Warzywnik może być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli jest on malutki. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia – na małej powierzchni można zawsze wygospodarować trochę miejsca. Trzeba jednak dobrze wszystko przemyśleć.
Spis treści
Warzywnik w ogrodzie – od czego zacząć?
W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad warzywami czy ziołami, na których nam najbardziej zależy. Wyhodowanie warzyw o dużych rozmiarach, takich jak kapusta czy ziemniaki, będzie dość skomplikowane. Sałata zaś, rzodkiewka, szczypior, koper, pietruszka czy boćwina nie będą przysparzały już kłopotu.
Do uprawy warzyw w małym ogródku nadawać się mogą też doniczki i skrzynie. Hitem są podwyższone rabaty, dzięki którym nie trzeba się mocno schylać. Takie skrzynie mogą być zbudowane z drewna lub z modnych teraz gabionów.
Nie mamy tu problemu z przestrzenią – możemy stworzyć osobne miejsce tylko na warzywa lub połączyć je z grządkami kwiatowymi. Można także pomyśleć o podwyższonych grządkach lub stołach do wysiewu nasion i produkcji własnej rozsady.
W zależności od charakteru ogrodu do sadzenia warzyw możemy wykorzystać drewniane skrzynki, na przykład po jabłkach, lub drewniane palety. Jeśli jednak będziemy warzywa sadzić na rabatach kwiatowych, trzeba pomyśleć, jakie kwiaty i warzywa będziemy tam wyhodować. Niektóre z nich nie lubią swojego towarzystwa, inne zaś swoimi rozmiarami mogą zagłuszyć pozostałe rośliny.
Ogródek warzywny na balkonie: 7 warzyw, które możesz hodować w domu
Jakie nasiona, sadzonki, rozsady wybrać do warzywnika?
W zależności od zapotrzebowania na konkretne warzywo możemy skorzystać z kilku opcji. Jeśli mamy dostatecznie dobre warunki i miejsce na warzywnik, zarówno w domu, jak i w ogrodzie, możemy samodzielnie wysiać nasiona.
Producenci nasion ułatwiają nam sprawę, sprzedając je na taśmach, dzięki którym możemy zachować idealne odstępy pomiędzy kiełkującymi roślinami. Możemy także kupić gotowe już sadzonki w sklepach ogrodniczych lub na rynkach od ich producentów. Seler, por, pomidory, sałata, ogórki czy dynia będą już gotowe do wsadzenia w grunt lub doniczkę.
Dobrze jest pamiętać, że część owoców, warzyw i ziół jest wieloletnia i można z nich samodzielnie pozyskać rozsady. Truskawki, rabarbar, lubczyk, mięta, bazylia, szczypiorek siedmiolatka to jedne z nich. Inne rośliny, takie jak koper, będą się same rozsiewać.
Sadzenie warzyw w warzywniku
Rozpoczęcie hodowli warzyw w warzywniku musi być bardzo przemyślane. Wysadzanie zazwyczaj odbywa się po 15 maja. Jest to dobry czas na sadzenie warzyw z posiadanej już rozsady. Jest to o tyle praktyczniejsze, że pozwala nam to uniknąć uszkodzenia systemu korzeniowego roślin. Nie ma potrzeby pikowania, dosadzania lub przerywania zbyt gęsto rosnących roślin. Uzyskujemy gotowy zarys naszego warzywnika.
Pamiętać trzeba o tym, że rośliny rosną dość szybko. Nie może być zatem tak, że kwiaty zagłuszą warzywa lub odwrotnie. Musimy mieć też dobry dostęp do posadzonych warzyw, by regularnie móc obcinać szczypior, zrywać sałatę czy rzodkiewkę.
Na każdym opakowaniu nasion z pewnością znajdziemy informację o terminie wysiewu, stanowisku, zapotrzebowaniu na wodę dla konkretnej rośliny. Jednak jest kilka ciekawostek i lifehacków, które warto wykorzystać w swoim warzywniku w ogrodzie.
- Allelopatia to zjawisko, dzięki któremu wiemy, które rośliny się lubią, a które nie. Chodzi o wzajemne oddziaływanie roślin na siebie. My musimy wykorzystać ich dobre działanie. Przykładowo – cebula i czosnek mają działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne, idealnie nadają się więc do posadzenia obok marchewki.
- Koper najlepiej rośnie rozrzucony po ogrodzie, a nie sadzony w regularne rządki.
- Botwinkę i natkę możemy wyhodować, sadząc w doniczkach końcówki buraka i odcięte końcówki pietruszki.
Zioła na balkonie – jakie posadzić?
Uprawa współrzędna w ogrodzie
Uprawa współrzędna w warzywniku w ogrodzie to nic innego jak współistnienie warzyw i kwiatów w swoim towarzystwie. Ponieważ ogród jest także miejscem relaksu i odpoczynku, warto sadzić kwiaty wraz z warzywami. Będzie to nie tylko oszczędność miejsca, ale i oryginalna ozdoba. Wiele warzyw i ziół ma bardzo ozdobne liście – jak sałata czy pietruszka, inne odstraszają szkodniki często atakujące kwiaty.
Warzywa i kwiaty razem
W ogródku warzywnym warto wysiać kwiaty i zioła. Razem z pomidorami dobrze jest posadzić aksamitki, których zapach odstrasza nicienie. Ewentualnie – bazylię, która wzmacnia smak pomidorów.
W donicach stojących pod ścianą, na której są umieszczone podpory, można sadzić fasolę, która będzie się wspinać, tworząc zieloną ścianę. Dodatkowo dla ozdoby można pomyśleć o wilcu purpurowym lub groszku pachnącym. Nasturcja też będzie świetnym wyborem. Możemy sadzić ogórki i zaplatać je na kratkach podporowych. Dynia czy kabaczki też będą sobie radzić, jednak ich ogromne liście i rozłożysty pokrój zajmują dużo miejsca.
Sadzonki warzyw w warzywniku możemy wykorzystać jako element dekoracyjny pomiędzy kwiatami. Dorodne główki sałaty będą świetnie się komponować z kwiatami ogrodowymi. Liście buraków też stanowią całkiem niezłą ozdobę. – Po co kwiaty w ogrodzie warzywnym? – zapytacie. Kwiaty ściągają zapylacze do naszych ogrodów, dzięki czemu rośliny są zapylone na czas.
Domek dla owadów – sprawdź, jak go zbudować i dlaczego warto to zrobić!
Warzywnik w ogrodzie – o czym należy pamiętać?
Jeżeli wśród naszych kwiatów zagoszczą też warzywa, musimy koniecznie pamiętać o kilku niezwykle istotnych sprawach.
- Po pierwsze – regularne podlewanie. Bez tego wszystkie rośliny będą tracić turgor, liście zaczną zasychać i staną się nie tylko mało atrakcyjne, ale i podatne na choroby i szkodniki. Zmniejszy się także wielkość plonów.
- Po drugie – nawożenie. W przypadku posadzenia jakichkolwiek warzyw wraz z kwiatami w jednym miejscu należy stosować jedynie nawozy naturalne. Inne preparaty przedostaną się do tkanek warzyw, które będziemy spożywać.
- Po trzecie – uwaga na opryski chemiczne. W przypadku ataku jakichkolwiek szkodników lub chorób grzybowych konieczne jest przestrzeganie okresu karencji po wykonaniu oprysków chemicznych. Obowiązkowo należy stosować się do zaleceń producenta.
Czy wiesz, że możesz także uprawiać warzywa w tunelach foliowych lub miniszklarniach?
Gotowe konstrukcje do własnoręcznego montażu można już kupić w internecie lub w marketach budowlanych. Zaletą takich upraw jest wcześniejsze dojrzewanie warzyw ze względu na panującą tam wyższą temperaturę. Ma to przede wszystkim znaczenie w uprawie roślin ciepłolubnych, takich jak ogórki, pomidory, dyniowate.
Ekologiczny ogród – jak go założyć?