Strona główna WellbeingZdrowe jelitaNa zaparcia i biegunkę Homeopatyczne kalium carbonicum

Homeopatyczne kalium carbonicum

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Homeopatyczne kalium carbonicum bywa pomocne w szeregu rozmaitych dolegliwości. Przydaje się między innymi u przemęczonych, rozdrażnionych osób o niskiej witalności. Ale nie tylko – może się przydać także w przypadku wzdęć, suchego kaszlu czy nocnego ataku astmy. Przeczytaj, kiedy jeszcze warto o nim pamiętać.

Czym jest homeopatyczne kalium carbonicum?

Jedną z bardziej znanych soli potasu wykorzystywanych w homeopatii jest węglan potasu. Związek ten służy do wytwarzania homeopatycznego kalium carbonicum.

Może ono wpływać na wiele ważnych narządów i układów ludzkiego ciała. Zapewne może to być związane z faktem, że jony potasu są obecne wewnątrz każdej komórki naszego organizmu i pełnią w nim istotną funkcję.

Homeopatyczne kalium carbonicum przydaje się w obrębie takich obszarów, jak:

  • przewód pokarmowy
  • układ oddechowy
  • błony śluzowe narządów płciowych
  • układ krążenia, a w szczególności samo serce
  • aparat ruchu, a przede wszystkim stawy – głównie kręgosłup oraz kolana
  • centralny system nerwowy

Biorąc pod uwagę tak liczne punkty uchwytu, trzeba zdawać sobie sprawę, że w wielu przypadkach dolegliwości dotyczą tu chorób o charakterze przewlekłym. W takiej sytuacji dana osoba powinna pozostawać pod kontrolą specjalisty, który będzie sprawował nad nim opiekę.

Jednak homeopatyczne kalium carbonicum może przydać nam się również w przypadku dolegliwości epizodycznych lub infekcyjnych, które mają charakter ostry i szybko ustępują.

Homeopatia i zioła na niestrawność

W jakich dolegliwościach homeopatyczne kalium carbonicum może nas wspomóc?

Dolegliwości układu pokarmowego

Jeśli objawy dotyczą przewodu pokarmowego, wówczas homeopatyczne kalium carbonicum może się przydać w takich przypadkach, jak:

  • silne wzdęcia – pojawiające się w krótkim czasie od spożycia posiłku i tak często, że pacjent ma wrażenie, że dosłownie wszystko, co zje, od razu zamienia się w gaz i powoduje silne rozdęcie brzucha. Mogą temu towarzyszyć odbijania – najczęściej kwaśne, przy których często obecna jest także zgaga
  • zaburzenia trawienia
  • zaparcia – przy których stolec jest oddawany w dużej ilości i z trudem, powodując kłujące i piekące bóle w okolicy odbytu
  • hemoroidy – najczęściej wypadające, cechujące się sporą bolesnością. Mogą wywoływać uczucie pieczenia, niekiedy również obficie krwawić

Dolegliwości układu oddechowego

Gdy schorzenia związane są z narządami układu oddechowego, homeopatyczne kalium carbonicum może być pomocne w następujących sytuacjach:

  • astma oskrzelowa – szczególnie wtedy, gdy napady astmatyczne pojawiają się lub nasilają w nocy, między godziną 2.00 a 4.00. Charakterystyczne jest to, że kaszel i duszności łagodnieją po przyjęciu określonej pozycji ciała – a mianowicie siedzącej, podczas której chory pochyla tułów do przodu, jednocześnie opierając łokcie na kolanach
  • kaszel – najczęściej suchy, urywany, szczekający kaszel, który nasila się na zimnym powietrzu i ogólnie pod wpływem zimna, np. w przeciągu, ale również po wysiłku
  • obecność charakterystycznej wydzieliny – która pojawia się w przebiegu niektórych chorób układu oddechowego (np. zapalenie oskrzeli), gdy chory odkrztusza śluz w postaci szarawych, spoistych, okrągłych grudek o nieprzyjemnym smaku. Obfita wydzielina z dróg oddechowych może także pojawiać się regularnie rano, po wstaniu, zwłaszcza jeśli dana osoba cierpi na przewlekłe schorzenia układu oddechowego

Kobiece dolegliwości

W przypadku dolegliwości ze strony układu płciowego homeopatyczne kalium carbonicum pomaga najczęściej kobietom – w takich przypadłościach, jak między innymi:

  • zaburzenia miesiączkowania – w przypadku miesiączek nieregularnych, pojawiających się zbyt wcześnie lub opóźnionych, bardzo obfitych. Także przy opóźnionym dojrzewaniu płciowym.
  • obrzęk piersi przed miesiączką
  • krwawienia z dróg rodnych – utrzymujące się przez długi czas w pewnych sytuacjach, np. po łyżeczkowaniu, po porodzie czy też po poronieniu
  • dolegliwości w ciąży – nie związane bezpośrednio z układem rodnym, a raczej ze stanem ciąży jako takiej. Można tu wymienić np. wymioty ciężarnych – uporczywe, zawierające treść pokarmową i śluz, nasilające się po jedzeniu i piciu oraz wieczorem

Jeśli chodzi o inne przypadłości obecne w ciąży, homeopatyczne kalium carbonicum bywa przydatne u kobiet skarżących się na ciągle utrzymujące się bóle pleców w okolicy lędźwiowej oraz bóle kolan, utrudniające np. wchodzenie i schodzenie ze schodów. Jest również wskazany, jeśli ból odcinka lędźwiowego dokucza jeszcze długo po porodzie.

Homeopatia na dolegliwości w ciąży

Bóle stawów i kręgosłupa

Jeśli chodzi o aparat ruchu, to oprócz przyszłych mam, homeopatyczne kalium carbonicum może się przydać również u osób, które cierpią na:

  • bóle kręgosłupa – głównie odcinka w okolicy lędźwiowej
  • bóle stawów – zwłaszcza dotyczące stawów kolanowych, które przebiegają z osłabieniem i uczuciem „uginających się kolan”. Powodują problemy z chodzeniem czy wspinaniem się. Szczególną trudność sprawia schodzenie ze schodów lub wstanie z pozycji siedzącej

Bóle stawowe mogą mieć charakter przeszywający, ostry, kłujący lub piekący. Mogą być również wędrujące, czyli zmieniające lokalizację, i to niezależnie od tego, czy chory się rusza, czy pozostaje w spoczynku.

Pogorszenie dolegliwości bólowych następuje wskutek wyziębienia się lub narażenia na zimno (przeciąg, zimna pogoda). Położenie się lub siedzenie na twardym podłożu powoduje zmniejszenie bólu.

Dolegliwości układu krążenia

Które obejmują tu między innymi:

  • osłabienie mięśnia sercowego
  • niedokrwistość
  • niskie ciśnienie tętnicze krwi
  • duszność po wysiłku
  • skłonność do obrzęków
  • uczucie silnego osłabienia, łatwą męczliwość, znużenie mięśniowe oraz odczucie „słabości” serca – co odczuwane jest przy najmniejszym wysiłku fizycznym

Komu najbardziej przyda się homeopatyczne kalium carbonicum?

Osoba taka jest ogólnie zmęczona i drażliwa. Ma tendencje do osłabienia wielu narządów i układów. Siła mięśniowa jest u niej często słaba, tkanki są zwiotczałe, a skóra blada lub żółtawa. Występuje wyraźna skłonność do obrzęków, szczególnie zlokalizowanych na twarzy, a zwłaszcza wokół oczu. Może pojawić się opuchlizna między górnymi powiekami i brwiami. Na górnych powiekach widoczne są charakterystyczne „woreczki”. Nierzadko występują u niej problemy z nadwagą, może być tęgą i zażywną osobą, jednakże bez większej siły witalnej.

Obserwuje się tutaj ogromną nadwrażliwość na rozmaite bodźce. Osoba taka nie znosi głośnych dźwięków, łatwo wzdryga się pod wpływem najmniejszego hałasu, a także wskutek dotyku lub nawet delikatnego muśnięcia. Bardzo niepokoi się o swoje zdrowie, boi się również samotności, ciemności, duchów i tego, co może się wydarzyć w przyszłości. Jest nastawiona do życia raczej pesymistycznie i często widzi wszystko w czarnych barwach. Bywa zniechęcona, rozdrażniona, niezadowolona z każdego powodu. Łatwo się irytuje z powodu najmniejszych drobiazgów.

Ma dość kapryśne usposobienie i może być konfliktowa. Agresja i kłótliwość z reguły skierowane są do osób z jej najbliższego otoczenia – partnera, dzieci. Pomimo wszystko jednak woli przebywać w towarzystwie niż w samotności. Wyjątkowo zaś potrzebuje obecności właśnie swoich najbliższych – rodzina jest dla niej największym wsparciem. Bez niej odczuwa niepokój i rozwija dolegliwości.

Ponadto w jej charakter wpisuje się bardzo często pewnego rodzaju sztywność, dogmatyczność oraz brak elastyczności. Prezentuje raczej rzeczowe, pragmatyczne i materialne podejście do rzeczywistości. Nie ulega emocjom, stąpa twardo po ziemi. Jest systematyczna, uporządkowana, dobrze zorganizowana, zorientowana na rutynę i porządek.

Nawet jeśli targa nią burza uczuć, za wszelką cenę stara się to ukryć i nie okazać żadnej słabości emocjonalnej. Umysł sprawuje tu silną kontrolę nad uczuciami i zachowaniem. Osoba ta nie pozwala sobie na spontaniczność i inne tego typu „dziwactwa”. Nic dziwnego zatem, że tłumione i skrywane emocje z czasem somatyzują się w postaci mniej lub bardziej poważnych dolegliwości na płaszczyźnie fizycznej.

W szczególny sposób odczuwa niepokoje i lęki. Jeśli się czegoś obawia, mówi, że „czuje niepokój w żołądku”. W istocie, jej emocje i obawy kumulują się i są odczuwane w okolicach splotu słonecznego. Być może dlatego cierpi często z powodu licznych dolegliwości przewodu pokarmowego.

Homeopatyczna sepia officinalis

Homeopatyczne kalium carbonicum – cechy charakterystyczne

Do najbardziej charakterystycznych objawów i odczuć występujących u osób, u których homeopatyczne kalium carbonicum może być pomocne, należą:

  • nadwrażliwość na bodźce – której może towarzyszyć gwałtowna reakcja na dźwięki, głos, hałas, dotyk
  • pogorszenie pod wpływem każdej formy zimna – osoba taka jest silnie marznąca, nie znosi przeciągów, zimy, zimnego wiatru, zimnego jedzenia i picia. Zimno jest przyczyną tego, że zdecydowana większość objawów się u niej nasila lub dochodzi do ich manifestacji. Ból gardła lub kaszel pojawia się po wypiciu zimnego płynu, bóle stawów – przy zimnej pogodzie, ból głowy – po przebywaniu na zimnie itp.
  • skłonność do obrzęków – nie tylko na twarzy i powiekach. Mogą się rozwinąć także obrzęki kończyn dolnych, piersi, dłoni, stóp
  • odczuwanie emocji w okolicy splotu słonecznego
  • niechęć do wysiłku fizycznego – powodującego zazwyczaj jeszcze większe osłabienie, zmęczenie i silne poty
  • pogorszenie w nocy – między godziną 2.00 a 4.00; dotyczy to głównie dolegliwości ze strony układu oddechowego
  • silne pożądanie słodyczy
  • bóle o charakterze kłującym – również bóle piekące, przeszywające, wędrujące
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły