Strona główna WellbeingBądź eko Jak pozbyć się mikrocząsteczek plastiku z domu?

Jak pozbyć się mikrocząsteczek plastiku z domu?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Co prawda w najnowszych doniesieniach WHO uspokaja, że mikroplastik nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale… podkreśla, że konieczne są dalsze badania. Prawda jest taka, że NIE WIEMY jaki długofalowy wpływ na nasz organizm ma codzienne wchłanianie mikro drobinek plastiku. I zdecydowanie rozsądniej postąpimy, ograniczając ilość plastiku zarówno w swoim najbliższym, jak i dalszym otoczeniu.

Strona główna WellbeingBądź eko Jak pozbyć się mikrocząsteczek plastiku z domu?

Plastikowe mikrocząsteczki jest wszędzie

Jak wynika z badań opublikowanych przez Fernando Pessoa University w Portugalii codziennie wdychamy do 130 drobnych plastikowych cząstek.[1] Są to drobinki o średnicy 0,1 mikrometra do 5 milimetrów. A uwalniane są ze wszystkich sprzętów domowych, kosmetyków, ubrań i innych przedmiotów codziennego użytku, którymi się otaczamy.

Czym może grozić wchłanianie mikroplastiku przez organizm?

Jak piszą w swoim raporcie eksperci z Blueair, szwedzkiej firmy zajmującej się oczyszczaniem powietrza: „Wraz z powietrzem, mikroplastik dostaje się do płuc, gdzie może wywoływać zmiany w drogach oddechowych. Nasz organizm nie jest w stanie się go pozbyć – mikroplastik jest biologicznie trwały. Część drobinek przenika do układu krwionośnego, co może powodować liczne choroby naczyniowe. Ponadto, w dużych stężeniach mikrocząsteczki plastiku mogą być przyczyną zakażenia i wpływać negatywnie na układ nerwowy i immunologiczny.”

Nie czekajmy, aż znajdą się dowody naukowe potwierdzające te niepokojące tezy. Oto co możemy zrobić, żeby już dziś zacząć chronić swój organizm przed mikroplastikiem.

Jeśli nie plastik, to co?

Jak oczyścić dom z mikrocząsteczek plastiku?

1. Pozbądź się plastikowych butelek z wodą

Korzystaj z wody z kranu (możesz sprawdzić w Urzędzie Miasta w którym mieszkasz, czy kranówka w twoim mieście jest zdatna do picia, czy powinno się ja filtrować).

Nie używaj też nigdy ponownie tej samej plastikowej butelki, ani nie pij wody z plastikowej butelki, która stała na słońcu – pod wpływem temperatury, światła czy tarcia plastik ulega defragmentacji. A więc picie z plastikowego bidonu, czy butelki która stała na słońcu i nagrzewała się, znacząco zwiększa ryzyko połknięcia większej ilości mikroplastiku.

Zamiast plastikowych butelek lub bidonów wielokrotnego użytku wybierz te ze stali nierdzewnej, metalu lub szkła.

2. Codziennie wietrz mieszkanie

Stężenie mikrocząsteczek plastiku jest wyższe wewnątrz mieszkań niż na zewnątrz.

3. Im mniej plastikowych mebli i innych elementów wystrojów wnętrz w twoim domu, tym lepiej dla twojego zdrowia

Zamiast kłaść na podłodze płyty winylowe lub z linoleum, postaw na naturalne materiały, takie jak drewno czy płytki ceramiczne. Zrezygnuj z plastikowych krzeseł i elementów wystroju z tworzywa sztucznego. Jeśli planujesz robić remont koniecznie sprawdź, czy materiały wykończeniowe mają odpowiednie certyfikaty i nie zawierają niebezpiecznych substancji np. lotnych związków organicznych (LZO), czyli między innymi niesławnego formaldehydu.

Bezpieczne materiały do wykończenia wnętrz – jak je wybrać i jakich certyfikatów na nich szukać?

Ekologiczny dom bez szkodliwego plastiku. Jak pozbyć się mikroplastiku z domowego wnętrza? Sypialnia z elementami wystroju z naturalnych materiałów i kwiatami w doniczkach.

4. Zrób porządki w kuchni

Usuń (oddaj do recyklingu) plastikowe:

  • deski do krojenia
  • słomki
  • talerze
  • opakowania na żywność
  • sitka
  • sztućce
  • solniczki

I wszystkie inne plastikowe przedmioty kuchenne.

W zamian wybieraj ceramiczne lub szklane opakowania do przechowywania żywności – możesz wykorzystać do tego słoiki po ogórkach, zupach czy innych przetworach zakupionych w sklepie. Produkty przesypuj od razu do słojów, a plastikowe opakowania wyrzuć do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale.

Segregacja śmieci – dlaczego jest tak ważna?

5. Odkurzaj regularnie mieszkanie

Kurz leżący na podłodze, wbijający się w dywany czy wykładziny (lepiej wybierać te wełniane czy bawełniane) jest pełen cząsteczek plastiku. Stosuj odkurzacze z filtrami Hepa, wyłapującymi drobne cząsteczki.

6. Nie kupuj tekstyliów z tworzyw sztucznych

Zawarte w nich plastikowe włókna podczas prania dostają się do wody, a wraz z nią do środowiska. Zdecydowanie bezpieczniejsze będą ubrania z bawełny, lnu lub innych naturalnych materiałów. Pamiętaj też, że im bardziej „oddychające”, naturalne ubranie, tym więcej tlenu dociera do twojej skóry, mniej się pocisz i lepiej się czujesz.

Minimalizm w szafie – dlaczego powinniśmy zrezygnować z kupowania ubrać słabej jakości i po co nam ich aż tyle?

7. Zrezygnuj z plastikowych zabawek

Bezpieczniejsze będą zabawki drewniane lub zrobione z kauczuku. Szczególną uwagę zwróć na to, z czego są zrobione smoczki i gryzaczki, które dziecko bierze do buzi.

8. Sprawdzaj skład kosmetyków

Wybieraj te, w których nie ma plastikowych mikrogranulatów – naturalnym granulatem stosowanym w kosmetykach, takich jak peeling może być:

  • sól
  • cukier
  • mielone łupiny orzechów
  • zmielona kawa

Staraj się również wybierać opakowania, które łatwo poddać recyklingowi, np. szklane.

Jak dbać o urodę, nie szkodząc środowisku?

9. Stosuj oczyszczacze powietrza w domu

Zanim jednak kupisz taki sprzęt, sprawdź czy ma zdolność pochłaniania cząsteczek o wielkości 0,1 um – takiej wielkości są wirusy, bakterie i mikroplastik. Warto więc wybierać oczyszczacze, w których stosuje się technologię podwójnej filtracji HEPASilent. Korzystaj z oczyszczaczy w pomieszczeniach, w których spędzasz większość czasu, czyli w salonie i sypialni.

 

Źródło:

1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468584417300119

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły