Zioła w medycynie chińskiej i europejskiej

Czy wiesz, że rozmaryn, szałwia, żeń-szeń, krwawnik wykorzystywane są w lecznictwie zarówno w medycynie chińskiej, jak i europejskiej? Odkryj ich niezwykłe właściwości.
Zioła w medycynie chińskiej i europejskiej.

Rozmaryn

Wskazania do podawania tego zioła są podobne w obu systemach terapeutycznych, chociaż w zachodnim świecie rozmaryn najczęściej kojarzony jest z przyprawą niż lekiem. Ma jednak szerokie zastosowanie. Działa hepatoprotekcyjnie, zapobiega problemom trawiennym, łagodzi bóle żołądka, działa żółciopędnie i żółciotwórczo, obniża poziom cukru we krwi, działa przeciwdepresyjnie i uspokajająco, wspiera pamięć i zdolności poznawcze.

Medycyna chińska wymienia podobne zastosowania – rozmaryn działa ochronnie na wątrobę, usuwa bóle brzucha i problemy trawienne, poprawia nastrój, wspiera funkcje poznawcze, ułatwia uczenie się, poprawia koncentrację, działa przeciwdepresyjnie.

Zasadnicza różnica polega na tym, że medycyna chińska wybierze zioło pod względem jego temperatury, smaku i kierunku działania i dobierze je indywidualnie do sposobu reagowania  konkretnego pacjenta.

Rozmaryn jest ziołem ciepłym, aromatycznym i gorzkim, co w podejściu orientalnym determinuje takie jego właściwości, jak zdolność do rozgrzania organizmu, kierowanie energii w górę oraz powinowactwo do serca (smak gorzki wzmacnia serce).

Ważna w przypadku rozmarynu jest informacja o temperaturze, ponieważ jest to zioło ciepłe i już z tej cechy wynikają przeciwwskazania do jego zastosowania. Mianowicie nie wolno go podawać osobom z komponentą gorąca w ciele – może on bowiem pogorszyć stan pacjentów nadpobudliwych, cierpiących na bezsenność, niepokój, uderzenia gorąca, palpitacji, nerwowości. Ciepło rozmarynu unosi energię w górę ciała, zatem nie można podać go pacjentom z gorącem w górnej części ciała.

Rozmaryn - ziołolecznictwo w medycynie chińskiej i europejskiej.

Rozmaryn jest wskazany w stanach depresyjnych, ale nie przy pobudzeniu i niepokoju, ponieważ sam w sobie pobudza i ożywia, a nie uspokaja. Rozmaryn jest zalecany na poprawę nastroju, ponieważ usuwa melancholię, ożywia ducha serca, podtrzymuje aktywność, ale nie można go podawać przy pobudzeniu, bezsenności i nadaktywności, ponieważ nasili ten stan. Jeśli pacjent cierpi na niestrawność i zaburzenia żołądkowe i wątrobowe, wynikające z elementu gorąca, także nie podamy rozmarynu. Należy wtedy poszukać innego zioła – o podobnych właściwościach leczących problemy trawienne, lecz o chłodnej termice, ochładzającego.

Na tym polega holistyczne i indywidualne podejście do pacjenta w medycynie chińskiej. Tym także różni się ziołolecznictwo zachodnie od wschodniego – podejściem do chorego oraz podejściem do samych ziół i ich cech jednostkowych.

Szałwia

Kolejnym przykładem może być leczenie uderzeń gorąca w trakcie menopauzy. Powszechnie znanym ziołem na wzmożoną potliwość i odczucie gorąca jest szałwia. Nie będzie ona jednak uniwersalnym remedium dla kobiet przekwitających, ponieważ wybór właściwego zioła także będzie tu uwarunkowany termiką pacjenta.

Szałwia - ziołolecznictwo w medycynie chińskiej i europejskiej.

Jeśli kobieta pomiędzy atakami gorąca jest zazwyczaj marznąca i źle znosi zimno, nie możemy podawać jej szałwii, ponieważ nasili to jej wychłodzenie. Trzeba zastąpić to zioło innym, o bardziej ciepłym charakterze i podobnych wskazaniach, np. lawendą.

Żeń-szeń

Podobnie ma się sprawa z żeń-szeniem, który uważany jest za panaceum na wszelkie zmęczenie, brak energii ogólne i osłabienie. Tu z kolei musimy uważać na kierunek ruchu energii. Żeń-szeń kieruje energię do góry.

Żeń-szeń - - ziołolecznictwo w medycynie chińskiej i europejskiej.

Jeśli zatem pacjent jest silnie osłabiony, cierpi na bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, nerwowość, nie można mu podać żeń-szenia, który w takiej sytuacji nasili jego dolegliwości. Najpierw trzeba pacjenta wzmocnić innymi ziołami oraz uregulować jego energię.

Krwawnik

Porównajmy jeszcze inne powszechnie znane i cenne zioło, jakim jest krwawnik. W poradnikach zielarskich znajdziemy informacje, że swoje działanie lecznicze zawdzięcza on głównie olejkowi lotnemu i zawartym w nim substancjom aktywnym: azulenowi, cholinie, substancjom gorzkim, garbnikom, solom mineralnym. W związku ze swoim składem wykazuje działanie przeciwkrwotoczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, oczyszczające, poprawiające trawienie i przeciwkurczowe.

Natomiast w podręcznikach medycyny chińskiej krwawnik opisany będzie jako zioło gorzkie, aromatyczne, ostre, o naturze termicznej zmiennej, ciepło-chłodnej. Działa na płuca, śledzionę, serce i drogi moczowe.

Krwawnik - ziołolecznictwo w medycynie chińskiej i europejskiej.

Te wskazówki określają jego zastosowanie: działa napotnie w chorobach gorączkowych (usuwa zimny lub gorący wiatr), działa przeciwkrwotocznie (stabilizuje i wiąże, działa ściągająco), wspomaga koncentrację, wspiera funkcjonowanie umysłu (odżywia ducha), wspomaga odporność (wzmacnia wei qi), usuwa przetrwałe patogeny, jest tonikiem trawiennym (wzmacnia qi śledziony) oraz tonikiem dla krwi (wzmacnia qi i krew).

TUTAJ znajdziesz więcej informacji o ziołolecznictwie w medycynie chińskiej i europejskiej.

07.12.2018
Ziołolecznictwo jest najstarszą metodą leczniczą. Początkowo na całym świecie ta najwcześniejsza forma leczenia za pomocą ziół była związana zawsze z szamanizmem i magią, a zielarzom przypisywano nadprzyrodzone moce. Ludzie bali się ich wiedzy i tego, że za pomocą roślin i tajemniczych wywarów mogą nie tylko uzdrowić, lecz również spowodować niedomagania, a nawet śmierć.
22.01.2019
Zapalenie zatok to częsta przypadłość, nękająca nas zwłaszcza w okresie jesieni i zimy. Jeśli dopadła również ciebie, a nie chcesz zażywać silnych leków chemicznych, poddawać się nieprzyjemnemu płukaniu zatok lub nawet zabiegowi operacyjnemu, wypróbuj naturalne metody, które pozwolą ci pozbyć się uciążliwego problemu.
07.02.2019
Szukając informacji na temat różnych naturalnych metod leczenia, napotykamy się bardzo często na termin „medycyna holistyczna”. Nie każdy jednak zdaje sobie dokładnie sprawę, cóż to naprawdę znaczy. Mamy mgliste pojęcie o holizmie, jako całościowym spojrzeniu na pewne aspekty, lecz w jaki sposób może to dotyczyć medycyny?
06.02.2018
Asany w połączeniu z głębokim, świadomym oddechem i skupieniem na chwili obecnej, pomogą ci poradzić sobie ze stresem. Pozwalają nie tylko rozluźnić ciało, ale też dotlenić organizm i spojrzeć na pewne sprawy z dystansu. 
26.01.2018
Pięć płatków dzikiej róży (Rosa canina) symbolizuje wszechświat złożony z pięciu żywiołów: ognia, wody, ziemi, powietrza i eteru.
22.10.2018
Powiedzenie, że „czarnuszka leczy wszystko, za wyjątkiem śmierci” nie wzięło się bez przyczyny. Te malutkie, czarne, silnie aromatyczne nasionka o ostrym, korzennym smaku i lekkim zapachu kamfory kryją w sobie niesamowitą moc. Zawierają bogactwo składników, którym zawdzięczają wszechstronne lecznicze działanie.