Lubimy robić wiosenne nalewki z kwiatów mniszka, czarnego bzu lub innych wiosennych skarbów natury. Idealnie smakują zimą, działają antywirusowo, pomagają przy infekcjach. Ale zimą warto zakasać rękawy i pomyśleć o wiośnie. Możesz wykorzystać pozostałe po świętach bakalie, pomarańcze, wonne przyprawy i zalegający w spiżarni od lata sok wiśniowy i stworzyć zimowe nalewki. Takie aromatyczne napoje alkoholowe przydadzą się podczas wiosennego przesilenia – rozgrzeją i poprawią nastrój.
Spis treści
Przepisy na zimowe nalewki
Zimowa nalewka jałowcowa (islandzka jałowcówka) – przepis
Składniki:
- 20 owoców jałowca
- 12 g rodzynek
- 2 g kardamonu
- 50 g soku wiśniowego
- kieliszek winiaku
- 150 g cukru
Całość zalać 1 litrem wódki. Jałowcówkę odstawić na 6 tygodni, przefiltrować.
Likier rumiankowy – przepis
Składniki:
- 30 g suszonych kwiatów rumianku
- 250 g cukru (brunatnego z trzciny cukrowej) lub 250 g miodu (najlepiej!)
- 1 litr wódki żytniej lub innej czystej
Zmieszać i odstawić w butelce na 8 tygodni w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu wstrząsać butelką, po czym przefiltrować i rozlać likier rumiankowy do butelek.
Nalewka waniliowa jako dodatek do likieru rumiankowego – przepis
Dla poprawy smaku do likieru z rumianku można dodać nalewki otrzymanej z następujących składników:
- 30–35 g laski wanilii
- 1–1,5 g goździków
- 1,5–2 g cynamonu
- 900 ml spirytusu 70%
Nalewkę ekstrahować w temperaturze pokojowej przez 3 tygodnie. Do likieru rumiankowego dodać ok. 10–20 g nalewki waniliowej (w przypadku sporządzania likieru z 1 litra wódki).
Nalewka muszkatołowa (muszkatołówka) przepis
Składniki:
- 2 gałki muszkatołowe
- anyż
- rumianek
- kardamon
- majeranek
- melisa
- goździki
- cynamon
- 200 g cukru brunatnego
- 1 l winiaku
Dwie gałki muszkatołowe rozdrobnić, do tego dodać niewielką ilość anyżu, rumianku, kardamonu, majeranku, melisy, goździków, cynamonu, 200 g brunatnego cukru. Całość zalać 1 litrem winiaku, odstawić na 6 tygodni, przefiltrować. Muszkatołówka gotowa.
Nalewka zimowa góralska – nalewka miodowa przepis*
Przepisów na taki przysmak jak zimowa nalewka góralska znajdziecie mnóstwo. To co je łączy – to moc trunku. Zimowa nalewka góralska zazwyczaj ma sporą zawartość alkoholu (mówi się o niej, że jest „z prądem”) i ma za zadanie pobudzić, dodać energii. My wybraliśmy dla Was ciekawą kompozycję z kawą, pomarańczami, rumem i miodem.
Składniki:
- 2 szklanki miodu
- 1 szklanka wody
- oczyszczona skórka z ćwiartki pomarańczy
- 2 czubate łyżki świeżo zmielonej kawy
- pół łyżeczki startej gałki muszkatołowej
- 1 l spirytusu
- 1 szklanka rumu
2 szklanki miodu lekko zrumienić w rondlu, wlać 1 szklankę wody, włożyć oczyszczoną skórkę z jednej czwartej pomarańczy. Po zagotowaniu syrop zszumować, zdjąć z ognia i przestudzić. Następnie 2 czubate łyżki kawy mielonej wymieszane z połową łyżeczki gałki muszkatołowej zalać szklanką wrzątku, nakryć spodkiem i parzyć 5 minut. Do miodu wlać przecedzoną kawę, 1 litr spirytusu, 1 szklankę rumu. Wymieszać i przelać do butelek, szczelnie zamknąć i odstawić na 6 tygodni. Następnie alkohol zlać znad osadu, osad przefiltrować i resztę płynu połączyć z poprzednio zlaną nalewką. Rozlać do butelek i odstawić na tydzień.
Nalewki kresowe – nalewka litewska przepis*
Składniki:
- szklanka miodu,
- szklanka cukru,
- łyżka suszonego kwiatu róży,
- łyżka posiekanej zielonej ruty,
- łyżka posiekanej zielonej mięty,
- kawałek kory cynamonu,
- pół gałki muszkatołowej,
- 10 goździków,
- kawałek imbiru,
- 2 litry wódki.
Zioła i przyprawy zalać szklanką wody, gotować pod przykryciem ok. 20 min. Miód rozpuścić w osobnym rondelku. Wywar ziołowy przecedzić, wymieszać z miodem, zalać wódką, szczelnie przykryć i dobrze podgrzać, ale nie gotować. Gdy ostygnie, przelać do dużego słoja i zostawić, by zawartość dobrze się ustała. Po upływie kilku dni zlać do butelek, szczelnie zakorkować i pozostawić w chłodnym pomieszczeniu. Nalewka nabiera smaku po kilku miesiącach ale może być przechowywana znacznie dłużej.
Nalewka zimowa na cytrusach – mandarynówka przepis*
Składniki:
- Składniki 5 dag suszonej skórki z mandarynki
- 0,5 litra spirytusu
- 20 dag cukru
- szklanka wody
- Przepisy pochodzą z książki: „Wybór domowych nalewek likierów i koktajli piwnych”, wybrał i opracował Andrzej Żmuda, Agencja Wydawnicza Ad Oculos 2005.