Wrotycz – naturalny sposób na kleszcze

Jak zrobić naturalny preparat odstraszający kleszcze? Podajemy przepis! 
Wrotycz pospolity.

Wrotycz (Tanacetum vulgare) rośnie wszędzie. Od czerwca do września ma niewielkie żółte kwiaty, które intensywnie pachną. Jest uważany za roślinę leczniczą, choć stosowany doustnie, po przedawkowaniu, może być trujący – właśnie dlatego w Unii Europejskiej zakazane jest przyjmowanie preparatów w tym zielem. Jednak napar z tej rośliny może być wykorzystywany zewnętrznie, np. w preparatach stosowanych na skórę. Po zerwaniu i wysuszeniu gałązek wrotyczu (łodyg i kwiatów) trzeba je dokładnie rozdrobnić np. w mikserze. Następnie 3 łyżki proszku zalewa się  dwoma szklankami wrzątku, odstawia na pół godziny pod przykryciem i przelewa do butelki z atomizerem lub zwykłego spryskiwacza.

Preparatem spryskuje się ubrania (zwłaszcza spodnie, bo kleszcze zwykle dostają się najpierw na nogi), a można także skórę przed wyjściem do lasu czy na łąkę. Uwaga! To działa przez 1-2 godziny, potem aplikację trzeba powtórzyć. Działkowcy i zielarze stosują wyciąg z tego ziela jako naturalny środek przeciwgrzybiczy i odstraszający insekty (a także mrówki i ślimaki) rozsypując w tym celu wysuszone i sproszkowane ziele pod roślinami ozdobnymi. Jeśli ktoś chciałby zniechęcić kleszcze do wizyty w ogrodzie, także może to zrobić w ten właśnie sposób.

Sprawdź, jak jeszcze chronić się przed kleszczami i owadami.

17.05.2019
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Nieleczona choroba zaburza pracę układu krążenia i jest przyczyną chorób serca, zawałów, udarów. W Polsce cierpi z jego powodu 10 milionów osób, ale aż połowa nie jest tego świadoma. Kiedy Ty ostatnio mierzyłaś ciśnienie? Przypominamy jak zrobić to prawidłowo.
29.05.2019
Chroniczne zmęczenie to powszechna dolegliwość naszych czasów. Zwykle spowodowana jest przepracowaniem i nadmiarem domowych obowiązków, ale może się za nim kryć także jedna z chorób. Sprawdź, czy któraś z nich nie dotyczy ciebie! Konsultacja: dr Alina Czapkowicz.
07.06.2019
Leki zawierające ekstrakty z Arniki górskiej (Arnica montana) pomagają przy zranieniach, złamaniach, stłuczeniach, przyspieszają wchłanianie się krwiaków, łagodzą obrzęki.
18.07.2018
Niepozorne owoce, wielkie możliwości. Białe, czerwone i czarne porzeczki wzmacniają odporność, dbają o serce, wzrok, jelita, walczą z infekcjami i nowotworami. Zresztą przekonajcie się sami.
28.08.2018
Z całych jabłek lub resztek po obieraniu i wycinaniu gniazd nasiennych można zrobić domowy ocet jabłkowy. Ma złocisty kolor, jabłkowy zapach i wiele właściwości prozdrowotnych. Konsultacja Alicja Kalińska, dietetyk, doradca żywieniowy, dyrektor, Centrum Dietetycznego SetPoint.
26.01.2019
Szukasz inspiracji na rozgrzewające zupy na zimę? Sprawdź nasze przepisy na zimowe zupy z dynią, papryką, kurczakiem, z dodatkiem ostrego chilli i curry.