Strona główna Zdrowie Wrotycz – jak zrobić naturalny preparat na kleszcze?

Wrotycz – jak zrobić naturalny preparat na kleszcze?

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jak zrobić naturalny preparat odstraszający kleszcze? Podajemy przepis z wrotyczem!

Strona główna Zdrowie Wrotycz – jak zrobić naturalny preparat na kleszcze?
Wrotycz pospolity - jak zrobić naturalny preparat odstraszający kleszcze?

Wrotycz (Tanacetum vulgare) rośnie wszędzie. Od czerwca do września ma niewielkie żółte kwiaty, które intensywnie pachną. Jest uważany za roślinę leczniczą, choć stosowany doustnie, po przedawkowaniu, może być trujący – właśnie dlatego w Unii Europejskiej zakazane jest przyjmowanie preparatów w tym zielem. Jednak napar z tej rośliny może być wykorzystywany zewnętrznie, np. w preparatach stosowanych na skórę odstraszających kleszcze.

Jak zrobić naturalny repelent na kleszcze?

Po zerwaniu i wysuszeniu gałązek wrotyczu (łodyg i kwiatów) trzeba je dokładnie rozdrobnić np. w mikserze. Następnie 3 łyżki proszku zalewa się  dwoma szklankami wrzątku, odstawia na pół godziny pod przykryciem i przelewa do butelki z atomizerem lub zwykłego spryskiwacza.

Jak stosować preparat na kleszcze z wrotyczem?

Preparatem spryskuje się ubrania (zwłaszcza spodnie, bo kleszcze zwykle dostają się najpierw na nogi), a można także skórę przed wyjściem do lasu czy na łąkę.

Uwaga! To działa przez 1-2 godziny, potem aplikację trzeba powtórzyć. Działkowcy i zielarze stosują wyciąg z ziela wrotyczu jako naturalny środek przeciwgrzybiczy i odstraszający insekty (a także mrówki i ślimaki), rozsypując w tym celu wysuszone i sproszkowane ziele pod roślinami ozdobnymi. Jeśli ktoś chciałby zniechęcić kleszcze do wizyty w ogrodzie, także może to zrobić w ten właśnie sposób.

Jak ochronić się przed owadami i kleszczami?

Podobne artykuły