Strona główna WellbeingBądź eko Jak ochronić się przed owadami i kleszczami?

Jak ochronić się przed owadami i kleszczami?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W tropikach nawet jedno ukąszenie komara bywa niebezpieczne – grozi zachorowaniem na malarię. W naszej strefie klimatycznej ta choroba nie występuje, ale ukąszenia owadów czy kleszczy mogą doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, zakażenia boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu. Poznaj skuteczne sposoby na komary, kleszcze i inne groźne owady.

Strona główna WellbeingBądź eko Jak ochronić się przed owadami i kleszczami?

Repelenty na komary i inne owady

1. Preparaty na komary ze związkiem chemicznym DEET

Najlepiej działają te, które zawierają kilkunasto-, a jeszcze lepiej kilkudziesięcioprocentowe stężenie tej substancji. DEET jest zabójcza dla owadów i bezpieczna dla ludzi. Repelenty tego typu są dostępne w dwóch wersjach: spray na komary i roll-on. Chemicznych środków na komary nie wolno stosować bezpośrednio na skórę, dlatego lepiej wybrać spray, by spryskać nim ubranie.

Uwaga! Preparatów z DEET nie wolno używać u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

2. Permetryna – zabójcza dla owadów

Możesz zaopatrzyć się w ubrania, skarpetki, a nawet koce piknikowe nasączone tym związkiem chemicznym. Jak zapewniają producenci, materiał nawet po wielu praniach zachowuje swoje właściwości i zniechęca różnego rodzaju żyjątka do ataku na ciało człowieka lub zwierzęcia (obroże przeciwkleszczowe i przeciwpchelne dla psów także zawierają permetrynę).

3. Elektrofumigator, czyli urządzenie, które włącza się do gniazdka elektrycznego

Znajduje się w nim specjalny wkład, który pod wpływem ciepła uwalnia substancję biobójczą – esbiotrynę. Jak można przeczytać na ulotce, urządzenie jest skuteczne nawet przy otwartych oknach. Wiele osób może jednak zniechęcić do używania elektrofumigatora to, że podczas jego użytkowania są zmuszone do wdychania chemicznej substancji.

4. Spirala nasączona substancją owadobójczą do stosowania na dworze

Należy ją umieścić np. na talerzu, zapalić i zostawić tlącą się końcówkę. Wydziela intensywnie pachnący dym odstraszający komary i meszki.

Rośliny odstraszające komary, muchy, meszki i mole

Naturalne odstraszacze owadów

Owady nie znoszą zapachu niektórych olejków eterycznych.

Odstraszy je olejek:

  • z trawy cytrynowej
  • goździkowy
  • geraniowy
  • paczulowy
  • eukaliptusowy
  • lawendowy
  • bazyliowy

Pamiętaj jednak, że olejków nie należy bezpośrednio nakładać na skórę: żeby jej nie podrażniły, należy rozpuścić kilka kropli w łyżce obojętnego oleju (np. rzepakowego). Natomiast olejki cytrusowe (cytrynowy czy pomarańczowy także odganiają owady), mają działanie fotouczulające – nie wolno ich używać w słoneczny dzień. Mogą podrażnić ciało lub zostawić trwałe przebarwienie.

Użądlenie osy lub pszczoły – co robić? Jak reagować na wstrząs anafilaktyczny?

Domowe sposoby na komary i kleszcze

Możesz w prosty sposób przygotować bezpieczny domowy repelent z zawartością olejków eterycznych.

1. Spray na komary

Skład:

  • 100 ml wody
  • 30 kropli olejku eterycznego (lub mieszanki olejków), np. 15 kropli olejku trawy cytrynowej i 15 kropli olejku lawendowego

Wrotycz – naturalny sposób na kleszcze

Jak zrobić domowy spray na komary?

Do buteleczki z atomizerem (rozpylaczem) wlej wodę i wkropl olejki. Wstrząśnij. Gotowe. Teraz rozpylaj na odkryte części ciała, na ubrania oraz w powietrze i na tkaniny we wnętrzach (zasłony, poduszki, meble tapicerowane, dywany). Rozpylaj przynajmniej co 2 godziny, a najlepiej co 30 minut.

UWAGA: Należy za każdym razem intensywnie wstrząsnąć mieszaninę, aby olejki dobrze rozproszyły się w wodzie. Olejki nie mieszają się z wodą i jeśli dobrze nie wstrząśniemy, to możemy rozpylić mieszankę o zbyt dużym stężeniu olejków, która podrażni skórę, lub o zbyt małym stężeniu, która z kolei nie będzie działała na komary.

Przepis zaczerpnięty ze strony www.skinphilosophy.pl

Olejek lawendowy odstrasza komary i inne owady. Sprawdź domowe sposoby na komary i kleszcze.

2. Napar z czystka (lub czystek w sprayu)

Osoba, która regularnie, od co najmniej kilku tygodni pije napar z czystka, nawet w lesie pełnym komarów może czuć się bezpiecznie – jej skóra bowiem wydziela zapach (niewyczuwalny dla człowieka), którego komary bardzo się boją. Jednak czystek ma charakterystyczny smak, za którym nie wszyscy przepadają. Dla osób, które nie lubią lekko gorzkawego smaku naparu z tej rośliny, wymyślono spray zawierający skoncentrowany ekstrakt z czystka. Używa się go zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Nie pijesz czystka lub robisz to sporadycznie, a wybierasz się na przyjęcie w ogrodzie nad jeziorem? Przygotuj napar, ale zamiast go wypić (jest naprawdę bardzo zdrowy, ale po jednorazowym zastosowaniu nie zadziała odstraszająco na owady), wetrzyj go w skórę np. na szyi lub w zgięciach kolan. Lepiej nie stosuj tego sposobu jeśli masz jasne ubranie, napar może zostawić na nim plamy.

3. Ultradźwiękowy odstraszacz kleszczy (oraz pcheł)

Jak można przeczytać na stronie dystrybutora, ultradźwiękowy odstraszacz kleszczy: TickLess” działa na zasadzie emisji impulsów ultradźwiękowych o częstotliwości 40 kHz.

Impulsy te są niesłyszalne i całkowicie nieszkodliwe dla ludzi oraz zwierząt domowych. Blokują za to narząd Hallera u kleszczy (służy on do namierzania żywiciela – gdy jest on zablokowany, kleszcze nie są w stanie polować). Laboratorium mikrobiologii i chorób zakaźnych Uniwersytetu w Camerinio we Włoszech przeprowadziło doświadczenie, które potwierdziło skuteczność TickLess w ochronie przed pchłami i kleszczami.

Urządzenie przypomina mały brelok. Wystarczy przyczepić go do plecaka albo do kurtki. Nie może być jednak przykryty żadnym materiałem.

Podobne odstraszacze ultradźwiękowe – przenośne lub włączane do kontaktu – znajdują się w ofercie różnych firm, także produkujących zabawki i sprzęt dla niemowląt (zanim je kupisz, sprawdź czy mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa).

8 najlepszych sposobów na ukąszenia owadów

4. Aplikacja na telefon odstraszająca owady

W Internecie znajdziesz co najmniej kilka różnych aplikacji na telefon pod nazwami Anti Mosquito, Anty Komar itd. Czy warto zainstalować taką appkę w telefonie? Jak można przeczytać: „emituje dźwięki w przedziale częstotliwości od 12 do 32 kHz, co ma symulować obecność owadożernych nietoperzy i odstrasza komary”. Sądząc z opinii  internautów – nie zawsze jest skuteczna.  Producenci zamieszczają też ostrzeżenie: Długa ekspozycja na ultradźwięki może powodować bóle głowy, rozdrażnienie i nerwowość, nawet jeśli się ich nie słyszy.

Jeśli więc znajdziesz bezpłatną aplikację odstraszającą komary, zainstaluj ją i sprawdzić czy działa. Ale na wszelki wypadek miej pod ręką inny repelent.

To ważne!

  • Jeśli spędzasz czas na świeżym powietrzu, zakładaj ubrania o stonowanych, neutralnych barwach. Unikaj za to jaskrawych kolorów, zwłaszcza żółtego i pomarańczowego, które przywabiają osy i pszczoły.
  • Nie pij nigdy napojów, które stały na dworze w otwartych puszkach czy butelkach z ciemnego szkła – może tam ukrywać się jakiś owad zwabiony słodkim zapachem. Zanim coś wypijesz, przelej płyn do przezroczystej szklanki.
  • Gdy lata nad tobą pszczoła lub osa, nie machaj gwałtownie rękami – jeśli poczuje się zagrożona, może zaatakować. Najlepiej spokojnie wstań i wejdź do ciemnego pomieszczenia – owady nie lubią ciemności.

Testy na boreliozę – co oznacza dodatni wynik IgG i IgM?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły