Strona główna Zdrowie Wosk pszczeli – właściwości i zastosowanie

Wosk pszczeli – właściwości i zastosowanie

autor: Weronika Jarek-Radłowska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przyglądamy się pracy pszczół i niesamowitym efektom, jakie przynosi. Dla ludzkiego zdrowia są one nieocenionym wsparciem. Produkty pszczele wzbogacają barierę ochronną organizmu i pomagają budować jego odporność. Służą także uzupełniająco w procesie leczenia farmakologicznego, a także stają się bazą w produkcji kosmetyków. Czym jest wosk pszczeli, jakie ma właściwości oraz zastosowanie w kosmetyce? Czy można zrobić świece z wosku pszczelego? Sprawdźcie!

Strona główna Zdrowie Wosk pszczeli – właściwości i zastosowanie

Pszczele dobra są różnorodne: miód, pyłek kwiatowy, propolis, pierzga, mleczko pszczele i wosk pszczeli. I właśnie temu ostatniemu się przyjrzymy. Kolejnemu produktowi, który pracowite pszczoły nam podarowały – woskowi pszczelemu.

Czym jest wosk pszczeli?

Wosk pszczeli to wydzielina gruczołów woskowych, którą pszczoły robotnice magazynują na brzusznej stronie ciała. Wosk pszczeli w postaci płynnej wypływa przez kanaliki na powierzchnię oskórka i tam zastyga w postaci cienkich jasnych łusek. Co ciekawe, jedna łuseczka wosku waży przeciętnie od 0,0008 do 0,002 gramów.

Na 1 kilogram wosku pszczelego potrzeba aż około 1 miliona łusek wosku. Powstaje on pomiędzy 12. a 18. dniem życia pszczoły – wtedy rozwój gruczołów jest najintensywniejszy. W jednym sezonie pszczoły są w stanie wyprodukować maksymalnie 2–3 kilogramy wosku pszczelego. Po raz kolejny więc widzimy, jak pracowite są te owady. Głównym surowcem wosku pszczelego są węglowodany, czyli cukry.

Płatki wosku pszczelego kosmetycznego w miseczce, obok leży plaster wosku. Jak używać wosku pszczelego i jakie ma on właściwości.

Wosk pszczeli – właściwości

  • Wosk pszczeli jest ciałem stałym, ale poddany temperaturze (na przykład w dłoniach) staje się plastyczny i daję się formować.
  • Kolor wosku pszczelego zależy od barwników pyłków niektórych gatunków roślin oraz sposobu jego przerabiania. Barwa wosku może być biała, jasnożółta, zielonożółta, pomarańczowa, a nawet ciemnobrązowa.
  • Zapach wosku pszczelego jest bardzo zbliżony do aromatu miodu, ponieważ pochodzi od tych kwiatostanów, z których pszczoły zebrały nektar.
  • Bardzo ważną właściwością wosku jest temperatura, w której wosk się topi. Temperatura topnienia wosku pszczelego jest tym wyższa, im wyższa jest jakość produktu.

Wosk pszczeli zawiera:

  • estry alkoholi i innych kwasów tłuszczowych
  • węglowodory
  • wolne kwasy tłuszczowe
  • barwniki
  • minerały
  • węglowodany i substancje aromatyczne

Składniki i zastosowanie wosku pszczelego

  • alkohole i kwasy tłuszczowe – chronią skórę przed utratą wody i natłuszczają ją
  • kwas palmitynowy – zapobiega przesuszaniu się skóry
  • chryzyna – wykazuje działanie antybiotyczne
  • flawonoidy – mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne
  • estry i beta-karoten – działają odnawiająco i przeciwzapalnie
  • skwalen – chroni przed drobnoustrojami
  • witamina A – ma za zadanie regulację podziałów komórkowych i ich pobudzanie
  • kartenoidy – o właściwościach przeciwutleniających

Wosk pszczeli jest wykorzystywany w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, grypy i przeziębienia, a także schorzeń układu oddechowego. Wosk pszczeli jest używany w leczeniu chorób serca.

Maści z zawartością wosku pszczelego pomagają wyleczyć hemoroidy. Wspomagają procesy gojenia ran, czyraków i wyprysków. Maść z woskiem pszczelim leczy świąd, rany i atopowe zapalenie skóry. Wosk pszczeli chroni także jamę ustną, pomagając wzmocnić dziąsła oraz stymulując produkcję śliny.

Ziołomiody – jakie właściwości ma ziołomiód? Poznaj 5 najpopularniejszych rodzajów ziołomiodów

Wosk pszczeli w kosmetyce

Naturalny wosk pszczeli zrobił w kosmetyce karierę i znalazł w niej szerokie zastosowanie. Ceni się właściwości nawilżające wosku pszczelego (dociera do głębszych warstw skóry), dzięki którym skóra jest miękka, dotleniona i elastyczna. To wszystko z kolei składa się na działanie przeciwstarzeniowe, czyli anti-aging.

Wosk pszczeli kosmetyczny wykazuje świetne działanie w walce z niedoskonałościami skóry, takimi jak wypryski czy zmiany trądzikowe, które pomaga łagodzić. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym dobrze radzi sobie jako składnik produktów do mycia włosów. Łagodzi skórę głowy i nawilża ją, chroniąc tym samym przed powstawaniem łupieżu. Włosy po użyciu kosmetyków z woskiem pszczelim są elastyczne i lśniące.

Formy wykorzystywania wosku pszczelego w kosmetyce:

  • peelingi do ciała
  • balsamy i pomadki do ust
  • odżywki i maski do włosów
  • produkty do depilacji włosków na ciele
  • balsamy do pielęgnacji ciała
  • kremy i maseczki do twarzy

Jak każdy produkt pszczeli wosk może powodować reakcję alergiczną, więc warto najpierw ostrożnie sprawdzić jego działanie na skórze.

Apiterapia – leczenie produktami pszczelimi

Świece z wosku pszczelego

Świeczki z wosku pszczelego są bardzo cenione przez wielbicieli naturalnych świec, ale także przez osoby, które lubią ciepłe światło i delikatny miodowy zapach. Obecnie na polskim rynku produkuje się bardzo dużo naturalnych świec z wosku pszczelego, więc każdy może znaleźć odpowiedni produkt dla siebie. Można także zamówić specjalny wosk pszczeli do świec i wykonać taką ozdobę w domu.

Jak zrobić świece z wosku pszczelego?

Najlepiej zamówić gotowy zestaw do wykonania świeczki z wosku pszczelego. Można tez zajrzeć do okolicznego pszczelarza, który być może udzieli kilku cennych wskazówek. Ewentualnie sam produkuje takie świeczki, a wtedy wesprzemy jego lokalny biznes. Do produkcji świec z wosku pszczelego jest potrzebnych kilka akcesoriów, bez których taki wyrób się nie uda. Można je kupić bez problemu w sklepach internetowych, wpisując w wyszukiwarkę hasło „świece z wosku pszczelego DIY”.

Potrzebne będą:

  • forma silikonowa
  • knot o odpowiedniej grubości, dobrany do wielkości świeczki (im większa świeczka, tym grubszy knot)
  • gumka recepturka
  • wykałaczka
  • silikon w sprayu (opcjonalnie – do spryskania formy)
  • wosk pszczeli do świec wysokiej jakości

Można wykonać je na trzy sposoby: metodą zwijania, wyciągania lub wylewania. Knoty powinny być okrągłe w przekroju oraz odpowiednio ułożone w zależności od średnicy świeczki z wosku pszczelego. Bardzo ważne jest, aby wosk pszczeli, którego użyjemy, był jak najlepszej jakości. Dokładną instrukcję znajdziecie w opakowaniu wraz ze wskazówkami producenta takiego zestawu. To bardzo fajne zajęcie we dwoje lub pomysł na miłe i kreatywne spędzenie czasu z dziećmi.

Świece z wosku pszczelego stoją na białym blacie obok leżą muszelki. Jakie właściwości ma wosk pszczeli i jak zrobić świeczki z wosku pszczelego?

Świece z wosku pszczelego – właściwości

Świeczki z wosku pszczelego mają swoje zalety i z pewnością warto umieć je odróżnić od zwykłych świeczek. Doskonale odświeżają i jonizują powietrze w pomieszczeniach. Okazuje się, że są one produktami o cennych właściwościach leczniczych.

Przede wszystkim świece z wosku pszczelego neutralizują niemiłe i szkodliwe zapachy, nawet te z dymu tytoniowego. Używanie świec z wosku pszczelego dodatkowo łagodzi alergie, astmę i niektóre choroby górnych dróg oddechowych. Właściwości świec z wosku pszczelego są cenione i znane od pokoleń.

Perfumy w wosku pszczelim

A i owszem, są. Charakteryzują się nietypową konsystencją, ponieważ nie wyglądają jak tradycyjne perfumy w buteleczkach. Ich magia zamknięta jest w szczelnych, ciemnych, ale eleganckich słoiczkach. Perfumy w wosku pszczelim zwane są także twardymi perfumami. Ich oryginalna formuła jest zarazem praktyczna, ale i efektowna. Tak zamknięty zapach charakteryzuje się trwałością, która stopniowo się uwalnia.

Jak ich używać perfum w wosku pszczelim? Nabieramy odrobinę kremu opuszkiem palca i wsmarowujemy w miejsca typowe dla aplikacji perfum, tam gdzie najbardziej lubimy. Można wetrzeć perfumy w nadgarstki, za uszami, poniżej obojczyka. Znajdziecie je w ekologicznych sklepach internetowych.

Źródła:

  1. Skład Prosty. (b.d.). Perfumy w wosku pszczelim AMBROZJA Miodowa Mydlarnia. Pobrano 4 lutego 2022 z https://skladprosty.pl/pl/p/Perfumy-w-wosku-pszczelim-AMBROZJA-Miodowa-Mydlarnia/786
  2. Wojtacki, M. (1988). Produkty pszczele i przetwory miodowe. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne.
  3. Wójcik, M. (2019). Wosk pszczeli – właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce. Pobrane z https://lyson.com.pl/artykuly-pszczelarskie/2019/10/31/wosk-pszczeli-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-w-kosmetyce/
  4. Łukasiewicz Centrum Pszczelarskie. (b.d.). Samodzielne wykonanie świecy z wosku pszczelego. Pobrane 4 lutego 2022 z https://pszczelnictwo.com.pl/baza-wiedzy/jak-zrobic-swiece-z-wosku-pszczelego
  5. Wcinaj Miód. (b.d.). Wosk pszczeli. Pobrane 4 lutego 2022 z https://wcinaj-miod.pl/wosk-pszczeli/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły