Przytulia czepna – jak wygląda?
Przytulia czepna (Galium aparine) jest znanym surowcem leczniczym, który w Polsce występuje pospolicie. Rośnie praktycznie wszędzie – na łąkach, polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i przy drogach. Najbardziej charakterystyczną cechą przytulii czepnej są łodygi i liście pokryte haczykowatymi szczecinkami, dzięki którym roślina „czepia” się wszystkiego, co napotka na swej drodze. Stąd też bierze się jej nazwa.
Ziele przytulii czepnej osiąga wysokość od 30 cm do nawet 200 cm. Liście są okółkowato ułożone wokół czterokanciastej łodygi, a drobne kwiaty o białym lub zielonobiałym kolorze są zebrane w niewielkie kwiatostany na długich szypułkach.
Przytulia czepna ma liczne właściwości lecznicze. Między innymi:
- poprawia krążenie krwi,
- poprawia przemianę materii,
- pomaga w procesie detoksykacji organizmu,
- działa moczopędnie,
- zmniejsza obrzęki,
- wspiera funkcje układu limfatycznego,
- reguluje gospodarkę wodną.
W medycynie ludowej stosowano ją także w stanach wyczerpania organizmu. Przytulia czepna to świetne zioło lecznicze, które można stosować również zewnętrznie – w chorobach skórnych, uporczywych egzemach. Wykazuje działanie przeciwzapalne i ułatwiające gojenie.
Przytulia właściwa – jak wygląda?
Przytulia właściwa (Galium verum) z kolei występuje głównie na terenach niżowych oraz w niższych partiach górskich. Często nazywana jest przytulią żółtą – ze względu na swoje intensywnie żółte, silnie pachnące miodem, kwiaty. Jest mniejsza od przytulii czepnej, łodyga osiąga wysokość do około 60 – 80 cm. Jest rośliną miododajną. Od przytulii czepnej odróżnia ją przede wszystkim kolor kwiatów. Przytulia czepna posiada kwiaty o białej lub zielonobiałej barwie, podczas gdy przytulia właściwa cechuje się kwiatami złocistożółtymi, o intensywnym, miodowym zapachu.
Jeśli zaś chodzi o właściwości lecznicze, to można stosować całe ziele przytulii w postaci naparu lub sporządzić odwar, jako środek:
- pobudzający przemianę materii,
- wspomagający oczyszczanie organizmu z toksyn,
- działający napotnie i odtruwająco.
Stosowana zewnętrznie, w postaci okładów, przyspiesza gojenie się trudno gojących się ran i działa przeciwzapalnie.
Źródła:
- https://rozanski.li/751/herba-galii-veri-ziele-przytulii-pospolitej/
- https://magicznyzielnikdziewanny.com/2019/04/12/przytulia-czepna-kuzynka-marzanny-pani-lasow-lepczyca-ostrzyca-przytulina-%F0%9F%8C%BF%F0%9F%8C%BC%F0%9F%8C%BE/#:~:text=Surowiec%20leczniczy%20ziela%20zbiera%20si%C4%99,podczas%20suszenia%20jest%20zjawiskiem%20normalnym
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Przytulia_w%C5%82a%C5%9Bciwa
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Przytulia_czepna