Jak wynika z badań (1), większość z nas wymienia szczoteczkę na nową dopiero wówczas gdy widzi na niej oznaki zużycia. Tymczasem to duży błąd. Powinniśmy wyrzucać szczoteczkę regularnie co 2-3 miesiące, ponieważ po tym czasie również ta o najlepszym włosiu jest już zniszczona i nie spełnia dobrze swojej funkcji. Nawet jeśli wydaje nam się, że szczoteczka wygląda doskonale, to na włosiu w mikrouszkodzeniach – niewidocznych gołym okiem – osiadają bakterie.
Najdokładniejsze nawet płukanie, nie sprawi, że pozbędziemy się wszystkich drobnoustrojów zalegających i rozmnażających się w tych mini zakamarkach. I za każdym razem podczas mycia zębów, będziemy wprowadzać coraz bardziej zanieczyszczoną szczoteczkę do ust. A to już prosta droga do wystąpienia infekcji grzybiczej lub bakteryjnej w jamie ustnej.
Trzeba wymienić szczoteczkę także wówczas gdy zauważymy nawet pojedynczy odstający lub złamany włosek! I to wcale nie przesada. Nawet taki jeden włosek sprawia, że podczas mycia zębów podrażniamy dziąsła do może doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego dziąseł lub wystąpienia bolesnych aft.
W jamie ustnej żyje 20 miliardów bakterii. Po 24 godzinach bez szczotkowania zębów – jest ich już 100 miliardów! Osadzają się nie tylko na zębach, ale także na języku i wszystkich innych tkankach miękkich jamy ustnej.
Jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej?
Spis treści
Jak dbać o szczoteczkę do zębów?
Jeśli chcesz aby twoja szczoteczka dobrze spełniała swoje zadanie przez całe 3 miesiące oraz była higieniczna przestrzegaj tych zasad:
- Po umyciu zębów, wypłucz ją dokładnie pod strumieniem zimnej wody i osusz chusteczką higieniczną lub kawałkiem papierowego ręcznika
- Przechowuj ją w pozycji pionowej (nigdy nie kładź bezpośrednio na krawędzi umywalki) główką z włosiem do góry w kubku na szczoteczki. Dobrze, żeby każdy w rodzinie miał swój własny kubek: przechowywanie kilku szczoteczek w jednym pojemniku sprawia, że ich włosie może się ze sobą stykać. Uwaga! Pojemnik na szczoteczki warto co kilka dni starannie umyć i wyparzyć lub zdezynfekować roztworem spirytusu.
- Trzymaj szczoteczki z dala od muszli klozetowej – podczas spłukiwania wody aerozol zawierający bakterie kałowe oraz inne zarazki jest rozpylany nawet na odległość 1,5 metra! Osiada więc na ręcznikach, kafelkach oraz… szczoteczce, jeśli jest w pobliżu. Zamykaj także klapę sedesu przed spłukaniem wody.
- Nie używaj plastikowych nakładek na główkę szczoteczki – włosie zamknięte w takim kokonie pod wpływem wilgoci i braku dostępu świeżego powietrza staje się wylęgarnią szkodliwych drobnoustrojów.
- Raz na tydzień zanurz na kilka minut szczoteczkę we wrzątku lub włóż jej główkę do kieliszka z płynem antybakteryjnym do płukania ust.
- Przed każdym zastosowaniem, opłucz szczoteczkę ciepłą wodą. Dzięki temu jej włosie stanie się bardziej delikatne i przyjazne dla zębów i dziąseł.
Bonding – prosty sposób na piękne zęby
Bakterie w naszych ustach – co musisz wiedzieć?
Na naszych policzkach, zębach i dziąsłach mieszka ponad 300 różnych gatunków niegroźnych dla nas bakterii. Ich kolonie są liczniejsze niż łączna liczba mieszkańców Ziemi! Pełnią ważną rolę w jamie ustnej: minimalizują np. aktywność bakterii chorobotwórczych czy pomagają w trawieniu. Niestety w jamie ustnej żyją także bakterie odpowiedzialne za rozwój wielu chorób. Jeśli z jakiegoś powodu nasza odporność spadnie np. przewieje nas, jesteśmy osłabieni podczas przesilenia wiosennego – mogą zacząć gwałtownie się namnażać.
– W jamie ustnej żyją np.: bakterie Enterococcus faecalis i Lactobaccilus acidophilus, które przekształcają cukry w kwas mlekowy, demineralizujący szkliwo oraz bakterie Fusobacterium nucleatum, Lachnospiraceae czy Prevotella oulorum, które powodują rozwój chorób dziąseł i stanów zapalnych tkanek miękkich. Na policzkach, języku i dziąsłach (a nie na zębach) z kolei można znaleźć próchnicowe bakterie gram dodatnie Streptoccocus, w tym S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, a także S. mutans. Te ostatnie potrafią wyrządzić szkody nie tylko w jamie ustnej, ale także w sercu, powodując zapalenie wsierdzia oraz krwi i będąc przyczyną bakteriemii – mówi Tomasz Łukasik stomatolog.
Niesmak w ustach – co może oznaczać?
Po każdej infekcji wyrzuć szczoteczkę do zębów
Podczas każdej infekcji górnych dróg oddechowych: przeziębienia, zapalenia gardła, anginy czy choroby dotykającej przyzębie (np. stan zapalny dziąseł) nasza jama ustna jest prawdziwym siedliskiem szkodliwej flory bakteryjnej. Nawet jeśli myjemy zęby dwa razy dziennie, nitkujemy je i płuczemy płukankami dezynfekującymi – bakterie i tak będą się rozmnażały w jamie nosogardła i w ustach przez cały czas choroby.
Szczoteczka, którą podczas szorowania zębów zbieramy płytkę bakteryjną, pozostaje na pierwszej linii frontu. Nawet pomimo zachowania zasad higieny i osuszania w jej wilgotnym wnętrzu będą rozmnażały drobnoustroje, które wywołały infekcję. Jeśli więc zatrzymasz ją po chorobie, stale będziesz narażać się na ponownie zakażenie. Jedynym sposobem na pozbycie się problemu, jest po prostu wymiana szczoteczki na nową.
Czyść język!
Wiele osób zapomina o regularnym oczyszczaniu języka. Podczas choroby taka praktyka jest szczególnie istotna. Dzięki niej pozbywasz się bakterii i toksyn, które wniknęłyby do wnętrza organizmu. Nigdy jednak nie oczyszczaj języka tą samą szczoteczką, którą myjesz zęby. Przenosisz wówczas florę bakteryjną bytującą u jego nasady w inne miejsca jamy ustnej.
Najlepsza do tego zabiegu higienicznego będzie delikatna skrobaczka wykonana ze sztucznego tworzywa lub druga szczoteczka z miękkiego włosia. Pamiętaj jednak, że język jest delikatny i wrażliwy. Usuwaj więc nalot z wyczuciem, nigdy na siłę.
10 zmian na języku, których nie wolno zlekceważyć
Jak wybrać idealną szczoteczkę do zębów?
Wyrzuciłaś starą szczoteczkę? Super, przyszedł czas na wybranie nowej. Ale zamiast sięgać po najtańszy zestaw, poszukaj takiej, która będzie adekwatna do twoich potrzeb. Wiele osób wybiera twardą szczoteczkę o dużej główce i długim włosiu, myśląc, że sztywne włosie czyści lepiej, a im go więcej, tym mycie skuteczniejsze.
Tymczasem tak naprawdę używanie jej naraża na podrażnienia dziąseł, krwawienie podczas szczotkowania a nawet uszkodzenie szkliwa, jeśli dociska się szczoteczkę do zębów zbyt mocno. Zbyt dużą szczoteczką nie doczyścisz dobrze tylnych zębów i ich powierzchni od strony języka.
-Szczoteczkę musimy dopasować do rozmiarów naszych ust i zębów. Jeśli nie wiemy jak to zrobić, wybierajmy zawsze mniejszą. Zbyt duża szczoteczka będzie miała problem z dotarciem do tylnych zębów oraz do ich powierzchni językowych, będzie także obijać się o zęby w czasie mycia – radzi doktor Łukasik.
Najlepiej zapytać swojego stomatologa jaki rodzaj będzie dla ciebie najlepszy. Ogólnie jednak dentyści zalecają szczoteczki:
- z miękkim, krótkim włosiem lub włosiem o zróżnicowanej długości
- o główce w kształcie podobnym do diamentu
(1) Według raportu pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci” przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia
Szczoteczka do zębów: soniczna, elektryczna czy manualna?