Strona główna Zdrowie Bonding – prosty sposób na piękne zęby

Bonding – prosty sposób na piękne zęby

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ukruszony lub przebarwiony ząb, pęknięte szkliwo, denerwująca diastema… Z każdą z tych niedoskonałości można już dzisiaj dać sobie radę szybko i niedrogo dzięki zastosowaniu bondingu. Bonding to nieinwazyjna metoda odbudowy lub poprawienia kolorytu zęba za pomocą nowoczesnego materiału stomatologicznego – żywicy kompozytowej. Stomatolog Marzena Koperska tłumaczy, czym różni się bonding od licówek i kiedy warto go zastosować.

Strona główna Zdrowie Bonding – prosty sposób na piękne zęby

Bond to nazwa żywicy polimerowej (inaczej nazywanej kompozytem lub żywicą kompozytową), czyli materiału stomatologicznego używanego do wypełnień (takich jak plomby) od wielu lat.

– Tradycyjnie w rozumieniu stomatologii zachowawczej, bonding to po prostu wklejanie wypełnień do zębów podczas leczenia próchnicy i utwardzanie ich za pomocą specjalnych dodatków chemicznych oraz światła – tłumaczy Marzena Koperska – Natomiast od momentu pojawienia się nowoczesnych żywic, które nie tylko zaklejają i utwardzają niedoskonałości, ale także mają trwałą kryjącą barwę, zaczęto stosować bonding w celach estetycznych. Odpowiednio uformowany kompozyt może zmienić kształt zęba, barwę, wydłużyć go lub dokonać innych, niewielkich zmian kosmetycznych.

Bruksizm – czym jest i jak leczyć nocne zgrzytanie zębami?

Bonding – kiedy warto go zastosować?

 • maskowanie przebarwień zębów – do przebarwień może dojść z różnych powodów np. po przyjmowaniu niektórych leków lub po leczeniu kanałowym. Wybielanie gabinetowe w takiej sytuacji nie będzie skuteczne. Za to dzięki bondingowi możemy wyrównać koloryt jednego lub kilku zębów.
 • niwelowanie pęknięć lub otarć szkliwa – szkliwo może pęknąć np. pod wpływem urazu, może się zetrzeć w jednym miejscu podczas zbyt intensywnego szczotkowania, lub z innych powodów. Odpowiednio nałożona żywica wyrówna powierzchnię zęba i zabezpieczy przed dalszymi uskzodzeniami.
 • rekonstrukcja zęba czyli korekta kształtu albo wydłużenie zęba – np. po ukruszeniu zęba. Bonding może być też alternatywą dla osób które mają niewielka wadę zgryzu, nie chcą założyć aparatu ortodontycznego a pragną tylko w niewielkim stopniu zmienić kształt kilku zębów, lub pozamykać szpary pomiędzy nimi.
 • zamykanie diastemy – diastema to szpara pomiędzy jedynkami, czyli zębami najbardziej widocznymi podczas rozmowy czy uśmiechu. Można ją skorygować nakładając odpowiednio ukształtowaną i utwardzoną żywicę.
 • rekonturing – czyli odbudowa prawidłowego kształtu zębów po leczeniu ortodontycznym. Zęby przed leczeniem ortodontycznym zazwyczaj maja pościerane niektóre powierzchnie, kąciki, guzki. Po zdjęciu aparatu, gdy już się naprostują, niestety te niedoskonałości bywają widoczne, lub przeszkadzają. Wówczas można im przywrócić im prawidłowy kształt właśnie za pomocą bondingu.
 • icon – leczenie za pomocą żywicy zębów odwapnionych np. po leczeniu ortodontycznym, lub przy wadzie wrodzonej szkliwa. Powstają wówczas charakterystyczne białe plamy na powierzchni szkliwa świadczące, że w tym miejscu brakuje wapnia. Po kilkukrotnym wytrawieniu i wypłukaniu powierzchni szkliwa ( w odwapnionym miejscu) nakłada się odpowiednią żywicę. Minerały zawarte w tym materiale wnikają w głąb tkanek i uszczelniają go zamiast wapnia. Dzięki temu zabezpieczają ząb przed próchnicą, wzmacniają, sprawiają, że ma ładny kolor i połysk.

Jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej?

Bonding – co musisz o nim wiedzieć?

 • Bonding jest zabiegiem nieinwazyjnym, nie niszczy zębów – przed nałożeniem żywicy stomatolog musi mniej lub bardziej (w zależności od potrzeb) zmatowić szkliwo, ale nie ściera go w sposób inwazyjny – tak jak to zdarza się czasami podczas nałożenia licówek i zawsze przy założeniu korony.
 • Bonding wykonuje się wyłącznie na zębach zdrowych. Przed pokryciem zęba żywicą należy go wyleczyć z próchnicy, czasami wymienić wypełnienie na nowe (jeśli istnieje podjerzenie
 • Do bondingu estetycznego wykorzystuje się wysokiej klasy, nowoczesne żywice biokompatybilne o wysokich parametrach estetycznych. Czyli mówiąc inaczej – idealnie wpasowujące się w strukturę szkliwa i sprawiające, że ząb po ich nałożeniu ma pożądany przez nas ładny kolor i połysk.
 • Materiał do wykonania bondingu może być płynny. Płynny jak lakier do paznokci bond nanosi się cieniutką warstewką (może osiągać grubość mikrona) tam gdzie chcemy zamalowując niedoskonałości. Może być też twardszy i gęsty – wówczas przed nałożeniem podgrzewa się go – pod wpływem ciepła staje się miękki, jak plastelina, a po ostygnięciu twardnieje. Stomatolog dobiera odpowiedni rodzaj kompozytu indywidualnie do potrzeb.
 • Efekt bondingu jest natychmiastowy – po nałożeniu i utrwaleniu żywicy, pacjent wychodzi z gabinetu od razu z pięknymi zębami 🙂 ale: patrz podpunkt niżej
 • Bonding nie poprawi wyglądu zębów na zawsze. Po ok. 4 latach żywica może zacząć się przebarwiać, odprysnąć lub ulec innym zniszczeniom i zabieg trzeba będzie powtórzyć.
 • Bonding cena – cena zależy od rodzaju i skomplikowania naprawy, ilości zębów oraz ilości użytej żywicy, zwykle zaczyna się od 200 zł.

Ważne! Bardzo istotny jest wybór stomatologa: bonding dobrze wykona tylko osoba z doświadczeniem w tego typu zabiegach. Zanim zdecydujemy się na naprawy estetyczne tego typu warto poszukać informacji w internecie i wśród znajomych – kto w okolicy dobrze wykonuje bonding, czy naprawy ładnie wyglądają, długo się trzymają i nie odklejają po kilku dniach itd. Reklama na drzwiach gabinetu niestety o niczym nie świadczy. Jeśli oczekujemy super efektu, lepiej poświęcić trochę czasu i znaleźć sprawdzonego profesjonalistę.

Nowe zęby na życzenie? Już niebawem!

Licówki – czym są?

Licówki to odpowiednio przygotowane „płatki” z kompozytu lub porcelany, które za pomocą cementu przykleja się do zęba.

– Wykonanie licówek z kompozytu jest bardziej pracochłonne i zajmuje więcej czasu niż bonding – mówi Marzena Koperska – Najpierw stomatolog preparuje ząb (szlifuje, wytrawia…). Następnie robi wycisk. Na podstawie wycisku wykonuje się ze specjalnej masy silikonowej model. Na modelu przeprowadza się dodatkowe obmiary, ocenia kształt zęba, jak go przedłużyć czy odbudować za pomocą materiału. Gdy zostanie wykonana zabudowa, robi się wycisk modelu i na tym wycisku robi się silikonową matrycę. Następnie taką silikonową matrycę przykładamy do zębów pacjenta i widzimy jak będzie wyglądała licówka. I… już możemy zrobić licówkę z kompozytu. Taka licówka zrobiona z kompozytu kosztuje 500-600 zł za jeden ząb.

Natomiast licówki porcelanowe są przygotowywane bezpośrednio przed pracownię techniczną, albo wycinane w gabinecie, który ma specjalny program komputerowy, dysponuje skanerem, drukarką i frezarkę w gabinecie. Koszt licówki porcelanowej jest jeszcze wyższy: ok 1000 zł.

Wskazania do zakładania licówek lub przeprowadzenia bondingu są takie same. Licówki są  droższe – choć trwalsze. Natomiast przy mocno zniszczonym zębie, najlepiej jest założyć koronę: czyli nakładkę w kształcie zęba wykonaną przez pracownię techniczną z kompozytu lub porcelany. Koszt ok 2-3 tys. zł.

Dentysta w ciąży – co musi wiedzieć przyszła mama przed wizytą u stomatologa?

Czym się różni bonding od licówek?

Można powiedzieć, że licówki są dla zębów tym, czym tipsy dla paznokci – nakłada się wcześniej uformowaną warstwę materiału i nakleja.

Natomiast bonding to hybryda: podczas robienia hybrydy stylistka nakłada na paznokieć kilka warstw lakieru, utwardzacza itd. i kolejne warstwy utrwala światłem. W przypadku bondingu stomatolog ręcznie nakłada pędzelkiem kilka (lub więcej) warstw kompozytu, aż do czasu uzyskania odpowiedniego efektu. Każdą z warstw żywicy utrwala światłem.

Strach przed dentystą – jak sobie z nim poradzić?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły