Strona główna WellbeingBądź eko Ocet na mszyce, kleszcze i inne szkodniki – jak go wykorzystać?

Ocet na mszyce, kleszcze i inne szkodniki – jak go wykorzystać?

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Nie musisz od razu sięgać po chemiczne preparaty, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i środowisko. Sięgnij po ocet! To naturalny, ekologiczny środek zwalczający mszyce, kleszcze, komary, mrówki czy pchły. Jak zrobić oprysk z octu do pozbycia się szkodników? Do czego jeszcze można wykorzystać ocet w ogrodzie? Przeczytaj!

Strona główna WellbeingBądź eko Ocet na mszyce, kleszcze i inne szkodniki – jak go wykorzystać?

Opryski z octu do zwalczania szkodników w ogrodzie

Ocet znajduje się na liście substancji podstawowych, dozwolonych do stosowania w uprawach ekologicznych. Jest to naturalny, sprawdzony środek umożliwiający na pozbycie się chwastów, ale też szkodników z ogrodu, balkonu, tarasu czy domu. Żeby zrobić ekologiczny oprysk, wystarczy kupić ocet spirytusowy, który można dostać w niemal każdym sklepie spożywczym, i rozcieńczyć go z wodą. W zależności od tego, jakich szkodników mamy zamiar się pozbyć, można też dodać inne składniki, takie jak:

Zazwyczaj ocet z wodą rozcieńczamy w stosunku 1:10, czyli 100 ml octu na 1 litr wody. Produkty te mieszamy, wlewamy do butelki ze spryskiwaczem czy atomizerem i mamy gotowy oprysk na insekty.

Opryski z octu na mszyce

Mszyce to uciążliwe szkodniki roślin ozdobnych, warzywnych i owocowych. Żeby się ich pozbyć, wystarczą dwa składniki, które znajdziemy niemal w każdej kuchni – czosnek lub ocet. Czosnek posiada silny zapach, który odstrasza owady, a dodatkowo wykazuje właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze.

Żeby przygotować oprysk na mszyce, należy 25 g zmiażdżonego czosnku zalać 1 litem wody, odstawić na 15–20 minut, odcedzić. Potem płyn rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:1. Taki oprysk zwalcza mszyce, ale też inne szkodniki posiadające gryząco-ssący aparat gębowy: przędziorki miodówki, skoczki czy mączlika. Jeśli nie mamy czosnku, można zrobić oprysk tylko z wody i octu, w stosunku 1:10.

Rośliny zaatakowane przez szkodniki pryskamy codziennie (zielone części – liście i łodygi), a zapobiegawczo – raz w tygodniu. Mikstura będzie bardziej skuteczna, jeśli dodamy do niej odrobinę szarego mydła.

Ocet na kleszcze

Kleszcze to pajęczaki, które atakują żywicieli, wczepiając się w skórę ssaków, w tym ludzi. Pozostają w tej pozycji długo, a wypijając krew, zwiększają swój rozmiar. Pasożyty te powodują groźne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Warto przygotować domowy sprej na kleszcze, który odstraszy je swoim zapachem. Zrobienie octowego repelentu na kleszcze jest bardzo łatwe, potrzebujemy tylko dwóch składników:

  • ¾ szklanki octu jabłkowego
  • ¾ szklanki ziela wrotyczu (liście lub całe ziele z kwiatami)

Wrotycz wkładamy do słoika, zalewamy octem jabłkowym i szczelnie zamykamy naczynie. Odstawiamy na około 7 dni w ciemne miejsce. Po tym czasie filtrujemy roztwór. Rozcieńczonym płynem (1 łyżka octu na 200 ml wody) spryskujemy ubrania przed wyjściem do lasu czy ogrodu.

Ocet na mrówki

Mrówki należą do owadów, które są pożyteczne w ogrodzie. Niestety, czasami powodują też szkody w uprawach i wchodzą do domu. Ocet, zwłaszcza spirytusowy, jest skutecznym środkiem odstraszającym mrówki. Wystarczy spryskać nierozcieńczonym płynem miejsca, gdzie gromadzą się owady, ścieżki i korytarze ich wędrówki. Można też rozłożyć w punktach, w których najczęściej się pojawiają, watę nasączoną octem, ponieważ mrówki nie lubią jego zapachu.

Ocet na ślimaki

Ślimaki potrafią wywołać spustoszenie w ogrodzie, warto więc zapobiec ich inwazji. Aby odstraszyć ślimaki, rośliny można opryskiwać nierozcieńczonym octem jabłkowym. Można też przygotować pułapki na ślimaki. Do płaskiego naczynia wystarczy wlać ocet i piwo w proporcji 1:1. Zapach przyciągnie szkodniki, które wejdą do naczynia.

Ocet na muszki i komary

Ocet to także skuteczny środek odstraszający muszki i komary. Wystarczy spryskać ramy okienne, próg drzwi czy meble ogrodowe octem rozcieńczonym z wodą w proporcji 1:1. Do butelki z mieszanką można dodać gałązki lawendy, której zapachu insekty nie lubią.

Ocet jabłkowy zmieszany z olejkiem eterycznym rozpylony w mieszkaniu za pomocą specjalnego dozownika odstrasza muchy, muszki i komary. Na muszki owocówki i ziemiórki najlepszym sposobem okazuje się pułapka ustawiona na parapecie. Wystarczy do słoiczka wlać ocet jabłkowy i dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Zwabione ich zapachem muszki zostaną w naczyniu.

Jakiego octu użyć w walce ze szkodnikami?

Ocet to produkt, który powstaje z połączenia kwasu octowego i wody w wyniku dwuetapowego procesu fermentacji. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów octów:

Najczęściej wybieramy ocet spirytusowy, dzięki któremu możemy wyczyścić prawie każde miejsce w domu i zrobić opryski na szkodniki w ogrodzie. Na dodatek jego cena jest niższa od innych rodzajów octów. Należy wybrać produkt o stężeniu od 10 do 20 procent.

Inne zastosowania octu w domu i ogrodzie

Ocet jest skutecznym środkiem czyszczącym, a także płynem odstraszającym owady. Stosuje się go, by pozbyć się szkodników, takich jak pchły, pluskwy, rybiki cukrowe czy korniki, które mogą nagle pojawić się w domu. Wystarczy wymieszać szklankę octu z 10 kroplami olejku lawendowego i opryskiwać miejsca, gdzie pojawiają się nieproszeni goście.

Ocet można zastosować w ogrodzie nie tylko do odstraszania insektów, lecz także jako:

  • oprysk na chwasty (m.in. perz, oset, trawa łąkowa) – ocet wymieszaj z wodą w proporcji 2:1, przelej do butelki z atomizerem, spryskuj liście i inne zielone części chwastów, np. między kostką na chodniku; oprysk działa na zielone części chwastów, sprzyjając ich poparzeniu oraz zamieraniu
  • „odstraszacz” zwierząt, np. kotów czy królików – wystarczy namoczyć ściereczkę lub watę octem i położyć na tarasie w miejscu, gdzie lubią siedzieć koty; można też przetrzeć octem donice, o które ocierają się wędrowne kocury
  • środek do zakwaszania gleby – ocet rozcieńcz z wodą w stosunku 1:8 i tym roztworem podlej ziemię na około 3 tygodnie przed wysadzaniem roślin
  • preparat do zaprawiania nasion (ocet winny) – do octu winnego 10-procentowego rozcieńczonego z wodą w proporcji 1:5 wrzuć nasiona, wymieszaj, odstaw na 12 godzin, po czym je odcedź i wysiej
  • płyn do usuwania osadu i kamienia z np. donic – szklane wazony i ceramiczne doniczki zanurz w misce z ciepłą wodą z dodatkiem octu, po godzinie wymyj za pomocą zmywaka lub szczotki
  • środek do czyszczenia narzędzi ogrodowych – namoczoną w occie ściereczką przemywaj narzędzia – dzięki temu będą czyste i jednocześnie zdezynfekowane

Pielęgnując ogród, a także dbając o czystość w domu, warto mieć ocet zawsze pod ręką. Spełnia on rolę bezpiecznego dla środowiska środka ochrony roślin i pozwalać ograniczać używanie chemicznych preparatów zwalczających chwasty. Stosowanie go jest bezpieczne dla dzieci i zwierząt. Wykonywanie oprysków roztworem octu to także naturalny sposób, by zwalczyć wiele szkodników, m.in. mszyce, przędziorki czy inne owady. Pamiętajmy jednak, żeby ocet w ogrodzie stosować z rozwagą i umiarem, przestrzegając zalecanych proporcji – w przeciwnym razie można uszkodzić rośliny.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły