Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Ocet ryżowy – dla smaku, dla zdrowia

Ocet ryżowy – dla smaku, dla zdrowia

autor: Dominika Bagińska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W polskiej kuchni nie wyobrażamy sobie gotowania bez soli i pieprzu. W Azji takim niezbędnym składnikiem jest ocet ryżowy. Warto go wypróbować. Nie tylko wzbogaca smak potraw, lecz także korzystnie wpływa na zdrowie.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Ocet ryżowy – dla smaku, dla zdrowia

Produkt fermentowanego ryżu lub wina ryżowego, dobry do sushi, do zup, do warzyw. Ocet ryżowy ma wiele zastosowań. Każdy azjatycki kucharz sięga po niego co najmniej raz dziennie. My także pokochajmy ocet ryżowy – nie tylko dla jego smaku. Ma bowiem wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Co ciekawe, można zrobić domowy ocet ryżowy – z gwarancją jakości produktu.

Czym się różni ocet ryżowy od zwykłego octu?

Kto nie zna smaku octu ryżowego, może przywołać wspomnienie smaku octu spirytusowego, ale usunąć z niego drażniące nuty. Ocet ryżowy jest bowiem o wiele łagodniejszy, choć nieco przypomina ocet spirytusowy. Charakteryzuje się delikatnym kwaskowym smakiem i nienarzucającym się aromatem. Dlatego jest niezbędny do przygotowania kultowej japońskiej potrawy, sushi.

Ocet ryżowy – właściwości prozdrowotne

Ocet ryżowy, tak jak wszystkie naturalne produkty fermentacji octowej, ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Jak dowiedziono w badaniach, kwas octowy zawarty w occie ryżowym wpływa pozytywnie na układ pokarmowy i metabolizm [1]. Włączenie go do diety jest więc naturalnym sposobem na podkręcenie trawienia oraz procesu spalania tłuszczów. Bywa polecany osobom z zaburzoną gospodarką lipidową (podwyższony cholesterol), a także jako wsparcie przy profilaktyce i leczeniu zaburzeń glikemicznych, np. cukrzycy czy insulinooporności. Jako naturalny antyoksydant, ocet ryżowy może działać przeciwzapalnie oraz spowalniać procesy starzenia.

Zastosowanie octu ryżowego w kuchni

Ocet ryżowy w kuchni ma wiele zastosowań. Przede wszystkim służy do przygotowania ryżu używanego do robienia sushi. Ocet, w połączeniu z cukrem i solą, nadaje potrawie odpowiedni smak. Jest potrzebny także dlatego, że zmiękcza ryż i poprawia jego lepkość, co gwarantuje, że sushi uda się znakomicie.

Ocet ryżowy ma także inne zastosowania kulinarne, jako przyprawa do dań, takich jak:

  • surówki z kapusty
  • pieczone i grillowane warzywa
  • dania i sosy w stylu orientalnym, szczególnie słodko-kwaśne
  • zupy z azjatyckim „twistem”, np. z dodatkiem imbiru, limonki, trawy cytrynowej, ostrego chili czy curry

Ocet ryżowy posłuży również do sałatek, marynowania warzyw, ryb czy grzybów. Będzie także dobrym dodatkiem do sosów podawanych z duszonymi warzywami, mięsem czy rybami. Świetnie łączy się z azjatyckimi przyprawami, takimi jak np. olej sezamowy i sos sojowy.

Czym zastąpić ocet ryżowy?

Ocet ryżowy jest stosunkowo łatwo dostępny w sklepach z żywnością orientalną czy hipermarketach. Jeśli jednak nie mamy go pod ręką, a jest niezbędny do wykonania potrawy, można go zastąpić octem winnym lub jabłkowym.

Jak zrobić ocet ryżowy?

Są dwa sposoby pozyskiwania octu ryżowego – na bazie fermentacji octowej oraz fermentacji alkoholowej.

Ocet ryżowy – fermentacja octowa

Szklankę ugotowanego ryżu blendujemy (mikserem) z 1/2 litra przegotowanej, wystudzonej wody. Zlewamy do słoika, który przykrywamy gazą lub bawełnianą ściereczką. Odstawiamy w ciemne miejsce na około dwa miesiące. Po tym czasie cedzimy miksturę, zlewamy do szklanych butelek i dobrze zakorkowujemy.

Ocet ryżowy – fermentacja alkoholowa

Potrzebne jest do tego wino ryżowe, które musi mieć kontakt z powietrzem i odstać jakiś czas – wówczas nastąpi proces przekształcenia alkoholu w ocet. Otwieramy więc butelkę wina ryżowego, przykrywamy szyjkę butelki lekką gazą tak, by zapewniała swobodny dostęp powietrza, a jednocześnie chroniła przed dostaniem się do wina zanieczyszczeń lub owadów. Zostawiamy wino w ciepłym miejscu na około 2 tygodnie. Po tym czasie zlewamy ciecz przez gazę (to pomoże pozbyć się powstałego osadu) do szklanych butelek i szczelnie zamykamy.

Rada: oba rodzaje octu ryżowego przechowujemy w temperaturze pokojowej.

Czy ocet ryżowy jest dobry dla każdego?

Ocet ryżowy jest cennym dodatkiem do potraw, który wspiera nasze zdrowie. Jednak są pewne ograniczenia w stosowaniu octu ryżowego, tak jak w przypadku wszelkich kwaśnych potraw. Chodzi o skłonności do nadkwasoty żołądkowej i zgagi. Kwaśne potrawy, a ocet szczególnie, mogą powodować podrażnienie przewodu pokarmowego, zwłaszcza błony śluzowej żołądka i przełyku. Dlatego zawsze dobrze jest w takiej sytuacji omówić z dietetykiem czy lekarzem, czy dany produkt na pewno nam posłuży.

Ocet ryżowy może mieć różne odmiany, choć w Polsce przeważa biały.

  • Biały ocet ryżowy – najdelikatniejszy w smaku i uniwersalny w zastosowaniu.
  • Czarny ocet ryżowy – produkowany na bazie słodkiego ryżu, dojrzewający latami. Ma intensywniejszy smak, ale nie nadaje potrawom kwaśnego smaku.
  • Czerwony ocet ryżowy – jasna odmiana octu czarnego, bywa jego zamiennikiem.

Źródła:

  1. Ho, C. W., Lazim, A. M., Fazry, S., Zaki, U. K. H. H., Lim, S. J. (2017). Varieties, production, composition and health benefits of vinegars: A review. Food chemistry, 221, 1621–1630. LINK
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły