Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Najlepsze zioła na trawienie

Najlepsze zioła na trawienie

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Uczucie kamienia w żołądku, wzdęcia, problemy z wypróżnieniem… Każdemu od czasu do czasu przytrafiają się różnego rodzaju problemy żołądkowo-jelitowe. Dobrze więc mieć w swojej domowej, ziołowej apteczce lecznicze produkty i herbatki na trawienie z tych roślin. Sprawdź, które zioła na trawienie są najlepsze.

Zioła na trawienie działają rozkurczowo, bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Sprawdź, która roślina lecznicza będzie najskuteczniejsza przy twoich kłopotach.

Zioła najlepsze na trawienie

1. Mięta pieprzowa – ułatwia trawienie

Dzikie gatunki mięty były jednymi z pierwszych roślin leczniczych znanych ludzkości. Miętę opisuje staroegipski Papirus Ebersa. Znali ją Persowie, Grecy, Rzymianie. Nie była to jednak mięta pieprzowa, gdyż tę poznano dopiero w XVII wieku.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) powstała przez skrzyżowanie mięty kędzierzawej (która jest mieszańcem mięty długolistnej i okrągłolistnej), z miętą nadwodną. Liść mięty pieprzowej zawiera olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest mentol. Działa przeciwbakteryjne, a napar miętowy pobudza czynności wydzielnicze żołądka i wątroby, jednocześnie działając rozkurczowo. Liść mięty jest podstawowym składnikiem większości mieszanek ziołowych stosowanych w różnych schorzeniach układu pokarmowego.

W kuracjach wspomagających trawienie (digestiva) pobudzających wydzielanie soku żołądkowego stosuje się także leki lub napary z: korzenia mniszka, ziela tysiącznika, liścia bobrka, ziela drapacza i ziela piołunu. To również bardzo pomocne zioła na trawienie.

Mięta pieprzowa - najlepsze zioła na trawienie.

Przepisy z miętą pieprzową

  • napar z liści mięty – torebkę herbaty miętowej zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem ok. 15 minut. Po tym czasie ostudź i pij kilka razy dziennie.
  • domowa „nalewka miętowa”(ze świeżych liści mięty pieprzowej) – ok. 10 gałązek świeżej mięty pieprzowej umieść w szklanym naczyniu i zalej 0,5 l spirytusu 70 %. Szczelnie zamknij i odstaw na dwa tygodnie w ciemne miejsce. Zlej otrzymany macerat (pozostałe po zlaniu płynu liście mięty owiń w czystą gazę i wyciśnij mocno) i zmieszaj z wcześniej przygotowanym syropem cukrowym (150 g cukru na 200 ml wody). Przełóż w chłodne i ciemne miejsce  – nalewka będzie gotowa do picia po 2-3 miesiącach.

Lecznicze nalewki z mięty i likiery miętowe na wódce – przepisy

2. Bylica boże drzewko – leczy drogi żółciowe

W starożytności i średniowieczu bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) uważana była za roślinę leczniczą o uniwersalnym działaniu. Była też surowcem do sporządzania balsamów.

Obecnie ziele bylicy bożego drzewka należy do grupy podstawowych surowców zielarskich służących do wytwarzania leków stosowanych w przewlekłych zaburzeniach trawiennych. Zawarte w tym zielu hydroksykumaryny skutecznie pobudzają czynności wydzielnicze żołądka i wątroby.

W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że związki te wykazują dwu-czterokrotnie silniejsze działanie żółciotwórcze niż kwas dehydrocholowy (wzorcowa substancja żółciotwórcza). Napary z bylicy mogą być także stosowane przez osoby cierpiące z powodu niewydolności wątroby lub w stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego.

Bylica boże drzewko - najlepsze zioła na trawienie.

Przepis na napar z bylicy

Przepis na napar z ziela bylicy bożego drzewka: 1 łyżeczkę suszu zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem około 15 minut. Napar ziołowy pić trzy razy dziennie.

Inne zioła żółciopędne na lepsze trawienie

Inne środki działające żółciopędnie (cholagoga), żółciotwórczo (choleretica) i leczniczo na drogi żółciowe (choletherapeuthica):

  • sok lub napar z ziela dziurawca. Wykazują działanie ściągające, przeciwzapalne i rozkurczowe. Napar można stosować w stanach zapalnych żołądka i jelit oraz w stanach skurczowych dróg żółciowych.
  • sok z korzenia rzodkwi czarnej (wchodzi w skład znanego leku Raphacholin). Można wycisnąć sok w sokowirówce lub kupić gotowy w sklepie z produktami eko, rozcieńczyć wodą (na 1 szklankę przegotowanej wody 2 łyżki soku) i dodać do smaku łyżeczkę soku z cytryny. Napój taki pije się 20 minut po posiłku 3 razy dziennie.

Homeopatia i zioła na niestrawność

3. Senes – pomaga przy zaparciach

Tropikalne krzewy o botanicznej nazwie rodzajowej „strączyniec” dostarczają surowca czyli liści lub strąków do wytwarzania podstawowych środków w leczeniu zaparć. Pozyskuje się go z dwóch gatunków: ze strączyńca ostrolistnego (Cassia senna) oraz wąskolistnego (Cassia angustifolia).

Botaniczna nazwa „strączyniec” używana jest rzadko, znacznie częściej spotykamy się z nazwą „senes”. W literaturze medycznej jest on wymieniany w grupie antrachinonowych roślin o właściwościach przeczyszczających, do której należą również:

  • kruszyna pospolita
  • szakłak ciernisty i amerykański
  • rzewień dłoniasty
  • aloes uzbrojony

Preparaty otrzymywane z surowców antrachinonowych uważane są za środki przeczyszczające o najwyższej aktywności  terapeutycznej.

Uwaga! Preparaty te nie mogą być stosowane przy ostrych schorzeniach jelit, przy chorobach prostaty oraz w czasie ciąży i karmienia. Długotrwałe ich przyjmowanie lub nadużywanie może też niekorzystnie wpłynąć na perystaltykę jelit i spowodować tzw. „zleniwienie jelit” (uporczywe zaparcia).

Senes na zaparcia o właściwościach przeczyszczających - najlepsze zioła i herbatki na trawienie.

Przepis na napar z senesu

Napar z suszonych liści senesu: pół łyżeczki suszu zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i po 20 minutach odcedzić. Spodziewane działanie przeczyszczające powinno pojawić się po ok 6-8 godzinach.

Uwaga! Taką kurację można prowadzić najwyżej przez 5 dni.

Herbata na trawienie – przepis na domową herbatkę ziołową

4. Rumianek pospolity przeciw wzdęciom

Rumianek pospolity (Matricaria  recutita), zwany też rumiankiem lekarskim lub zwyczajnym, jest jednoroczną rośliną światłolubną, należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Posiada wzniesioną, rozgałęzioną łodygę z pierzastodzielnymi liśćmi. Łodygi zakończone są koszyczkami kwiatowymi, niesłusznie nazywanymi kwiatami.

Koszyczek rumianku nie jest pojedynczym kwiatem, lecz składa się z kilkudziesięciu żółtych kwiatów rurkowych, wydających nasiona i kilkunastu brzeżnych, białych kwiatów języczkowatych, które są płodne. Rumianek kwitnie od połowy maja do października. Cała roślina odznacza się miłym, silnym aromatem.

Surowcem leczniczym są koszyczki rumianku (Chamomillie Anthodium) . Zawierają one olejek eteryczny, a także liczne flawonoidy. Składniki olejku eterycznego warunkują działanie przeciwzapalne rumianku, natomiast flawonoidy oraz spiroetery – działanie rozkurczowe.

Preparaty z rumianku podaje się doustnie w stanach zapalnych i skurczowych przewodu pokarmowego.

Rumianek na wzdęcia - najlepsze zioła na trawienie.

Inne zioła na trawienie, które warto mieć w domowej apteczce

Inne zioła na trawienie i rośliny pomagające przy wzdęciach to:

1. Koper włoski

Koper włoski (Foeniculum vulgare), zwany też fenkułem włoskim lub koprem lekarskim. W średniowieczu, dzięki benedyktynom, koper włoski rozpowszechnił się w całej Europie. Przez stulecia stosowano go jako środek mlekopędny i pobudzający trawienie.

Owoc kopru włoskiego zawiera olejek eteryczny (olejek koprowy), którego głównymi składnikami są fenylopropanoidy, w tym trans-anetol. Owoce kopru zawierają też furanokumaryny i flawonoidy. Owoc kopru włoskiego działa mlekopędnie, rozkurczowo, wiatropędnie oraz wykrztuśnie. Napar stosowany jest w lekkich zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, w nieżycie dróg oddechowych, a także jako środek mlekopędny dla matek karmiących

2. Biedrzeniec anyż

Biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum), zwany anyżkiem, jest rośliną, jednoroczną, pochodzącą z Egiptu i Azji Mniejszej. Obecnie uprawiany jest w rożnych częściach świata. Biedrzeniec anyż jest prastarą rośliną przyprawową i leczniczą. Znany był w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Uprawiany był też w słynnych ogrodach Karola Wielkiego.

Owoc anyżu zawiera olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest trans-anetol, a także estragol, aldehyd anyżowy i monoterpeny. Innymi składnikami owocu są kwasy fenolowe, pochodne kumaryny i flawonoidy.  Owoc anyżu działa wykrztuśnie, łagodnie rozkurczowo i przeciwbakteryjnie. Napar stosowany jest w nieżytach dróg oddechowych oraz w zaburzeniach trawiennych.

Naturalne sposoby na oczyszczenie wątroby

3. Macierzanka piaskowa

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum), zwana tymiankiem wąskolistnym, jest krzewinką z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), występującą w umiarkowanych i chłodnych strefach Europy i Azji. Znana była już w starożytności. Była jednym ze składników teriaku. Pisała o niej święta Hildegarda. Ziele macierzanki zawiera olejek eteryczny bogaty w tymol i karwakrol. Zawiera też flawonoidy, garbniki i związki goryczowe. Napary z ziela macierzanki stosowane są w nieżycie żołądka i jelit, przy nadmiernej fermentacji, wzdęciach.

Napar z ziela macierzanki: 1 łyżeczkę rozdrobnionego ziela zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem około 15 minut. Napar ziołowy pić trzy razy dziennie.

4. Kolendra siewna

Kolendra siewna (Coriandrum sativum), zwana pluskiewnikiem, jest rośliną jednoroczną z rodziny selerowatych (Apiaceae), pochodzącą ze wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego.

Nasiona kolendry zawierają olejek eteryczny bogaty w D-linalol jako główny składnik i inne alkohole monoterpenowe oraz związki węglowodorowe. Kolendra zawiera też kwasy fenolowe, flawonoidy, pochodne kumaryny, ftalidy i alkohole triterpenowe. Owoce kolendry posiadają udokumentowane działanie spazmolityczne, wiatropędne i przeciwbakteryjne, które związane są z obecnością olejku eterycznego.

Kolendra - jakie są najlepsze zioła i herbatki na trawienie?

Przepis na napar wiatropędny z kolendry (regulujący trawienie, rozkurczowy oraz zwiększający wydzielanie soku żołądkowego):

1 łyżeczkę rozgniecionych owoców kolendry zalej 1 szklanką wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem 30 minut. Następnie odstaw na 15 minut i przecedź. Pij 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie przed jedzeniem.

Przepis z : Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.

Domowa apteczka ziołowa

 

Zobacz także: Co pomoże na przejedzenie? Zioła i środki homeopatyczne na niestrawność, zgagę, wzdęcia

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły