Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieMiód Sztuczny miód

Sztuczny miód

autor: Dominika Bagińska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Z czego robiony jest sztuczny miód? Czy jest zdrowy i czy może być zamiennikiem miodu naturalnego? Kiedy może się przydać?

Sztuczny miód jest rodzajem słodzika, produktem spożywczym, który tylko wyglądem oraz konsystencją przypomina miód naturalny. W czasach PRL-u miał imitować miód pszczeli. Zdarzało się, że nieuczciwi handlowcy sprzedawali go pod etykietą tego prawdziwego. Dziś przepisy prawne wyraźnie nakazują podawanie na opakowaniu składu i pochodzenia produktu. Jeśli jednak kupujemy miód z niesprawdzonego źródła, nadal możemy dać się nabrać. Warto więc poznać wszystkie tajemnice sztucznego miodu, również tego, który kupujemy po to, by dodawać go do wypieków czy do herbaty.

Jak powstaje sztuczny miód?

Miód sztuczny jest produkowany przemysłowo. Powstaje w wyniku rozkładu cukrów złożonych, np.: syropu ziemniaczanego, sacharozy lub izoglukozy na cukry proste. Dzieje się to w podwyższonej temperaturze, z dodatkiem kwasów, np. kwasu solnego używanego jako katalizator procesu.

Następnie dodaje się barwniki, esencje smakowe i aromaty, by miód sztuczny zyskał odpowiedni smak i aromat zbliżony do miodu naturalnego.Końcowy produkt jest płynny, choć można też uzyskać sztuczny miód, który krystalizuje.

Taka metoda produkcji znana jest w przemyśle od czasów I wojny światowej, podczas której w Niemczech, z przyczyn ekonomicznych, wynaleziono tani odpowiednik miodu.

Sztuczny miód a miód naturalny

W sztucznym miodzie brak tego, co najcenniejsze w słodkim produkcie pszczelim, a więc cennych dla zdrowia składników, takich jak np.: sole mineralne, enzymy, kwasy organiczne, witaminy – C, witaminy z grupy B (tiamina – B1, ryboflawina – B2, niacyna – PP, B6). Miód naturalny swoją łagodną słodycz oraz aromat zawdzięcza obecności olejków eterycznych z roślin, z których pszczoły pozyskały substancje odżywcze. Próżno szukać ich w tym sztucznym.

Polacy kochają miód naturalny, bo jak pokazują badania – w odróżnieniu np. od Niemców, dla których miód to po prostu jedzenie – uważamy go przede wszystkim za środek leczniczy [1]. Rzadko sięgamy po miód sztuczny, uważany powszechnie za produkt niskiej jakości.

Sztuczny miód – właściwości i wartości odżywcze

Miód sztuczny nie jest nawet zbliżony pod względem wartości prozdrowotnych i odżywczych do miodu naturalnego. Można go porównać do słodzika w płynie (bo ta forma jest najpopularniejsza).
Jako substancja słodząca może stanowić dodatek do produkcji wyrobów cukierniczych, napojów czy domowych dań, np. naleśników. Musimy jednak mieć świadomość, że miód sztuczny jest po prostu cukrem. Jedyna jego przewaga nad miodem naturalnym polega na tym, że ze względu na brak zawartości cennych enzymów miód sztuczny można poddawać działaniu wysokiej temperatury.

Oba rodzaje miodu – sztuczny i prawdziwy – są bardzo kaloryczne: 100 gramów miodu prawdziwego i sztucznego dostarcza ponad 300 kcal.

Jak zrobić sztuczny miód?

Miód sztuczny można zrobić w domu. Po co? Można nim zastąpić np. drogi syrop klonowy czy syrop z agawy, które chętnie stosujemy do koktajli czy ciast. Pewnie, że otrzymamy właściwie cukier w płynie, niemniej bywa on czasem pomocny kulinarnie.

Oto przepis na domowy miód sztuczny
(inspirowany przepisem z bloga Stonerchef):

Składniki:

  • 3 łyżki wody
  • 100 g cukru
  • 300 ml wrzącej wody (na później)
  • 500 g cukru (na później)
  • 1 plasterek cytryny

Przygotowanie:

  • W rondelku łączymy 100 g cukru z 3 łyżkami wody i mieszamy drewnianą łyżką na średnim ogniu, aż cukier się rozpuści.
  • Doprowadzamy mieszankę do wrzenia, mieszając cały czas.
  • Kiedy zyska karmelowy kolor, bardzo powoli dolewamy wrzącą wodę (300 ml).
  • Następnie wsypujemy pozostały cukier, mieszając wszystko na średnim ogniu, do chwili, aż cukier się rozpuści.
  • Dorzucamy cytrynę – co pomoże zapobiec skrystalizowaniu się syropu podczas gotowania.
  • Ponownie doprowadzamy mieszankę do wrzenia, po czym trzymamy na minimalnym ogniu przez 45 minut.

Gotowy syrop studzimy przez około kwadrans i przelewamy do słoików, które szczelnie zamykamy. Po wystudzeniu produkt jest gotowy do spożycia.

Jak odróżnić sztuczny miód od prawdziwego?

By odróżnić miód sztuczny od prawdziwego, trzeba przede wszystkim sprawdzić etykietę. Jeśli to niemożliwe, oceńmy wnikliwie, jak miód wygląda. Sztuczny miód, który kupiliśmy w formie płynnej, nie będzie podlegał krystalizacji. Tymczasem jego naturalny odpowiednik krystalizuje już po kilku tygodniach. Sztuczny charakteryzuje się dużo uboższym smakiem i zapachem niż naturalny. Z kolorem może być nieco trudniej, bo jest łudząco podobny.

Sztuczny miód można teoretycznie stosować w diecie wtedy, kiedy mamy alergię na produkty pszczele. Jednak należy pamiętać, że wówczas będzie stanowił taki sam dodatek do żywności, jak cukier. Czyli czyste węglowodany – a tych w nadmiarze należy unikać ze względu na wysokie ryzyko wywołania cukrzycy, zespołów metabolicznych, a nawet udarów.

Źródła:

  1. Kiczorowska, B., Samolińska, W., Marzec, A., Winiarska-Mieczan, A., Klebaniuk, R., Kowalczuk-Vasilev, E. i in. (2017). Naturalne produkty pszczele i miód sztuczny w diecie młodzieży. Problemy Higieny i Epidemiologii, 98(3), 254-259. http://www.phie.pl/pdf/phe-2017/phe-2017-3-254.pdf

Dodatkowe informacje:

  1. Wojda, B. (2018). Miód zamiast cukru? Pobrane z https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/miod-zamiast-cukru/
  2. Durska, G. (2013). Czy dziecko z alergią na miód naturalny może jeść miód sztuczny? Pobrane z https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/80177,czy-dziecko-z-alergia-na-miod-naturalny-moze-jesc-miod-sztuczny
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły