Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieMiód Miód malinowy – jakie ma właściwości?

Miód malinowy – jakie ma właściwości?

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Miód malinowy już sama jego nazwa kojarzy się ze smakami i zapachami lata. Jednak mimo tych skojarzeń nie ma on ani aromatu, ani posmaku malin. Jak powstaje prawdziwy miód malinowy, skąd jego nazwa i czym wyróżnia się na tle innych miodów? Sprawdź!

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieMiód Miód malinowy – jakie ma właściwości?

Miód malinowy – jak powstaje?

Miód malinowy jest miodem kwiatowym, ponieważ powstaje z nektaru zebranego z kwiatów malin. Pracowite pszczoły zbierają go zarówno z uprawnych, jak i dziko rosnących roślin. Warto zaznaczyć, że miód malinowy to nie to samo co miód z malinami. Obecnie mamy do wyboru mnóstwo miodów smakowych: lawendowy, porzeczkowy, malinowy właśnie. Jednak ten o charakterystycznym różowo-czerwonym kolorze i malinowym posmaku to miód z dodatkiem liofilizowanych owoców malin, a nie naturalny miód malinowy.

Jak rozpoznać miód malinowy?

Miód malinowy ma złocisty kolor. Jego barwa może być czasem nieco ciemniejsza, jeśli pszczoły zmieszały nektary pochodzące także z innych roślin. Ma umiarkowanie wyrazisty smak, w którym… nie znajdziemy aromatu owoców maliny. Ze względu na zawartość glukozy, która występuje w każdym gatunku miodu, ulega z czasem krystalizacji.

Miód malinowy – właściwości

Miód malinowy jest bogaty w substancje odżywcze, takie jak witaminy, minerały i związki bioaktywne o działaniu antyoksydacyjnym. Dzięki zawartości enzymów, nadtlenku wodoru i kwasu glukonowego ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Dlatego warto włączyć go do codziennej diety.

Zastosowanie miodu malinowego:

  • Wspomaga zwalczanie infekcji górnych dróg oddechowych.
  • Łagodzi kaszel i ból gardła. Dzięki gęstej, lepkiej konsystencji, którą zawdzięcza dużej ilości cukru (ok. 80 proc.), tworzy film ochronny na błonie śluzowej gardła, przynosząc ulgę w bólu podczas infekcji.
  • Błyskawicznie podnosi poziom energii i pomaga w przypadku hipoglikemii, ponieważ zawarte w nim cukry proste szybko wchłaniają się do krwiobiegu.
  • Jest pomocny w łagodzeniu objawów zgagi oraz bólów żołądka.
  • Może być stosowany na małe rany, ukąszenia owadów i drobne oparzenia. Tworzy ochronną powłoczkę, która łagodzi ból, a jednocześnie hamuje rozwój bakterii, zmniejszając ryzyko infekcji i przyspieszając gojenie.
  • Wspomaga  produkcję czerwonych krwinek.
  • Może być stosowany jako kosmetyk – ma delikatne działanie złuszczające i ściągające, odżywia i nawilża suchą skórę, a tłustą oczyszcza z nadmiaru sebum.

Na co należy uważać, jedząc miód malinowy

Oczywiście na reakcje alergiczne. Zachowaj ostrożność, jeśli kiedykolwiek miałaś reakcję alergiczną po spożyciu miodu, a także pyłku czy pierzgi.

Warto mieć na uwadze także to, skąd pochodzi miód. Najlepszy będzie naturalny miód z pasiek znajdujących się w pobliżu ekologicznych upraw, z daleka od przemysłu, ruchliwych dróg i dużych miast.

W jakich dawkach spożywać miód malinowy?

Surowy miód z malin zaleca się przyjmować w dawce nie większej niż 1 łyżka stołowa dziennie. Dzieciom poniżej 1. roku życia miodu nie podajemy wcale, 2–3-latkom – po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Miód malinowy – cena

Cena miodu malinowego zależy od producenta. Standardowo cena za słoik jest zależna od jego pojemności, ale plasuje się ona w granicach 28 zł za słoik mieszczący 0,30 kg do 60 zł za 1 kg miodu. Bez większego problemu można go kupić w sklepie z ekologiczną żywnością.

 Źródła:

  1. Lixandru, M. (2021). Properties and Benefits of Raspberry Honey. Pobrane zhttps://www.natureword.com/properties-and-benefits-of-raspberry-honey/?utm_content=cmp-true
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły