Strona główna Zdrowie Jak zrobić kisiel z siemienia lnianego?

Jak zrobić kisiel z siemienia lnianego?

autor: Portal NoZ

Ziarenka lnu zwyczajnego to polskie superfoods, znane i cenione od najdawniejszych czasów. Kisiel z siemienia lnianego to smaczny, zdrowy i lekki posiłek, który zaspokoi głód, wzmocni odporność, a nawet złagodzi kaszel. Sprawdź, jak go przyrządzić.

Strona główna Zdrowie Jak zrobić kisiel z siemienia lnianego?

Właściwości siemienia lnianego

Len zwyczajny (Linum usitatissimum L.) to roślina o cennych dla zdrowia właściwościach. Małe ziarenka lnu to naturalny środek na wiele powszechnie występujących dolegliwości. Siemię lniane:

  • poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego: usprawnia perystaltykę jelit, przyspiesza przemianę materii, zapobiega zaparciom, osłania ściany żołądka
  • wspomaga odchudzanie – spożywanie siemienia lnianego zapewnia uczucie sytości na dłużej, co zapobiega podjadaniu
  • reguluje poziom cukru we krwi
  • korzystnie wpływa na profil lipidowy – obniża poziom cholesterolu całkowitego i LDL
  • reguluje poziom trójglicerydów
  • obniża ciśnienie krwi
  • wzmacnia włosy i paznokcie

Ziarenka siemienia lnianego zawierają związki śluzowe, białka, sterole, kwasy organiczne, enzymy, sole mineralne, a także glicerydy kwasów nienasyconych (m.in. linolenowego i linolowego). Na dodatek olej lniany zawiera ponad 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), a ponad połowę z nich stanowią kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Ziarenka te zawierają też witaminy: C, E, z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6) i kwas foliowy. Obecne są w nich także minerały, takie jak: wapń, cynk, magnez, mangan, potas, fosfor, sód, miedź. Dzięki tak bogatemu składowi nasiona lnu zwyczajnego wykazują właściwości prozdrowotne.

Dlaczego warto spożywać siemię lnianie?

Po siemię lniane powinni sięgać wszyscy, którzy chcą się cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Składniki zawarte w tych małych ziarenkach redukują negatywne skutki zmniejszającego się poziomu estrogenów u kobiet w okresie przekwitania. Spożywanie ziaren może więc łagodzić objawy menopauzy.

Ponadto dzięki nim możemy regulować gospodarkę lipidową, co może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia m.in. miażdżycy. Spożywanie siemienia zaleca się także przy zaparciach, jak również w zespole jelita drażliwego (IBS). Kisiel z siemienia warto stosować przy podrażnionym gardle, a nawet uciążliwej zgadze. Kisiel z lnu dostarcza również organizmowi lignany, o działaniu m.in. antynowotworowym. Działa także przeciwzapalnie, dlatego spożywanie nasion zalecane jest przy chorobach autoimmunologicznych

Siemię lniane – lepsze ziarna całe czy mielone?

Siemię lniane dostępne jest w sklepach ze zdrową żywnością, a także w marketach w postaci całych lub zmielonych ziaren. Możesz kupić siemię brązowe i złociste, o podobnych właściwościach. Kisiel zrobisz zarówno z całych ziaren, jak i z nasion zmielonych. Warto jednak pamiętać, że mielone siemię bardzo szybko ulega utlenieniu, a co za tym idzie, traci swoje cenne wartości prozdrowotne. Dlatego też lepiej jest zmielić siemię bezpośrednio przed przygotowaniem naparu. Jest kilka sposobów przyrządzania kisielu – w zależności od tego, jaki rodzaj siemienia wybierzesz.

Kiedy stosować kisiel z siemienia?

Najczęściej kleik z siemienia lnianego pije się rano, na czczo, gdyż napój ten działa kojąco na układ pokarmowy. Kisiel lniany można jednak spożywać o każdej porze dnia. Warto jednak pamiętać, by wypijać odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, gdyż nasiona wiążą wodę w organizmie. Ponadto siemię może źle wpłynąć na wchłanianie niektórych leków, dlatego też nie należy pić kisielu czy spożywać nasion ok. 2 godziny przed przyjęciem leków i po nim.

Jak zrobić kisiel z siemienia lnianego?

Kisiel z siemienia lnianego jest bardzo prosty w przygotowaniu. Oto nasze propozycje:

Kisiel z siemienia lnianego – przepis podstawowy

Składniki na kubek naparu:

  • 2 łyżki stołowe nasion lnu
  • 2 szklanki wody

Wlej do garnka wodę, wsyp nasiona i zagotuj. Następnie zmniejsz moc palnika i gotuj napar pod przykryciem przez 15 minut. Po tym czasie zdejmij garnek z ognia i odcedź napój za pomocą sitka. Gotowy napar ma konsystencję rzadkiego kisielu. Wystarczy go lekko ostudzić i wypić.

Kisiel z sokiem owocowym

Składniki na szklankę kisielu:

  • 2 łyżki nasion lnu
  • 3 łyżki ulubionego soku owocowego lub świeże/mrożone owoce
  • łyżeczka miodu
  • szklanka wody

Do garnka/rondelka wlej wodę i 3 łyżki wybranego soku. Wsyp nasiona lnu i zamieszaj. Całość doprowadź do wrzenia, ciągle mieszając. Kisiel gotuj przez ok. 15 minut. Jeśli kisiel był gotowany z całych nasion, można je odcedzić na sitku lub zblendować powstałą zawiesinę. Gotowy kisiel przelej do salaterki, możesz też dodać swoje ulubione owoce.

Kisiel bez gotowania

Wsyp do szklanki 2 łyżeczki świeżo mielonych nasion lnu zwyczajnego, zalej ciepłą wodą i odstaw na ok. godzinę. Po tym czasie kisiel zamieszaj, możesz dodać także łyżeczkę miodu. Taki smakołyk polecany jest zwłaszcza przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego i gardła.

Co dodać do kisielu z siemienia lnianego?

Najczęściej wybieranymi dodatkami są:

  • owoce (jabłka, maliny, owoce leśne – wystarczy je zmielić i dodać do kisielu lub ułożyć całe na wierzchu)
  • mus owocowy
  • miód
  • ksylitol
  • sok
  • mleko kokosowe
  • orzechy
  • bakalie
  • powidła śliwkowe
  • przyprawy rozgrzewające: imbir, cynamon, goździki (dodaj do gotującego się naparu)
  • niektórzy lubią dodatek warzyw, np. startej marchewki

Kisiel z siemienia lnianego to smaczny i zdrowy składnik diety, warto więc pamiętać o tym, żeby dodatki do niego były również wartościowe i odżywcze. Składniki w postaci przypraw korzennych sprawią, że kleik wzbogaci się o właściwości odkażające i antyoksydacyjne. Odpowiednia dieta zapewni nam zdrowie, dbaj więc o to, co masz na talerzu!

  1. Gryszczyńska, A., Gryszczyńska, B., Opala, B., Łowicki, Z. (2012). Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Postępy Fitoterapii, 2, 79–92. LINK
  2. Wawryka, J., Teodorczyk, A., Zdrojewicz, Z. (2017). Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego. Medycyna Rodzinna, 1, 41–47. LINK
  3. Włodarek, D. (2014). Wybrane choroby przewodu pokarmowego. W: D. Włodarek, E. Lange, L. Kozłowska, D. Głąbska, (red.), Dietoterapia. Warszawa: PZWL.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły