Strona główna ZdrowiePsychologia Hipnoza – na czym polega hipnoterapia?

Hipnoza – na czym polega hipnoterapia?

autor: Dominika Bagińska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Hipnoza to odmienny stan świadomości, podróż do naszego wnętrza. Psychologia wykorzystuje ją do oddziaływania na umysł, by pacjent uporał się z lękami, fobiami, uzależnieniami – odmienił swoje życie. I to czasem już po kilku sesjach. Co warto wiedzieć o hipnozie i hipnoterapii? Konsultacja: Wojciech Górecki, psycholog, psychoterapeuta, hipnoterapeuta asystent prof. Marii Szulc, pionierki hipnoterapii w Polsce, który kontynuuje i rozwija autorską metodę terapii hipnozą w gabinecie psychobiostymulacji.

Strona główna ZdrowiePsychologia Hipnoza – na czym polega hipnoterapia?

Hipnoterapia leczy ciało i duszę

Co wiemy o hipnozie? Zwykle kojarzy się ze sceniczną farsą, gdzie hipnotyzer rozbawia publiczność, manipulując zachowaniami ochotników. Tymczasem hipnoza właściwie użyta może być potężnym narzędziem do wzmocnienia naszych naturalnych korzystnych zasobów. Hipnoterapia, podczas której pacjent poddawany jest hipnozie, umożliwia poprawę szeroko pojętego zdrowia, leczy ciało i duszę, pomaga naprawić relację ze sobą i światem. Wszystko to skutkuje awansem życiowym. Jak więc skorzystać z dobrodziejstw hipnozy?

Ważne! Pamiętaj o rozróżnieniu między hipnotyzerem a hipnologiem tudzież hipnoterapeutą. Ten pierwszy działa w celach rozrywkowych. Drugi korzysta z terapeutycznej moc hipnozy. Traktuje trans jedynie jako punkt wyjścia do pogłębionej terapii.

Hipnoza – czym jest i jak działa na mózg?

Hipnoza jest transem. Wprowadzenie w stan hipnozy polega na oddziaływaniu na mózg, który zaczyna pracować w trybie zmniejszonych częstotliwości fal mózgowych – alfa i theta. Ogranicza się też aktywność tzw. kory zakrętu obręczy – obszaru mózgu odpowiedzialnego za kontrolę emocji. To sprawia, że osoba zahipnotyzowana odcina się od otoczenia, choć pozostaje świadoma tego, co się dzieje wokół. Ma jednak uczucie przyjemnie głębokiej relaksacji, oddycha wolniej, odpręża się.

Podczas hipnozy mózg może też wejść w fazę REM – obecną w czasie snu, kiedy intensyfikują się marzenia senne, a gałki oczne wykonują szybkie ruchy. W takim stanie półczuwania psychika pacjenta jest gotowa przyswoić terapeutyczne słowa hipnoterapeuty.

Co to jest medytacja i na czym polega?

Jak zahipnotyzować człowieka?

Hipnoza jest stanem danym nam naturalnie, bardzo często doświadczanym w życiu. Wprowadzenie kogoś lub siebie w stan hipnozy nie jest czymś nadzwyczaj trudnym. Każdy z nas nosi w sobie swoje wewnętrzne dziecko. A jak zachowują się dzieci? Kiedy płaczą i zostaną pokołysane, zasypiają. Podobnie my możemy wykorzystać ten proces. Jak kogoś zahipnotyzować?

– Mówimy do niego kojącym tonem, by się skupił, zamknął oczy. Następnie ujmujemy w dłonie barki tej osoby i lekko nią kołyszemy – w jedną i drugą stronę, do przodu, do tyłu – a następnie sadzamy ją na krześle. Wejdzie ona wówczas w stan hipnozy – mówi hipnoterapeuta Wojciech Górecki. Cała sztuka jednak polega na dalszym działaniu z zahipnotyzowanym człowiekiem. To psychoterapia w hipnozie, która pozwala pracować z podświadomością.

Ważne! Już Freud zauważył, że podświadomość kieruje nami – mimo że jest niejawna, ukryta. To ona np. pilnuje pracy narządów czy właściwego przebiegu procesów fizjologicznych. Ma też wielki wpływ na nasze zachowania i trudno się jej przeciwstawić. Tymczasem umiejętna praca z nią daje spektakularne efekty terapeutyczne.

Hipnoza – kulisy hipnoterapii

Jaki jest efekt hipnozy? Dzięki hipnoterapii można np. odbudować poczucie własnej wartości. Często jego podstawy zostają zniekształcone w dzieciństwie, kiedy np. wmówiono nam, że nie jesteśmy dość zdolni, grzeczni, silni. – Takie słowa, mówione nawet w dobrej wierze, mogą skutkować powstaniem szkodliwych przekonań kluczowych. Dziecko rośnie z przeświadczeniem, że jest słabe. Uruchamia się więc zniekształcenie myślowe: skoro jestem słaby, nie nadaję się do niczego, a jeśli tak jest – muszę unikać relacji, kontaktów z innymi. Będę więc robić wszystko, by nie zdemaskować tej swojej słabości. I np. staję się szefową, która krzyczy, udaje groźną – żeby tylko się nie zdemaskować – tłumaczy Wojciech Górecki.

Z czasem ta gra pozorów wpędza nas w depresję, uzależnienia, choroby somatyczne. Hipnoza może tymczasem pomóc wpoić pacjentowi nowe, zdrowe dla niego przekonania kluczowe. Przykładowo – mówiące o wrodzonej dobroci, uczciwości, zaradności i sile – co odmienia pozytywnie jego życie. W każdym aspekcie.

Hipnoza regresyjna

W hipnozie jest też możliwy tzw. regresing (hipnoza regresyjna) – czyli cofanie się do istotnych wydarzeń z naszej przeszłości. Jednak wymaga dużych kompetencji prowadzącego. – Nieumiejętny regresing można porównać do sytuacji, kiedy jedziemy w trasie pięciobiegowym samochodem i nagle włączamy pierwszy bieg. Osoba nieprzygotowana do konfrontacji z trudnymi wydarzeniami ze swojej przeszłości może przeżyć bardzo trudny stan, gdy wróci do nich gwałtownie – ostrzega hipnoterapeuta.

Lepiej, gdy to sama podświadomość pracuje, sukcesywnie przypominając przeszłe wydarzenia podczas kolejnych sesji. – Przy czym z każdego spotkania pacjent musi wyjść zrelaksowany, z poczuciem domknięcia etapu zmiany – dodaje.

Ciekawe! Hipnoza regresyjna bywa też wykorzystywana do podróżowania w poprzednie wcielenia. Jednak trudno zweryfikować autentyczność takich doznań. Istnieje ryzyko, że jednostki ze skłonnościami do fantazjowania będą doświadczać zmyślonych wrażeń.

Neurojoga, czyli trening uważności

Jakie są rodzaje hipnozy?

Jest wiele metod wprowadzania w stan hipnozy. Wszystkie jednak bazują na kilku podstawach. Są to:

  • sugestia
  • koncentracja uwagi
  • relaks
  • obraz

Można więc skupiać wzrok pacjenta na przedmiocie lub zachwiać jego równowagą (wspomniane kołysanie), wypowiadać kojące słowa, sugerować odczucia – np. ciężaru ciała.

Tym, co silnie wpływa na osobę poddawaną hipnozie, są też obrazy – czyli wyobrażanie sobie przebywania w innych, określonych okolicznościach. To tzw. metafory. – Przez swój symboliczny język docierają głęboko do podświadomości. Wyłączają ośrodek kontroli i racjonalizowania w korze mózgowej – wyjaśnia psycholog i hipnoterapeuta Wojciech Górecki.

Metafory w hipnoterapii

  • Takie, jakie lubią dzieci, z bajki czy przypowieści, np. skarbiec, mądry starzec, kwietna łąka.
  • Za pośrednictwem sugestii i obrazów możliwe jest dotarcie do głęboko ukrytych problemów i uruchomienie procesu uzdrowieńczego.
  • Przykład – pacjent dostaje sugestię, że jest na łące, obok płynie rzeka, rośnie drzewo, którego liście obrazują jego życie. Patrzy teraz na nie z innej perspektywy, czuje się gotowy na zmiany. Liście opadają do rzeki, wybiera kilka i umieszcza na nich problemy, puszczając je z nurtem rzeki. Odpływają, powierzchnia rzeki robi się czysta. To metafora dokonywania zmian, pokonywania przeszkód.

Autohipnoza, czyli hipnoza na sen

Sami na co dzień możemy zastosować autohipnozę. Na przykład wprowadzając się w wieczorny relaks przed snem. Kładziemy się wygodnie, liczymy np. od 30 wstecz, wyobrażając sobie ciężar poszczególnych części ciała. Mówimy sobie: zasnę kamiennym snem, rano wstanę odprężony, spokojny, a w nocy moja podświadomość podsunie mi gotowe rozwiązania wszystkich moich problemów. Następnie zaczynamy przedstawiać wizualizacje tego, co nas przeraża, frustruje. Może to być np. rozmowa z szefem – ale wyobrażamy sobie, że odbywa się pomyślnie.

Trening autogenny Schultza – na czym polega?

Hipnoza – skutki uboczne

Czy hipnoza niesie ze sobą jakieś ryzyko? Czy zdarzają się negatywne skutki hipnozy? – Nie można wprowadzać w hipnozę osób psychotycznych, chorych na schizofrenię i ciężką depresje, gdyż można te stany pogłębić – ostrzega Wojciech Górecki. Także sceniczna hipnoza – z błyskawicznym usypianiem na hasło: „Zamknij oczy i śpij!” – może wprowadzić nas w stany lękowe.

Hipnoterapeuta powinien najpierw porozmawiać z pacjentem, wybadać, jaką ma osobowość, cechy, czy nie cierpi na lęki – by podczas terapii nie zaostrzyć lub aktywizować choroby nerwicowej. Dlatego tak ważne są kwalifikacje hipnoterapeuty. Istotne jest to, by miał kompetencje, jak psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra, by był poddawany superwizji, nie przenosił na pacjentów swoich osobistych przekonań.

Uwaga! Hipnoza posiada naturalny system bezpieczeństwa: kiedy prowadzący powie coś niezgodnego z naszym światopoglądem, skutkuje to otwarciem oczu, wyjściem z hipnozy. Cały czas kontrolujemy to, co się z nami dzieje.

Hipnoza uzdrawiająca, czyli leczenie hipnozą

Hipnoza może być skuteczna w leczeniu wielu chorób:

  • wspiera eliminację fobii, lęków, nerwic
  • pomaga wyleczyć zaburzenia łaknienia, jak bulimia, oraz ich konsekwencje – otyłość (hipnoza na odchudzanie)
  • leczy przewlekłe bóle
  • eliminuje problem jąkania
  • przywraca poczucie własnej wartości
  • wzmacnia naturalne talenty, ułatwia naukę, koncentrację, sprzyja sukcesom w biznesie
  • leczy uzależnienia (autorska metoda terapii alkoholizmu prof. Marii Szulc i Wojciecha Górskiego ma wysoką, blisko 90-procentową skuteczność)

Hipnoza jest terapią niezwykle dynamiczną, bardzo szybko przynosi trwałe efekty – hipnoterapia działa już po kilku spotkaniach. Dla porównania – klasyczna psychoterapia wymaga zwykle około roku regularnych sesji.

Trening Jacobsona – na czym polega?

Hipnoterapia znana od wieków

Hipnoza znana była starożytnym kapłanom czy średniowiecznym mnichom jako metoda leczenia. Potem na nowo odkrył ją niemiecki lekarz Franciszek Antoni Mesmer, autor teorii magnetyzmu, otwierając złoty (XIX) wiek hipnozy. Jednak popularność metody przyczyniła się do jej upadku – komercyjne wykorzystywanie hipnozy odebrało jej rangę, czyniąc z niej estradowy trik. Obecnie wraca zainteresowanie hipnozą jako metodą terapii i narzędziem samorozwoju – nie tylko w psychoterapii, ale też np. w sporcie.

Źródła:

  1. Gabinet hipnoterapii i psychoterapii im. prof. Marii Szulc (b.d). Pobrane 28 listopada 2021 z https://www.gabinet– hipnozy.pl/
  2. Otto, P. (2019). Jak działa hipnoza? Pobrane z https://hipnoterapeuci.pl/artykul/jak– dziala– hipnoza/#
  3. Żelezik, M., Sadowski, M. (2020). Hipnoza jako element całościowej terapii medycznej: systematyczny przegląd literatury. Neuropsychiatria i Neuropsychologia/Neuropsychiatry and Neuropsychology, 15(1-2), 21-32. Pobrane z https://www.termedia.pl/Hipnoza– jako– element– calosciowej– terapii– medycznej– systematyczny– przeglad– literatury,46,41359,1,0.html
  4. Matejuk, P. (2020). Hipnoterapia. Nowe podejście do starego tematu. Psychologia w Praktyce, 24. Pobrane z https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/hipnoterapia– nowe– podejscie– do– starego– tematu
  5. Towarzystwo Hipnozy Terapeutycznej i Badań nad Hipnozą (b.d.). Badania i publikacje. Pobrane 28 listopada 2021 z https://www.hipnoza.org.pl/towarzystwo/badania– i– publikacje/
  6. Radek, A. (1999). „Hipnoza kryminalna”, J. Siuta, J. Wójcikiewicz, Kraków 1999: [recenzja].Palestra 43(11), 108-111. Pobrane z https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Palestra/Palestra-r1999-t43-n11(503)/Palestra-r1999-t43-n11(503)-s108-111/Palestra-r1999-t43-n11(503)-s108-111.pdf
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły