Proces zapalny może dotyczyć ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. Na stan zapalny ucha zewnętrznego lub środkowego mogą wskazywać poniższe objawy.
Spis treści
Objawy zapalenia ucha
- Ból ucha – najczęściej intensywny, tętniący, pulsujący, nasilający się przy ruchu żuchwy i/lub przy dotyku i nacisku na ucho
- Świąd ucha
- Pieczenie
- Obrzęk
- Trzeszczenie lub szum w uszach
- Wyciek wydzieliny z ucha – może mieć ona charakter surowiczy lub ropny, może cechować się nieprzyjemnym zapachem
- Upośledzenie słuchu – pogorszenie słuchu może występować razem z uczuciem zatkanego ucha i/lub odczuciem rozpierania w uchu
- Gorączka – nie musi, lecz może towarzyszyć zapaleniu
- Złe samopoczucie ogólne – w tym niepokój, zaburzenia apetytu, rozdrażnienie
Ważne!
Z domowych sposobów na zapalenie ucha możesz skorzystać tylko wówczas, gdy dolegliwości nie są nasilone i ucho dopiero pobolewa.
Jeśli ból jest silny lub dołączają się takie symptomy, jak: zaburzenia równowagi, zawroty głowy, szumy w uszach, nudności i/lub wymioty, silne zmęczenie i osłabienie oraz istotne pogorszenie słuchu – koniecznie zgłoś się do lekarza.
Być może doszło do zapalenia ucha wewnętrznego, które może grozić poważnymi konsekwencjami, włącznie z całkowitą utratą słuchu. Niezbędne jest pilna konsultacja laryngologa i włączenie leczenia zleconego przez specjalistę.
Woda utleniona do ucha – czyszczenie, płukanie, usuwanie woskowiny
Naturalne sposoby na zapalenie ucha
Natomiast gdy ucho zaczyna dopiero dokuczać, warto wypróbować naturalne, domowe sposoby na zapalenie ucha i zatrzymanie rozwoju infekcji.
Terapia ciepłem przy zapaleniu ucha
1. Ciepłe okłady ziołowe
Wymieszaj sól (kamienną, himalajską lub inną) z rozgrzewającymi przyprawami, takimi jak: kawałki suszonego imbiru, kilka lasek cynamonu, kilka nasion anyżu gwiaździstego, kilkanaście goździków. Taką mieszaninę podgrzewaj na suchej patelni aż osiągną temperaturę taką, że możemy jeszcze dotknąć mieszankę ręką bez poparzenia się. Następnie umieść składniki w bawełnianym woreczku (lub nawet czystej skarpetce) i przykładaj ostrożnie do chorego ucha (sprawdź: jak działają ciepłe okłady, czyli kataplazmy).
Uwaga! Okład nie może być zbyt gorący, aby nie nasilił stanu zapalnego i nie poparzył delikatnej małżowiny usznej.
2. Ciepły ręcznik
Zamocz ręcznik w bardzo ciepłej wodzie i przykładaj do chorego ucha, trzymając tak długo dopóki nie wystygnie.
3. Suszarka
Skieruj strumień ciepłego powietrza z suszarki w stronę chorego ucha z odległości około 30 cm. Ale nie ogrzewaj ucha dłużej niż kilka minut.
Uwaga! Niekiedy rozgrzewanie ucha może zaostrzyć dolegliwości bólowe! W takiej sytuacji od razu zaprzestań tej terapii.
Homeopatia na zapalenie ucha
Homeopatia może pomóc złagodzić objawy związane ze stanem zapalnym ucha oraz spowolnić rozwój postępującego zapalenia. Najlepiej, jeśli wspomożemy się nią już od pierwszych objawów choroby. A nawet jeśli już stosujemy leki farmakologiczne, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby jednocześnie wspomóc się homeopatią. Takie uzupełnienie leczenia pomoże szybciej uporać się z infekcją, a także złagodzi ból i pozostałe symptomy.
Homeopatię dobieramy w zależności od rodzaju objawów, a mianowicie:
1. Homeopatyczne ferrum phosphoricum
Pomocny jest szczególnie w początkowych stadiach zapalenia, gdy infekcja dopiero się zaczyna i chory odczuwa pobolewanie ucha, może pojawić się niewysoka gorączka i osłabienie. Bywa też użyteczny w przekrwiennym zapaleniu ucha, gdy mamy do czynienia z przekrwioną błoną bębenkową i bólem.
2. Homeopatyczna belladonna
Gdy zapalenie ucha przebiega z silnym, pulsującym, rozpierającym bólem i zaczerwienieniem. Chory jest nadwrażliwy na hałas i ból, nie pozwala dotknąć ucha objętego procesem zapalnym, które często jest silnie przekrwione i gorące w dotyku.
3. Homeopatyczne kalium muriaticum
Przyda się w przypadku nieżytu ucha środkowego, przebiegającego z niedrożnością trąbki słuchowej na tle zapalnym i pogorszeniem słuchu. Charakterystyczne są tutaj trzaski i odgłosy trzeszczenia w uszach, a także szum w uchu podczas przełykania.
4. Homeopatyczna pulsatilla
Jeśli zapaleniu ucha towarzyszy wyciek gęstej, niedrażniącej, ropnej treści o żółtej lub żółtozielonej barwie.
5. Homeopatyczny mercurius solubilis
Przydatny zarówno w ostrym, jak i przewlekłym zapaleniu ucha, zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się ropny wyciek z ucha, z reguły o nieprzyjemnym zapachu i podrażniającym charakterze, chory skarży się na silny ból, uczucie kłucia i pieczenia, a objawy nasilają się głównie w nocy.
6. Homeopatyczna chamomilla vulgaris
Gdy dokucza silny, trudny do zniesienia ból ucha, co w połączeniu z dużą nadwrażliwością na ból, powoduje rozdrażnienie i złość u pacjenta. Ulgę przynoszą tu ciepłe okłady, a dolegliwości nasilają się pod wpływem dotyku, hałasu i wiatru.
Jak naturalnie leczyć zapalenie ucha u dzieci?
Akupunktura
Akupunktura jest jedną z metod terapeutycznych, które należą do medycyny chińskiej i od wieków stosowane były w leczeniu przeróżnych dolegliwości. Zapalenie ucha nie stanowi tu wyjątku. Specjalista medycyny chińskiej potrafi za pomocą nakłuwania określonych miejsc w ciele pacjenta poradzić sobie z bólem i stanem zapalnym ucha.
Nie musimy się obawiać, że nakłuwane będzie to miejsce, które najbardziej boli. Najczęściej do leczenia wykorzystuje się punkty oddalone od ucha (tzw. dystalne), więc akupunktura nie przyczyni się dodatkowo do nasilenia objawów.
Moksa
W przypadku osób, które są nadwrażliwe na ból i boją się nakłuć, bardzo dobrym rozwiązaniem przy zapaleniu ucha jest zastosowanie moksy. To „cygaro”, wykonane ze specjalnego gatunku bylicy, które się podpala, a wytworzone przy tym ciepło wykorzystywane jest do ogrzewania i leczenia chorego ucha. Moksa wykazuje tu działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
Moksa doskonale sprawdza się również u najmłodszych, u których akupunktura może być przeciwwskazana. A dzieci wszak znacznie częściej niż dorośli chorują na stany zapalne uszu.
Pamiętajmy jednak, że zabieg moksowania (szczególnie u dzieci) powinien być przeprowadzony w gabinecie, pod kontrolą terapeuty. Jako że przy spalaniu się moksa wytwarza bardzo wysoką temperaturę, trzeba uważać, aby nie poparzyć chorego. Dlatego przy zapaleniu ucha nie powinniśmy stosować moksy samodzielnie.
Uwaga!
Jeśli ból ucha i pozostałe objawy nie ustępują w ciągu 2-3 dni lub, co gorsza, nasilają się, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Nieleczone zapalenie ucha może doprowadzić do trudnych powikłań.