Strona główna Medycyna naturalnaMedycyna chińskaAkupunktura Akupunktura na rzucenie palenia

Akupunktura na rzucenie palenia

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Nałóg nikotynowy ma zgubne konsekwencje dla zdrowia – po latach mogą pojawić się skutki uboczne, nawet tak groźne, jak rak krtani, gardła czy płuc. Jedną z metod ułatwiających rzucenie palenia jest akupunktura. Czy rzeczywiście może pomóc w walce z nałogiem?

Nałóg nikotynowy – jak z nim walczyć?

Aby akupunktura okazała się skutecznym sposobem na rzucenie palenia, trzeba uświadomić sobie wagę problemu i naprawdę chcieć zerwać z uzależnieniem. Bez silnej woli nawet najlepsze metody mogą okazać się bezużyteczne.

Palenie papierosów stymuluje układ nagrody, co organizm odbiera jako chwilową przyjemność. Z czasem jednak potrzebuje coraz większych dawek nikotyny, co skutkuje częstszym wychodzeniem „na dymka”. Choć palenie tytoniu zapewnia krótkotrwałą przyjemność, to niesie ze sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Jak palenie wpływa na zdrowie?

Nałóg nikotynowy ma destrukcyjny wpływ na organizm. Dym papierosowy zawiera wiele substancji toksycznych, z których część wykazuje działanie rakotwórcze. Te związki często przez lata odkładają się w organizmie. U niektórych palaczy dają o sobie znać nawet po kilkudziesięciu latach, gdy lekarz diagnozuje u nich raka płuc, krtani czy gardła.

Dym tytoniowy zwiększa też ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru. Przyspiesza także procesy starzenia zachodzące w organizmie.

Akupunktura a rzucanie palenia – jak wygląda w praktyce?

Akupunktura polega na nakłuwaniu – za pomocą specjalnych igieł o ściśle określonej długości – czakr, czyli miejsc energetycznych na ciele pacjenta. Czakry znajdują się w pobliżu gruczołów dokrewnych i według niektórych tradycji hinduistycznych i buddyjskich odpowiadają za równowagę w organizmie. Procedurę tę należy powierzyć specjaliście, czyli doświadczonemu akupunkturzyście.

Zazwyczaj igły wprowadza się do punktów energetycznych zlokalizowanych na plecach. Zabieg powtarza się codziennie lub co drugi dzień. Przed pierwszym nakłuwaniem pacjent powinien zrezygnować z palenia papierosów – zaleca się co najmniej 6-godzinne odstawienie tytoniu. Dzięki temu rozwiązaniu zostaje uruchomiony syndrom odstawienny, czyli głód nikotynowy. Zwiększa on szanse na pomyślne zakończenie leczenia nałogu nikotynowego.

Akupunktura a rzucanie palenia – opinie i efekty leczenia akupunkturą

Zdaniem wielu specjalistów medycyny chińskiej nakłuwanie punktów energetycznych może wspomóc osoby, które chcą zerwać z nałogiem. W internecie można znaleźć wiele pozytywnych opinii na temat skuteczności akupunktury w walce z nałogiem nikotynowym. Nakłuwanie miejsc energetycznych przyczynia się m.in. do:

  • wykształcenia zwiększonej wrażliwości na dym tytoniowy charakterystycznej dla osób nieuzależnionych
  • wzbudzenia wyraźnej niechęci do papierosów
  • nieprzyjemnych mdłości przy próbach palenia
  • redukcji napięcia nerwowego (walce z nałogiem często towarzyszy stres)

Czy leczenie nałogu nikotynowego akupunkturą pomaga w rzuceniu palenia?

Ta metoda zaczerpnięta z medycyny naturalnej Dalekiego Wschodu przynosi bardzo dobre rezultaty. Kluczową rolę w walce z nałogiem odgrywa jednak siła woli oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarzy. W niektórych przypadkach konieczne może być rozpoczęcie terapii behawioralnej pozwalającej rozpoznać i zmienić zachowania nawykowe osoby uzależnionej. Lekarz może także zaproponować leczenie nałogu nikotynowego za pomocą metod farmakologicznych.

Zobacz również:

Akupunktura na kręgosłup jako sposób leczenia bólu

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły