Strona główna Zdrowie Woda utleniona do ucha – na czym polega terapia?

Woda utleniona do ucha – na czym polega terapia?

autor: Maja Modrzewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Woda utleniona do ucha – ta popularna metoda ma tylu zwolenników, co przeciwników. Warto się dowiedzieć, czy można taką kurację przeprowadzić bezpiecznie w domu. Konsultacja: lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz, lekarz rodzinny.

Strona główna Zdrowie Woda utleniona do ucha – na czym polega terapia?
Woda utleniona do ucha - na czym polega ta kuracja? Zbliżenie na kobiece ucho.

Dyskusje na temat wody utlenionej

Odkąd rosyjski naukowiec zajmujący się medycyną kosmiczną, doktor nauk medycznych Iwan Nieumywakin, opublikował swoją książkę pt. „Woda utleniona na straży zdrowia”, ta substancja stała się przedmiotem wielu dyskusji. Głośne stały się zwłaszcza dylematy, czy woda utleniona do ucha naprawdę leczy jego zapalenie i czy jest to bezpieczna strategia. Pojawiły się też porady, jak płukać gardło wodą utlenioną, a także jak wpuszczać wodę utlenioną do nosa np. przy zapaleniu zatok.

Wszystkie te domowe metody opierają się na założeniu, że woda utleniona ma działanie antybakteryjne. Czy tak, jak dezynfekuje skórę (np. w przypadku otarć czy skaleczeń), może również unicestwiać bakterie znajdujące się w drogach oddechowych czy w uchu? Rozwiewamy wątpliwości, jak to jest naprawdę. Czy można bezpiecznie stosować wodę utlenioną do ucha?

Szum w uszach – co oznacza?

Woda utleniona do ucha, nosa i gardła – czy to bezpieczne?

Woda utleniona to roztwór nadtlenku wodoru (H2O2). Czysta substancja jest w handlu niedostępna ze względów bezpieczeństwa. W aptekach najczęściej można kupić ją w stężeniu 3 proc. To właśnie znana nam od dzieciństwa i obecna kiedyś w każdym domu woda utleniona.

Według ulotki podstawowym wskazaniem do zastosowania wody utlenionej jest dezynfekowanie ran.

Warto jednak pamiętać o tym, by nie polewać nią krwawiących skaleczeń, a jedynie przemywać skórę wokół nich (utrudnia ona bowiem zabliźnianie się ran).

Woda utleniona do gardła

Producenci dodają również, że po rozcieńczeniu można stosować wodę utlenioną także jako środek do płukania jamy ustnej w chorobach przyzębia (np. przy paradontozie) i do przepłukiwań kieszonek dziąsłowych w stanach zapalnych.

Tradycyjne domowe recepty zalecają zaś płukanie gardła wodą utlenioną w przypadku infekcji (zwłaszcza w początkowym stadium).

Płukanie gardła i jamy ustnej wodą utlenioną

Co jest potrzebne?

 • 5 ml wody utlenionej (łyżeczka)
 • 250 ml wody w szklance

Aby przygotować roztwór do płukania gardła i jamy ustnej, trzeba łyżeczkę wody utlenionej wlać do szklanki wody. Płukankę takim roztworem należy powtarzać kilka razy dziennie.

Woda utleniona do ucha

Warto podkreślić, że takie wskazanie nie istnieje na ulotce tego preparatu. Niemniej jednak wiele osób chciałoby tę metodę wypróbować.

Woda utleniona na zatkane ucho – jak to zrobić bezpiecznie?

 1. Nigdy nie należy stosować takiej terapii u dzieci. Ze względu na częste zapalenie ucha u dzieci istnieje ryzyko, że błona bębenkowa może być uszkodzona i wpuszczenie wody utlenionej mogłoby spowodować komplikacje (byłoby także bardzo bolesne dla malucha). Zatem – jest to terapia tylko dla dorosłych.
 2. Wodę utlenioną do ucha trzeba wpuszczać ostrożnie! To znaczy, że zaczynamy od jednej kropli. Dopiero wtedy, gdy chory nie odczuwa bólu, można wpuścić jeszcze 2–3 krople.
 3. Najlepiej, by woda utleniona pozostała w uchu przez kilka minut (w tym celu warto przed zakropleniem położyć się na boku).
 4. Następnie należy delikatnie usunąć płyn za pomocą wacika lub gazika (nigdy patyczkiem!).
 5. Taka kuracja jest najskuteczniejsza zaraz na początku infekcji – najlepiej jeszcze w pierwszej dobie. Potem już najprawdopodobniej nie zadziała (a nawet może spowodować komplikacje).
 6. Nie wolno stosować wody utlenionej do ucha, jeśli ból uszu jest silny, pojawiła się gorączka lub inne niepokojące objawy (zaburzenia równowagi, mdłości). Wtedy konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem, najlepiej laryngologiem.

Naturalne sposoby na zapalenie ucha

Woskowina w uchu – jak ją usunąć z pomocą wody utlenionej?

W aptekach są także gotowe krople do uszu z wodą utlenioną, przeznaczone do usuwania zalegającej woskowiny. Taką miksturę można zrobić również w domu.

Czyszczenie uszu wodą utlenioną

Co jest potrzebne?

 • łyżka wody utlenionej
 • ½ szklanki ciepłej (nie gorącej) wody
 • pipetka

Trzeba łyżkę wody utlenionej dodać do ½ szklanki ciepłej (nie gorącej) wody i za pomocą pipetki wlać kilka kropli kolejno do każdego ucha. Ciepła woda rozmiękcza stwardniałą woskowinę, a tlen, który uwalnia się z roztworu, pomaga rozbić ją na drobne kawałki, które później łatwo usunąć.

Uwaga! Jeśli metoda nie przynosi skutku i w uchu nadal obecny jest czop woskowinowy, warto udać się do lekarza na zabieg płukania uszu.

Woda utleniona do nosa

Taka terapia zalecana bywa przy zapaleniu zatok i katarze. Jednak pamiętajmy, że zabronione jest wlewanie wody utlenionej do nosa bez rozcieńczenia!

Co jest potrzebne?

 • od 2 do 7 kropli wody utlenionej
 • 5 ml soli fizjologicznej

Najlepiej kilka kropli (początkowo 2–3, później 5–7) dodać do 5 ml soli fizjologicznej i taką mieszankę wpuszczać do nosa kilka razy dziennie (po 2-3 krople).

Można także wlać mieszaninę do nebulizatora i wykonać inhalację z użyciem maski lub specjalnej końcówki do nosa.

Uwaga! Początkowo może być odczuwalny dość silny ból zatok. Jeśli nie minie po chwili, nie należy powtarzać takiej kuracji bez kontaktu z lekarzem.

Pamiętaj, aby nigdy nie pić wody utlenionej ani roztworu z wodą utlenioną!! [1]

Źródło:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15298493/

Najnowsze artykuły