Strona główna Zdrowie Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Rumiane policzki nie zawsze są oznaką zdrowia. Kiedy każda zmiana nastroju czy temperatury powoduje rumieniec, który trudno przykryć makijażem, możesz być pewna, że masz cerę naczynkową. A ona wymaga specjalnego traktowania.

Strona główna Zdrowie Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

Jak rozpoznać, czy mam cerę naczynkową?

Cera naczynkowa jest cienka, delikatna, z wyraźnie prześwitującymi przez nią naczyniami krwionośnymi. Łatwo się rozszerzają, dlatego na twarzy pojawia się rumieniec, któremu często towarzyszy uczucie swędzenia, ściągnięcia, pieczenia oraz nadwrażliwość na kosmetyki.

Oczywiście, zdrowe naczynia krwionośne również potrafią się rozszerzać. Tyle że one szybko się rozszerzają i równie szybko kurczą. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy czerwienisz się z byle powodu, twoja cera zaś długo nie chce zblednąć, bo naczynia nie są elastyczne. O takiej skórze mówi się, że jest nadmiernie aktywna.

W dodatku delikatne ścianki naczyń krwionośnych mogą pękać pod wpływem ciśnienia krwi, pozostawiając trwałe ślady, zwane teleangiektazjami. Przybierają one wygląd czerwonych, drobnych naczynek widocznych na skórze twarzy.

Co ciekawe, problemy z naczynkami mają przede wszystkim kobiety, ponieważ żeńskie estrogeny oddziałują na naczynia rozluźniająco, ułatwiając ich rozszerzanie.

Obserwuje się również rodzinną skłonność do występowania tego schorzenia, więc jeśli babcia i mama mają cerę naczynkową, jest duże prawdopodobieństwo, że i ty będziesz zmagać się z tym problemem.

Nie warto go lekceważyć, myśląc: „Taka moja uroda”. Nadwrażliwość oraz trwałe zaczerwienienie skóry może prowadzić do rozwoju trądziku różowatego – trudnej w leczeniu oraz uciążliwej choroby skóry dojrzałej.

Maseczki na twarz na problemy z cerą

Cera naczynkowa – jak ją pielęgnować?

Starannie dobrane kosmetyki powinny wzmacniać barierę ochronną kapryśnej cery i łagodzić rumień. Oczywiście, nie cofną one już powstałych problemów, ale złagodzą podrażnienia i zapobiegną dalszym zmianom.

  • Cerę naczynkową traktuj jak wrażliwą. Bardzo ważne jest jej delikatne oczyszczanie płynem micelarnym lub mleczkiem. Jeśli nie wyobrażasz sobie demakijażu bez wody, stosuj letnią, przegotowaną.
  • Krem na naczynka powinien zawierać składniki o działaniu przeciwzapalnym, uszczelniające naczynia krwionośne oraz pobudzające krążenie krwi. Mogą być to np.: wyciąg z arniki górskiej, korzenia lukrecji, miłorzębu japońskiego, oczaru wirginijskiego. Wzmacniająco działają także krzem, witamina C, PP oraz witamina K.
  • Krem na naczynka powinien być bezzapachowy i chronić naszą skórę przed promieniami UV. Minimalna wartość filtra przeciwsłonecznego to SPF 15. Trzeba pamiętać, że słońce nie tylko uszkadza włókna kolagenowe i sprawia, że skóra traci jędrność, ale również rozszerza naczynia krwionośne.
  • Pękające naczynka lekko zamaskuje krem pielęgnacyjny o zielonym odcieniu, który jest odpowiedzialny za neutralizowanie zaczerwienienia. Znajdziesz taki preparat w aptece.
  • Serum z witaminą C na naczynka to preparat polecany do intensywnej pielęgnacji skóry 2–3 razy w roku. Witamina C przynosi dobre rezultaty w pielęgnacji cery płytko unaczynionej. Wzmacnia naczynka i rozjaśnia skórę. Serum nakładamy pod codzienny krem.
  • Skóry naczynkowej nie wolno podrażniać mechanicznym, ziarnistym peelingiem ani preparatami zawierającymi substancje o właściwościach ściągających lub rozszerzających (alkohol, mentol, kamfora, mięta pieprzowa). Dozwolone są jednak peelingi enzymatyczne oraz te oparte na delikatnych kwasach, np. laktobionowym. Rozpuszczą zrogowaciały naskórek, bez wywoływania stanu zapalnego i podrażnienia. A złuszczanie cery naczynkowej jest istotne, bo sprawia, że staje się odporniejsza na zmiany temperatury.

Arnika na naczynka

Wyciąg z arniki jest wprost niezastąpiony do pielęgnacji cery naczynkowej. Związki czynne kwiatów tej rośliny łatwo przenikają przez skórę, wzmacniają ścianki naczyń włosowatych i zapobiegają ich pękaniu. Kosmetyki z arniką stosowane regularnie zmniejszają intensywność zaczerwienień. Dobrym pomysłem jest też kupiona w aptece maść arnikowa na naczynka.

Arnika górska działa nie tylko na naczynka. Jest pomocna w leczeniu egzemy, łuszczycy i trądziku różowatego. To także popularny składnik preparatów do pielęgnacji skóry pod oczami – niweluje cienie i obrzęki. Wyciąg z ziela arniki w kremach do twarzy redukuje oznaki zmęczenia, nadając cerze zdrowy wygląd.

Jak się bezpiecznie opalać przy problemach z cerą?

Zabiegi na popękane naczynka

Planujemy je wiosną i jesienią, bo wtedy nie dochodzi do gwałtownych zmian temperatury i słońce nie świeci zbyt mocno. W gabinetach kosmetycznych jest duży wybór zabiegów.

  • Peelingi chemiczne nie są zabronione dla skóry naczynkowej, a niektóre wręcz wskazane. Nie oczekujemy jednak od nich złuszczenia naskórka, lecz pogrubienia go poprzez pobudzenie do odnowy. W efekcie cera staje się bardziej odporna. Polecane są zabiegi z użyciem łagodniejszych kwasów – ferulowego, azelainowego oraz migdałowego. Nie powodują one silnego złuszczania i nie podrażniają skóry, za to pomagają ją wygładzić i odświeżyć.
  • Sonoforeza – kosmetyczka za pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki wtłacza w głąb skóry substancje aktywne, np. bioflawonoidy. Ultradźwięki są w stanie przekroczyć barierę, jaką jest płaszcz hydrolipidowy oraz błony komórkowe, i wnikać dogłębnie. W efekcie zabieg zmniejsza nadreaktywność naczynek i wzmacnia je.
  • Termoliza – polega na zamykaniu naczynek za pomocą prądu. W rozszerzoną „żyłkę” wbija się igłę (elektrodę), przez którą płynie prąd. To uszkadza naczynko i je zamyka. Zabieg jest bolesny, ale skuteczny.

Laserowe zamykanie naczynek

Najpopularniejszym zabiegiem eliminującym pajączki na twarzy jest użycie lasera. Niezależnie od typu urządzenia emituje ono wiązkę promieniowania przechodzącą przez tkanki skórne. Powoduje to zniszczenie naczynka, które potem zostaje wchłonięte. Usuwanie naczynek może być bardziej lub mniej nieprzyjemne w zależności od ich umiejscowienia. Przykładowo – okolice skrzydełek nosa są mocno unerwione, a więc tu odczuwamy większy ból.

Laserowe zamykanie naczynek nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Bezpośrednio po nim może wystąpić nieduży rumień lub obrzęk, który ustępuje po upływie kilku dni. Czasami pojawiają się też nieduże strupki. Po zabiegu skórę trzeba bezwzględnie chronić przed słońcem. Ostateczny rezultat jest widoczny po około 3–4 zabiegach, w zależności od stopnia zaawansowania problemu. Naczynek nie usuwa się u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Domowe maseczki na twarz z letnich owoców

Cera naczynkowa – dieta

To, co znajduje się na twoim stole, może ci pomagać w walce z rumieńcem albo… szkodzić. Unikaj alkoholu, pikantnych dań, chrzanu, bardzo gorących posiłków – powodują rozszerzanie się naczynek. A oto co wzmacnia pękające naczynka:

  • witamina C (truskawki, kiwi, kalafior, kapusta, pomidory, owoce cytrusowe)
  • rutyna, flawonoid pochodzenia roślinnego (cytrusy, żurawina, cebula, jabłka)
  • witamina K (brokuły, jarmuż, szpinak, brukselka, botwinka, awokado, bób)
  • witamina PP (orzechy, kasza gryczana, morele, fasola, groch, płatki owsiane, wątróbka)

Czego nie lubi cera naczynkowa?

  • skrajności – zimnej i gorącej wody, nagłych zmian temperatur powietrza, ostrego słońca i mrozu
  • palenia papierosów – osłabia ścianki naczyń
  • picia alkoholu – rozszerza naczynka

Więcej informacji:

  1. Kielar, M. (2013). Metody leczenia teleangiektazji. Chirurgia po Dyplomie, 8(2), 25-31. Pobrano z: https://podyplomie.pl/chirurgia/14777,metody-leczenia-teleangiektazji
  2. American Academy of Dermatology Association (b.d.). 10 reasons your face is red. Pobrano z: https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/face/facial-redness
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły