Strona główna Zdrowie Czy muzyka disco może uratować komuś życie? Tak! Pod warunkiem, że jest to piosenka Bee Gees „Stayin’ Alive”!

Czy muzyka disco może uratować komuś życie? Tak! Pod warunkiem, że jest to piosenka Bee Gees „Stayin’ Alive”!

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Nagle ktoś – może obcy, a może bliska Ci osoba – pada na ziemię – widzisz, że jest nieprzytomny, nie oddycha! Co robić? Ile oddechów? Ile ucisków? Jak przebiega resuscytacja? Oto sposób na zapamiętanie.

Strona główna Zdrowie Czy muzyka disco może uratować komuś życie? Tak! Pod warunkiem, że jest to piosenka Bee Gees „Stayin’ Alive”!

Może pamiętasz z jakiegoś szkolenia, że należy wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej w tempie 100-120 na minutę. Ale stres w jakim zapewne będziesz, może być tak ogromny, że wszystkie cyferki ulecą z głowy. A wtedy… zanuć sobie piosenkę Bee Gees (w załączniku film szkoleniowy przygotowany przez American Heart Association) i w jej rytmie rozpocznij resuscytację.

Pierwsza pomoc i resuscytacja w dobie COVID-19

Resuscytacja w rytmie disco

Jak obliczono, przebój ten jest wykonywany w tempie 102-104 w zależności od wersji. Jest więc znakomitą pomocą medyczną. Naciskać trzeba mocno, prosto w dół na głębokość co najmniej 5 cm. Po każdym uciśnięciu klatka piersiowa powinna wrócić do normalnego położenia. Po 30 uciśnięciach wykonuje się dwa wdechy ratownicze i dalej kontynuuje uciskanie klatki piersiowej.

Uwaga! Jeśli nie masz przy sobie maseczki do oddychania lub nie jesteś pewna czy wykonasz oddechy ratownicze prawidłowo, możesz zastosować tylko uciskanie klatki piersiowej. Takie działanie też ratuje życie.

Filmik został nakręcony w USA, więc pamiętajmy, że w Polsce dzwoniąc po pogotowie wybieramy numer 999 lub 112 z telefonów komórkowych.

Defibrylator – jak działa i kiedy go użyć?

Niech was nie zraża hurraoptymistyczny ton w jakim został zrobiony! Twórcom chodzi o to, aby wbił nam się w pamięć. I myślę, że cel osiągają. 🙂

 

A tu znajdziesz oryginał:

Udar mózgu – jak reagować?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły