Strona główna Zdrowie Anacardium orientale dla przepracowanych i zmęczonych

Anacardium orientale dla przepracowanych i zmęczonych

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Codziennie wieczorem padasz ze zmęczenia. Męczą cię rozmowy, czytanie, uczenie się. Przeraża cię kolejny egzamin, sprawdzian lub zadanie w pracy. Aby poprawić sobie nastrój, sięgasz po jedzenie, nie zawsze zdrowe. Potem czujesz się jeszcze gorzej. Być może Anacardium orientale pomoże ci wrócić do równowagi.

Strona główna Zdrowie Anacardium orientale dla przepracowanych i zmęczonych
Anacardium orientale - lek homeopatyczny dla przepracowanych i zmęczonych. Leki homeopatyczne w fiolkach leżą na starym drewnianym blacie, wokół wiszą zasuszone kwiaty rumianku.

Anacardium orientale (polska nazwa to nanercz wschodni) jest rośliną z rodziny nanerczowatych. W stanie naturalnym występuje u podnóży Himalajów, a także w centralnych częściach Indii, w klimacie tropikalnym. Od wieków znajduje zastosowanie w medycynie ajurwedyjskiej, jako że bogactwo związków chemicznych obecnych w jej orzechach zapewnia działanie lecznicze tego surowca w różnych schorzeniach. Znana była także w dawnej medycynie arabskiej.

Jest również używana w homeopatii. Lek homeopatyczny wytwarzany jest z suchych owoców nanercza. Nosi on taką samą nazwę jak łacińskie określenie tego drzewa, czyli Anacardium orientale.

Phosphorus na zwiększenie energii i sił witalnych

Anacardium orientale – na jakie dolegliwości?

Badania przeprowadzone już przez Hahnemanna dowiodły użyteczności leku Anacardium orientale przede wszystkim w trzech obszarach, jakimi są:

 • układ nerwowy
 • przewód pokarmowy
 • skóra

Ze względu na powinowactwo do powyższych układów Anacardium orientale może być przepisywane w takich dolegliwościach, jak między innymi:

 1. Zaburzenia pamięci – związane głównie z przemęczeniem intelektualnym. Często towarzyszą im problemy z koncentracją i nauką. Z tego względu lek ten może być skuteczny w przypadku zmęczonych uczniów, studentów. Przydaje się u ogólnie osłabionych nastolatków, które zaczynają mieć kłopoty w szkole. Najczęściej problemy wynikają tu z przeciążenia nadmierną ilością nauki i obowiązków. Nierzadko są związane ze zbyt dużą presją otoczenia, aby uczeń lub student osiągał jak najlepsze wyniki.
 2. Bóle głowy – przede wszystkim wynikające ponownie z nadmiernego przeciążenia intelektualnego i presji zewnętrznej. Pojawiają się często w okresie dojrzewania, kiedy młody człowiek jest przemęczony pod wieloma względami. W sytuacji gdy dodatkowo stawia sobie zbyt wysoko poprzeczkę (pod wpływem nacisku otoczenia lub własnej nadmiernej ambicji) i chce udowodnić swoją wartość innym, może to doprowadzić do rozwoju objawów na poziomie fizycznym. Ból głowy ma charakter tępy i uciskowy. Chory ma wrażenie obręczy nałożonej na głowę. Odczuwa także bolesny ucisk w okolicy skroniowej, jakby ktoś wbijał mu kołek w głowę. Bóle głowy nasilają się pod wpływem wysiłku umysłowego.
 3. Osłabienie głównie intelektualne, pojawiające się w wyniku zbyt intensywnej pracy umysłowej oraz stresu wiążącego się z brakiem zadowalających efektów tej pracy. Nadmierne zmęczenie rodzi słabą wydajność i koło się zapętla. Osoba taka czuje się coraz gorzej i popada w zniechęcenie oraz poczucie niższości.
 4. Napady niepohamowanego łaknienia – w szczególności u osób z nadwagą oraz otyłych. Może się to wiązać z faktem, że u osób potrzebujących Anacardium jedzenie łagodzi dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz poprawia nastrój i działa uspokajająco. Lek ten bywa wykorzystywany w leczeniu bulimii oraz otyłości. Może pomóc w uregulowaniu nadmiernego apetytu. Zwłaszcza wtedy, gdy osoby te deklarują, że jedzą wbrew sobie i nie są w stanie kontrolować gwałtownych napadów łaknienia.
 5. Bóle żołądka – którym zazwyczaj towarzyszy uczucie dojmującej pustki i bolesnego ucisku w żołądku. Objawy te są zwykle spowodowane głodem, ale także nadmiernym wysiłkiem umysłowym. Po posiłku dolegliwości ustępują. Niestety, mogą równie szybko powrócić. Jeśli tego typu symptomy pojawiają się regularnie, a pacjent uspokaja się jedzeniem, istnieje ryzyko, że będzie szybko przybierać na wadze. Zwłaszcza gdy najchętniej będzie sięgać po słodycze lub słone przekąski typu chipsy, paluszki, krakersy.
 6. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – jeśli dominującymi objawami są: pustka i pieczenie w żołądku, palący ból, ucisk, a wszystkie dolegliwości łagodnieją po jedzeniu.
 7. Dolegliwości skórne – w obrazie leku Anacardium orientale zmiany skórne mają postać silnie swędzących pęcherzyków i/lub krostek. Wykwity pęcherzykowo-krostkowe mogą pojawić się w przebiegu np. stanów zapalnych skóry, uczulenia, egzemy, atopowego zapalenia skóry, poparzenia (np. trującą rośliną, meduzą) itp.

Przewlekłe zmęczenie – jak się z nim uporać wg medycyny chińskiej?

Kto najbardziej potrzebuje Anacardium orientale?

Lek ten przydaje się najczęściej osobom, u których pojawia się etiologia charakterystyczna dla Anacardium, czyli przemęczenie umysłowe. Dlatego wskazany jest przede wszystkim u zestresowanych uczniów oraz studentów w okresie przedegzaminacyjnym.

Stan typowy dla Anacardium może rozwinąć się u osób wykazujących specyficzne predyspozycje i cechy osobowości. Osoby te zazwyczaj są niepewne siebie, pełne wątpliwości co do własnych możliwości i zakompleksione. Cechuje je niezdecydowanie i poczucie zagubienia. Nic dziwnego zatem, że w obliczu czekającego ich wyzwania, jakim jest np. sesja egzaminacyjna lub seria sprawdzianów na koniec semestru, ich siła życiowa załamuje się i popadają one w poczucie beznadziejności i braku wiary w siebie.

Ponadto silnie odbierają nacisk i oczekiwania ze strony otoczenia, co przysparza im dodatkowego stresu. Czują się gorsze, więc chcą nieustannie udowadniać swoją wartość. Starają się coraz bardziej, lecz w rezultacie tracą siły i rozwijają dolegliwości umysłowe i fizyczne.

Osoby te nie chcą zaakceptować swoich słabości i same przed sobą zaprzeczają powyższym odczuciom. Z czasem popadają w stan wewnętrznego konfliktu z sobą samym. Odczuwają sprzeczność woli, jakby miały podwójną naturę. Z jednej strony są popychane do działania, a z drugiej coś je hamuje i blokuje. Te przeciwstawne zamiary wyrażają się np. w ich niepohamowanym łaknieniu, gdy jedzą wbrew sobie i własnym zamiarom, lecz jednocześnie nie mogą się powstrzymać. Tak jakby działały na nie dwie sprzeczne siły.

W rezultacie to odczucie dwoistości może zrodzić negatywny odbiór rzeczywistości, obawy przed przyszłością, lęk przed porażką, rozdrażnienie, a nawet niechęć do innych ludzi i złe nastawienie do otoczenia. Osoby takie zaczynają więc łatwo wpadać w złość, przeklinać, narzekać i tracić kontrolę nad sobą.

Anacardium orientale, zaordynowane we właściwym momencie, może pomóc w osiągnięciu równowagi emocjonalnej. Przyczyni się również do zwiększenia pewności siebie i spojrzenia na rzeczywistość z właściwego dystansu. Akceptacja własnych słabości i niedoskonałości pomoże w lepszym radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Ustabilizowanie zaburzeń emocjonalnych będzie sprzyjać większej wydajności intelektualnej i w efekcie podniesie poczucie własnej wartości.

Homeopatia dla nastolatków

Objawy charakterystyczne dla Anacardium orientale

Anacardium orientale, podobnie jak wszystkie leki homeopatyczne, cechuje się kilkoma specyficznymi odczuciami, których obecność u danego pacjenta potwierdza wybór tego leku. Należą do nich:

 • nasilenie dolegliwości po zbyt intensywnej pracy umysłowej – dotyczy zarówno objawów z płaszczyzny fizycznej, jak i emocjonalnej i psychicznej (np. bóle głowy, zaburzenia pamięci, bóle żołądka);
 • odczucie wbitego kołka – towarzyszy zazwyczaj wszelkiego rodzaju bólom. Przy bólu głowy chory odczuwa bolesny ucisk, właśnie tak, jakby ktoś wbijał mu w skroń tępy kołek. Odczucie to może być obecne także w okolicach oczu, klatce piersiowej, żołądku, mięśniach;
 • pogorszenie w głodzie – każda dolegliwość w obrazie Anacardium nasila się przy pustym żołądku. Wynika z tego kolejna modalność, charakterystyczna dla leku, którą jest…
 • …poprawa podczas i po jedzeniu – wszystkie dolegliwości zmniejszają się podczas jedzenia i zaraz po posiłku, nawet jeśli powracają kilka godzin później. Dotyczy to zarówno przypadłości związanych z przewodem pokarmowym, jak i bólów głowy, dolegliwości ogólnych czy zaburzeń emocjonalnych. Tym można tłumaczyć niepohamowane napady jedzenia u osób potrzebujących tego leku. Jedzenie bowiem łagodzi ich dolegliwości, ale też działa uspokajająco i poprawia nastrój (chociaż zazwyczaj tylko chwilowo).

Anacardium orientale może być użytecznym środkiem dla wielu przemęczonych, osłabionych osób, niezależnie od wieku. W obecnych czasach przepracowanie umysłowe jest na porządku dziennym i często stanowi źródło objawów fizycznych. Zmęczeni są nie tylko dorośli, ale także dzieci, szczególnie w wieku szkolnym, i dorastająca młodzież. Zbyt wysoko stawiane poprzeczki, nadmierna ambicja, rywalizacja z otoczeniem i chęć udowodnienia swoich umiejętności prowadzą do wyczerpania intelektualnego, a u dorosłych często do syndromu wypalenia zawodowego.

Anacardium może pomóc nam uporać się ze zmęczeniem, ale również wpłynąć harmonizująco na nasz stan emocjonalny i poczucie własnej wartości. Pozwoli to w porę uświadomić sobie, co naprawdę w życiu jest ważne. Odpowiednia zmiana priorytetów może zaś zapobiec rozwojowi poważniejszych schorzeń i dolegliwości. Równowaga wewnętrzna natomiast będzie sprzyjać pogodzie ducha, zdrowiu i bardziej pozytywnemu nastawieniu do siebie i świata.

9 chorób, które mogą się kryć za chronicznym zmęczeniem

Podobne artykuły