Strona główna ZdrowieLeczenie bóluLeczenie bólu głowy Homeopatyczne anacardium orientale

Homeopatyczne anacardium orientale

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Codziennie wieczorem padasz ze zmęczenia. Męczą cię rozmowy, czytanie, uczenie się. Przeraża cię kolejny egzamin, sprawdzian lub zadanie w pracy. Aby poprawić sobie nastrój, sięgasz po jedzenie, nie zawsze zdrowe. Potem czujesz się jeszcze gorzej. Być może homeopatyczne anacardium orientale pomoże ci powrócić do równowagi.

Strona główna ZdrowieLeczenie bóluLeczenie bólu głowy Homeopatyczne anacardium orientale

Roślina anacardium orientale (polska nazwa to nanercz wschodni) pochodzi z rodziny nanerczowatych. W stanie naturalnym występuje u podnóży Himalajów, a także w centralnych częściach Indii, w klimacie tropikalnym. Od wieków znajduje zastosowanie w medycynie ajurwedyjskiej, jako że bogactwo związków chemicznych obecnych w jej orzechach zapewnia działanie lecznicze tego surowca w różnych schorzeniach. Znana była także w dawnej medycynie arabskiej.

Jest również używana w homeopatii. Homeopatyczny anacardium orientale wytwarzany jest z suchych owoców nanercza. 

Homeopatyczny phosphorus

W jakich dolegliwościach może nas wspomóc homeopatyczne anacardium orientale?

Badania przeprowadzone już przez Hahnemanna dowiodły użyteczności homeopatycznego anacardium orientale przede wszystkim w trzech obszarach, jakimi są:

  • układ nerwowy
  • przewód pokarmowy
  • skóra

Może być ono pomocne w takich dolegliwościach, jak między innymi:

  1. Zaburzenia pamięci – związane głównie z przemęczeniem intelektualnym. Często towarzyszą im problemy z koncentracją i nauką. Z tego względu przydaje się w przypadku zmęczonych uczniów, studentów oraz u ogólnie osłabionych nastolatków, które zaczynają mieć kłopoty w szkole. Najczęściej problemy wynikają tu z przeciążenia nadmierną ilością nauki i obowiązków. Nierzadko są związane ze zbyt dużą presją otoczenia, aby uczeń lub student osiągał jak najlepsze wyniki.
  2. Bóle głowy – przede wszystkim wynikające z nadmiernego przeciążenia intelektualnego i presji zewnętrznej. Pojawiają się często w okresie dojrzewania, kiedy młody człowiek jest przemęczony pod wieloma względami. W sytuacji gdy dodatkowo stawia sobie zbyt wysoko poprzeczkę (pod wpływem nacisku otoczenia lub własnej nadmiernej ambicji) i chce udowodnić swoją wartość innym, może to doprowadzić do rozwoju objawów na poziomie fizycznym. Ból głowy ma charakter tępy i uciskowy. Chory ma wrażenie obręczy nałożonej na głowę. Odczuwa także bolesny ucisk w okolicy skroniowej, jakby ktoś wbijał mu kołek w głowę. Bóle głowy nasilają się pod wpływem wysiłku umysłowego.
  3. Osłabienie głównie intelektualne, pojawiające się w wyniku zbyt intensywnej pracy umysłowej oraz stresu wiążącego się z brakiem zadowalających efektów tej pracy. Nadmierne zmęczenie rodzi słabą wydajność i koło się zapętla. Osoba taka czuje się coraz gorzej i popada w zniechęcenie oraz poczucie niższości.
  4. Napady niepohamowanego łaknienia – w szczególności u osób z nadwagą oraz otyłych. Może się to wiązać z faktem, że jedzenie łagodzi u niektórych osób dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz poprawia nastrój i działa uspokajająco. Homeopatyczne anacardium bywa wsparciem w leczeniu bulimii oraz otyłości. Może pomóc w uregulowaniu nadmiernego apetytu. Zwłaszcza wtedy, gdy osoby te deklarują, że jedzą wbrew sobie i nie są w stanie kontrolować gwałtownych napadów łaknienia.
  5. Bóle żołądka – którym zazwyczaj towarzyszy uczucie dojmującej pustki i bolesnego ucisku w żołądku. Objawy te są zwykle spowodowane głodem, ale także nadmiernym wysiłkiem umysłowym. Po posiłku dolegliwości ustępują. Niestety, mogą równie szybko powrócić. Jeśli tego typu symptomy pojawiają się regularnie, a pacjent uspokaja się jedzeniem, istnieje ryzyko, że będzie szybko przybierać na wadze. Zwłaszcza gdy najchętniej sięga po słodycze lub słone przekąski typu chipsy, paluszki, krakersy.
  6. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – jeśli dominującymi objawami są: pustka i pieczenie w żołądku, palący ból, ucisk, a wszystkie dolegliwości łagodnieją po jedzeniu.
  7. Dolegliwości skórne –  gdy zmiany skórne mają postać silnie swędzących pęcherzyków i/lub krostek. Wykwity pęcherzykowo-krostkowe mogą pojawić się w przebiegu np. stanów zapalnych skóry, uczulenia, egzemy, atopowego zapalenia skóry, poparzenia (np. trującą rośliną, meduzą) itp.

Przewlekłe zmęczenie – jak się z nim uporać wg medycyny chińskiej?

Komu najbardziej przyda się homeopatyczne anacardium orientale?

Najczęściej są to osoby, u których pojawia się charakterystyczna etiologia dolegliwości, czyli przemęczenie umysłowe. Dlatego homeopatyczne anacardium orientale przyda się przede wszystkim zestresowanym uczniom, maturzystom oraz studentom w okresie przedegzaminacyjnym.

Często są to również osoby wykazujące specyficzne predyspozycje i cechy osobowości. Zazwyczaj są niepewne siebie, pełne wątpliwości co do własnych możliwości i zakompleksione. Cechuje je niezdecydowanie i poczucie zagubienia. Nic dziwnego zatem, że w obliczu czekającego ich wyzwania, jakim jest np. sesja egzaminacyjna lub seria sprawdzianów na koniec semestru, ich siła życiowa załamuje się i popadają one w poczucie beznadziei i braku wiary w siebie.

Ponadto silnie odbierają nacisk i oczekiwania ze strony otoczenia, co przysparza im dodatkowego stresu. Czują się gorsze, więc chcą nieustannie udowadniać swoją wartość. Starają się coraz bardziej, lecz w rezultacie tracą siły i rozwijają dolegliwości umysłowe i fizyczne.

Osoby te nie chcą zaakceptować swoich słabości i same przed sobą zaprzeczają powyższym odczuciom. Z czasem popadają w stan wewnętrznego konfliktu z sobą samym. Odczuwają sprzeczność woli, jakby miały podwójną naturę. Z jednej strony są popychane do działania, a z drugiej coś je hamuje i blokuje. Te przeciwstawne zamiary wyrażają się np. w ich niepohamowanym łaknieniu, gdy jedzą wbrew sobie i własnym zamiarom, lecz jednocześnie nie mogą się powstrzymać. Tak jakby działały na nie dwie sprzeczne siły.

W rezultacie, takie odczucie dwoistości może zrodzić negatywny odbiór rzeczywistości, obawy przed przyszłością, lęk przed porażką, rozdrażnienie, a nawet niechęć do innych ludzi i złe nastawienie do otoczenia. Osoby takie zaczynają więc łatwo wpadać w złość, przeklinać, narzekać i tracić kontrolę nad sobą.

Homeopatyczne anacardium orientale może tu pomóc w osiągnięciu równowagi emocjonalnej. Pomaga przyczynić się do zwiększenia pewności siebie i spojrzenia na rzeczywistość z właściwego dystansu. Z czasem, akceptacja własnych słabości i niedoskonałości pomoże w lepszym radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Ustabilizowanie zaburzeń emocjonalnych będzie sprzyjać większej wydajności intelektualnej i w efekcie podniesie poczucie własnej wartości u tych osób.

Homeopatia dla nastolatków

Homeopatyczne anacardium orientale – cechy charakterystyczne

U osób, u których pomocne jest homeopatyczne anacardium orientale, rozwijają się charakterystyczne objawy i odczucia. Należą do nich:

  • nasilenie dolegliwości po zbyt intensywnej pracy umysłowej – dotyczy zarówno objawów z płaszczyzny fizycznej, jak i emocjonalnej oraz intelektualnej (np. bóle głowy, zaburzenia pamięci, bóle żołądka);
  • odczucie wbitego kołka – towarzyszy zazwyczaj wszelkiego rodzaju bólom. Przy bólu głowy chory odczuwa bolesny ucisk, właśnie tak, jakby ktoś wbijał mu w skroń tępy kołek. Odczucie to może być obecne także w okolicach oczu, klatce piersiowej, żołądku, mięśniach;
  • pogorszenie w głodzie – każda dolegliwość nasila się tu przy pustym żołądku. Wynika z tego kolejna cecha, czyli:
  • poprawa podczas i po jedzeniu – wszystkie dolegliwości zmniejszają się podczas jedzenia i zaraz po posiłku, nawet jeśli powracają kilka godzin później. Dotyczy to zarówno przypadłości związanych z przewodem pokarmowym, jak i bólów głowy, dolegliwości ogólnych czy zaburzeń emocjonalnych. Tym można tłumaczyć niepohamowane napady jedzenia u tych osób. Jedzenie bowiem łagodzi ich dolegliwości, ale też działa uspokajająco i poprawia nastrój (chociaż zazwyczaj tylko chwilowo).

Anacardium orientale może być więc przydatne dla wielu przemęczonych, osłabionych osób, niezależnie od wieku. W obecnych czasach przepracowanie umysłowe jest na porządku dziennym i często stanowi źródło objawów fizycznych. Zmęczeni są nie tylko dorośli, ale także dzieci, szczególnie w wieku szkolnym, i dorastająca młodzież. Zbyt wysoko stawiane poprzeczki, nadmierna ambicja, rywalizacja z otoczeniem i chęć udowodnienia swoich umiejętności prowadzą do wyczerpania intelektualnego, a u dorosłych często do syndromu wypalenia zawodowego.

Homeopatyczne anacardium orientale może pomóc nam uporać się ze zmęczeniem, ale również wpłynąć harmonizująco na nasz stan emocjonalny i poczucie własnej wartości. Pozwoli to w porę uświadomić sobie, co naprawdę w życiu jest ważne. Odpowiednia zmiana priorytetów może zaś zapobiec rozwojowi poważniejszych schorzeń i dolegliwości. Równowaga wewnętrzna natomiast będzie sprzyjać pogodzie ducha, zdrowiu i bardziej pozytywnemu nastawieniu do siebie i świata.

9 chorób, które mogą się kryć za chronicznym zmęczeniem

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły