Nawet, jeśli wątroba narażona jest zdecydowanie zbyt często na niewłaściwą dietę, nadużywanie alkoholu, zatrute środowisko, środki chemiczne, leki, metale ciężkie, stres i wszelkie pozostałe czynniki, z którymi musi się uporać, potrafi w zdumiewający sposób sprawnie odbudować swoją masę i zachować wszystkie swoje funkcje, przez długi czas utrzymując równowagę metaboliczną w ustroju.
Spis treści
Objawy chorej wątroby
Jednak nic nie trwa wiecznie. Również wątroba, pomimo że jest narządem o bardzo dużej rezerwie czynnościowej, po pewnym czasie odmawia współpracy. Pomimo jej niebagatelnych zdolności do regeneracji, wiele czynników może ją uszkodzić, doprowadzając systematycznie do nieodwracalnych uszkodzeń w strukturze komórek wątrobowych, a z czasem do ich całkowitej niewydolności.
Pewne symptomy już wcześniej sygnalizują, że wątroba jest przeciążona i niewydolna. Nie wolno ich lekceważyć, aby nie doprowadzić do stanu, w którym za późno już na profilaktykę i trzeba wdrożyć leczenie inwazyjne, po którym bardzo ciężko będzie wrócić do poprzedniego stanu.
Na szczęście, procesy doprowadzające do naprawdę poważnej niewydolności wątroby zazwyczaj toczą się powoli i mamy czas, aby w porę im zapobiec. Najlepiej wdrożyć postępowanie terapeutyczne już w momencie, gdy zaniepokoją nas pierwsze objawy, które mogą wskazywać na pogarszającą się kondycję tego narządu.
Pierwsze oznaki niewydolności wątroby
Narząd ten informuje nas z wyprzedzeniem o tym, że pora zadbać o swoje zdrowie i czas pomyśleć o tym, że wątroba jest tylko jedna.
Oznakami, które mogą pojawić się przy niedomaganiach wątroby są między innymi:
- Bóle brzucha lub bóle zlokalizowane w miejscu położenia wątroby, czyli w prawym podżebrzu. Chorzy często określają je jako „ból wątroby”, chociaż ona sama – jako narząd nieunerwiony czuciowo, nie boli. Boli natomiast błona surowicza, podrażniana przez powiększoną wątrobę. Niekiedy ból związany jest z zapaleniem dróg żółciowych lub kolką żółciową.
- Nawracające nudności i wymioty
- Brak apetytu
- Wzdęcia i problemy z trawieniem
- Utrzymujące się, nieuzasadnione zmęczenie i osłabienie oraz niechęć do wysiłku fizycznego
- Dolegliwości bólowe po jedzeniu
- Zaburzenia miesiączkowania
- Spadek popędu płciowego
Może nie są to symptomy, które powinny nas przerazić, ponieważ świadczą dopiero o początkowych, potencjalnych problemach z wątrobą, natomiast nie powinno się ich lekceważyć. Są bowiem ważnym sygnałem, że warto pomyśleć o programie ochronnym dla wątroby i zmienić swoje nawyki.
Dobrze jest również wspomagać wątrobę za pomocą naturalnych sposobów, które bezpiecznie i skutecznie wspierają pracę tego ważnego narządu.
Homeopatia na wątrobę
Homeopatia dobrze się sprawdza przy różnych niedomaganiach wątroby. Warto jednak zawsze skonsultować się z homeopatą, ponieważ powinna być ona dobrana do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Im dokładniej zostanie dopasowana do naszych objawów, tym szybciej i skuteczniej nam pomoże.
1. carduus marianus
Homeopatyczny carduus marianus działa wspomagająco na cały system wątroby i pęcherzyka żółciowego. Przydaje się przy różnego rodzaju niedomaganiach wątroby, objawiających się bólem brzucha, czy też bólem w okolicach samej wątroby (zlokalizowanym w prawym podżebrzu) i promieniującym w stronę pleców, aż do obszaru łopatek. Ból ten może mieć charakter kolkowy, skurczowy i pogarszać się podczas leżenia na lewym boku oraz w czasie ruchu.
Do tego mogą być obecne takie dolegliwości, jak zaparcia, gorzki posmak w ustach, a niekiedy wymioty z obecnością żółci lub bóle migrenowe, którym towarzyszą żółciowe wymioty.
Można się nim wspomóc również w przypadku kamieni żółciowych i dolegliwości, które są nimi wywołane, a także przy wszelkiego typu poważnych niedomaganiach wątrobowych, takich jak: żółtaczka, marskość wątroby, stłuszczenie lub zapalenie wątroby.
2. lycopodium clavatum
Homeopatyczne lycopodium clavatum jest pomocne u osób, które cierpią z powodu silnych wzdęć, z wrażeniem, że wszystko co zjedzą, przemienia się w gazy. Towarzyszą temu odbijania, rozdęcie brzucha, gazy oraz burczenie, przelewanie się i bulgotanie w brzuchu.
Cechą charakterystyczną jest tu nietolerancja ucisku ubrania wokół talii, co powoduje często rozpinanie paska u spodni po jedzeniu lub rozluźnianie ubrań w okolicach brzucha. Typowy jest tu także spadek energetyczny w porze popołudniowej, około godziny 16.00. W tym czasie odczuwane jest zmęczenie, osłabienie, senność, ospałość.
Osoby takie bardzo źle tolerują głód – odczuwają „wilczy apetyt” z natychmiastową potrzebą zjedzenia czegokolwiek, po czym po kilku kęsach czują się nasyceni. Taka potrzeba potrafi ich nawet wyrzucić z łóżka w środku nocy, często zatem odwiedzają nocą lodówkę.
Niekiedy ich apetyt zwiększa się w miarę jedzenia, ale z drugiej strony, najedzenie się do syta może nasilać ich dolegliwości bólowe w obrębie brzucha i wątroby. Mogą także skarżyć się na zaparcia lub biegunki, zaburzenia trawienia, kamienie żółciowe oraz kolkowe bóle przewodu pokarmowego i dróg żółciowych.
3. chelidonium maius
W tym przypadku dolegliwościom wątroby mogą towarzyszyć takie symptomy jak: gorzki posmak w ustach, język obłożony żółtym nalotem, pożółkła cera, nudności i wymioty, kłujące lub skurczowe bóle brzucha, które łagodnieją pod wpływem leżenia na lewym boku. Bóle brzucha pojawiają się tu po prawej stronie i zmniejszają się po zjedzeniu lub wypiciu czegoś ciepłego oraz po wypróżnieniu się.
Homeopatyczne chelidonium pomaga również wspierać regenerację wątroby w różnych stanach ostrych, jak np. ostre zapalenie wątroby, żółtaczka czy kolka żółciowa.
4. berberis vulgaris
W przypadku kolki żółciowej, przebiegającej z trudnymi do wytrzymania atakami bólów, dobrze pamiętać także o homeopatycznym berberis vulgaris. W tym przypadku ból ma charakter ostry, jest skurczowy, rwący i promieniujący w trudnym do określenia kierunku.
5. carbo vegetabilis
W niedomaganiach wątroby przydatne może okazać się również homeopatyczne carbo vegetabilis. Jest pomocne w przypadku dysfunkcji przewodu pokarmowego, objawiających się przede wszystkim dolegliwościami trawiennymi i uczuciem przepełnienia po spożyciu najmniejszego posiłku. Choremu dokuczają silne wzdęcia, odbijania, rozdęcie brzucha, zgaga, bóle wrzodowe, gazy. Niekiedy pojawiają się bóle o charakterze kolkowym, a po tłustym i ciężkostrawnym jedzeniu występuje biegunka.
W chwili wystąpienia dolegliwości odczuwane jest bardzo silne osłabienie i silna potrzeba świeżego, powietrza lub chociaż wachlowania się. Pomimo, że chorej osobie jest zimno, ma dreszcze i zlana jest zimnym potem, powiew chłodnego powietrza przynosi jej ulgę i poprawia ogólne samopoczucie.
6. sepia officinalis
Przydaje się najczęściej paniom, u których różne przypadłości pojawiają się w związku z zaburzeniami hormonalnymi, obecnymi np. podczas miesiączki, ciąży lub klimakterium.
Charakterystyczne objawy to przede wszystkim nudności i wymioty, które pojawiają się i nasilają pod wpływem widoku i/lub zapachu jedzenia. Występuje awersja do jedzenia i uczucie pustki w brzuchu, które nie znika nawet po zjedzeniu czegoś.
Dodatkowo na skórze twarzy, dłoni i brzucha mogą pojawić się brązowe plamki, zwane „wątrobowymi”, cera u takiej osoby będzie zażółcona, czasem z wypryskami, a brzuch powiększony i wzdęty.
7. magnesium muriaticum
W problemach z wątrobą pomoc może przynieść również homeopatyczne magnesium muriaticum. Przyda się zwłaszcza po przebyciu wirusowego zapalenia wątroby (np. w dzieciństwie), po którym wątroba „odzywa się” w chwilach poważniejszego jej nadwerężenia.
Mogą pojawić się bóle wątroby, nasilające się w trakcie leżenia na lewym boku, a zmniejszające pod wpływem ucisku, gdy chory leży na prawym boku. Występuje bolesne rozdęcie brzucha, wzdęcia, czasem tworzą się kamienie żółciowe, wywołujące kolki.
Charakterystycznymi dolegliwościami są tu: niestrawność, nieżyt żołądka lub biegunka, spowodowane spożyciem mleka oraz ogólna nietolerancja i pogorszenie po mleku.
Zioła na wątrobę
Oprócz homeopatii, w zaburzeniach wątrobowych można również sięgnąć po naturalne preparaty pochodzenia roślinnego, które skutecznie wspomagają funkcje wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Do najbardziej znamiennych należy bez wątpienia ostropest plamisty, którego znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób wątroby trudno przecenić.
Równie przydatna w leczeniu zaburzeń wątrobowych jest roślina desmodium, wykazująca szczególnie silne, pozytywne oddziaływanie na ten narząd.
Korzystny wpływ na cały system wątroby wykazuje także wyciąg z karczocha. Roślina ta zawiera związek, znany jako cynaryna. To on, w głównej mierze, odpowiedzialny jest za działanie lecznicze ekstraktów z liści karczocha. Przyczyniają się one do regeneracji wątroby, zwiększają jej ukrwienie, działają żółciopędnie i żółciotwórczo, wspomagają proces detoksykacji organizmu i usprawniają procesy trawienne.
Dla codziennego dbania o wątrobę korzystne jest picie ziołowych herbatek, zawierających w swoim składzie rośliny o dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Należy tu miedzy innymi:
- kłącze kurkumy
- nasiona kminku
- mniszek lekarski
- nasiona kopru włoskiego
- cykoria
- dziurawiec zwyczajny
Wspomagają one funkcje narządów układu pokarmowego, zapobiegają niestrawności i wzdęciom, działają rozkurczowo i przeciwzapalnie.