Akupunktura i akupresura to obecnie znane już na całym świecie metody leczenia. Ich korzenie sięgają wielu tysięcy lat wstecz, gdy zaczęto je stosować w tradycyjnej medycynie chińskiej. Do dziś akupunktura stanowi jeden z trzech głównych filarów medycyny Dalekiego Wschodu i cieszy się niesłabnącą popularnością.
Spis treści
Na czym polega akupunktura? Czym są meridiany?
Przy wyborze strategii leczenia terapeuta kieruje się mapą punktów na ciele człowieka, tak zwanych punktów akupunkturowych. Leżą one na przebiegu meridianów, biegnących wzdłuż całego ciała. Meridiany to inaczej kanały energetyczne – tak jak w naczyniach krwionośnych płynie krew, tak w meridianach przepływa energia życiowa człowieka, określana jako qi.
Wiele punktów jest powiązanych z danym narządem lub układem. Nie zawsze jednak konkretny punkt ma bezpośredni wpływ na dany narząd. Czasem jego stymulacja za pomocą igły ma wywołać kaskadę różnych procesów w ciele, które w efekcie mają wywrzeć działanie lecznicze.
Zabieg akupunktury polega na nakłuwaniu określonych miejsc, czyli tych właśnie punktów akupunkturowych, które rozmieszczone są na całym ciele człowieka. Dobór punktów zależy od rodzaju dolegliwości, z jakimi chory zjawia się w gabinecie, od przyczyny choroby, od tego, czy schorzenie jest ostre czy przewlekłe, a także od tego, czy choroba została wywołana przez zewnętrzne czynniki, jak to jest np. w przypadku przeziębienia, czy też jest to głębiej zlokalizowane schorzenie, atakujące ważne narządy wewnętrzne.
Akupunktura – punkty na ciele
Mapa akupunkturowa stanowi niewidzialną sieć energetyczną, po której wykwalifikowany terapeuta potrafi się sprawnie poruszać. W ciele człowieka jest w sumie 365 punktów akupunkturowych, rozmieszczonych wzdłuż 12 meridianów głównych oraz 8 meridianów dodatkowych, zwanych często nadzwyczajnymi lub cudownymi.
Czym są punkty akupunkturowe i jak działają?
Punkty akupunkturowe pokrywają całe ciało, dosłownie „od stóp do głów”, i rozmieszczone są symetrycznie po obu jego stronach. Znajdują się na stopach i dłoniach, wzdłuż kończyn, na klatce piersiowej i na plecach, a także z tyłu głowy oraz na twarzy. Bardzo często punkty te znajdziemy w zagłębieniu różnych struktur ciała – pomiędzy mięśniami i ścięgnami. Poczujemy je, przesuwając palcem wskazującym wzdłuż przebiegu meridianu i „wpadając” nim w te zagłębienia.
Co ciekawe – im dalej od miejsca dolegliwości dany punkt się znajduje, tym bardziej skuteczny może być w jej leczeniu. Punkty te określane są jako dystalne, czyli te w najdalszej odległości od chorego organu.Dla przykładu – ból głowy można leczyć za pomocą punktów zlokalizowanych na wierzchu stopy lub w okolicy nadgarstka. Biegunkę leczymy, nakłuwając punkty poniżej kolana. Funkcjonowanie nerek wzmacniamy poprzez punkty w zagłębieniu przy kostkach i tak dalej…
Punkty akupunkturowe na stopach i dłoniach
Punkty znajdujące się w okolicy stóp i dłoni – na palcach, przy nadgarstkach i kostkach, poniżej kolan i łokci – są najczęściej wykorzystywane podczas zabiegów akupunktury, ponieważ spełniają wiele ważnych funkcji i ich stymulacja wpływa korzystnie na organizm.
Chociaż są najbardziej oddalone od wszystkich ważnych narządów, wywierają głęboki wpływ na ruch energii w ciele i przywrócenie właściwej równowagi energetycznej. To dlatego punkty zlokalizowane w tych miejscach są wykorzystywane również w przypadku akupresury.
Czym jest akupresura? Jak działa?
Akupresura to metoda leczenia polegająca na uciskaniu konkretnych punktów na ciele. Jest to łatwiejszy i mniej bolesny zabieg niż akupunktura. Nie używa się tu igieł, lecz stosuje uciskanie punktów akupresury, które pokrywają się z punktami akupunkturowymi.
Uciskanie, w zależności od dolegliwości, jest silniejsze lub bardziej delikatne. Czasem akupresura bardziej przypomina głęboki, relaksujący masaż. Pozostawia po sobie rozluźnione mięśnie, uwolnienie od stresu i napięcia, złagodzenie bólu i odpoczynek. Uciskanie punktów przede wszystkim odblokowuje energię, porusza ją i doprowadza organizm do równowagi energetycznej. Jest to szczególnie pomocne w przypadku rozmaitych dolegliwości bólowych, aczkolwiek akupresurę można stosować również na wiele innych przypadłości.
Punkty akupresury na twarzy i głowie
Punkty na twarzy i głowie są wykorzystywane w zabiegach akupresury przede wszystkim w celu złagodzenia lub pozbycia się bólu głowy, ucha lub zęba. Ich uciskanie pomaga także przy przeziębieniu i takich objawach, jak np. katar lub zapalenie zatok.
Punkty akupresury na dłoniach
W przypadku dłoni punkty odpowiedzialne za wpływ na ważne narządy wewnętrzne znajdują się głównie na palcach. Akupresura dłoni jest powiązana z konkretnym organem lub układem narządowym.
Punkty akupresury na stopach
Uciskanie punktów na stopach pozwala rozluźnić mięśnie i poprawić krążenie krwi, złagodzić ból, wzmocnić poszczególne narządy wewnętrzne, poprawić samopoczucie, zmniejszyć zmęczenie.
Mapa punktów akupunkturowych na ciele
Mapa punktów akupunkturowych nie ma zbyt wiele wspólnego z anatomią człowieka. Mylące niekiedy bywa nazewnictwo meridianów głównych, które wzięły swoją nazwę od narządów wewnętrznych w ciele. I tak – mamy np. meridian żołądka, meridian nerek czy meridian wątroby. Jednak nakłuwanie punktów np. na meridianie pęcherzyka żółciowego wcale nie musi od razu oznaczać, że mamy problem z pęcherzykiem żółciowym.
Dla przykładu: za pomocą punktów na meridianie wątroby możemy leczyć np. zawroty lub bóle głowy. Z kolei nakłucie punktu położonego na małym palcu na stopach ułatwi akcję porodową. A punkty na meridianie pęcherzyka żółciowego mogą być wykorzystane do leczenia np. dolegliwości oczu. Zatem nie należy kierować się nazwą meridianu, lecz raczej funkcją, jakie pełnią poszczególne punkty, i tym, jak ich nakłuwanie lub uciskanie wpływa na organizm.
Dlaczego stymulacja punktów akupunkturowych jest tak przydatna?
Akupunktura i akupresura to metody leczenia, które mogą być zastosowana niemal w każdej dolegliwości. Stanowią efektywny sposób na pozbycie się wielu schorzeń. Za pomocą nakłuwania lub uciskania poszczególnych punktów odpowiednią techniką oddziałuje się na przepływ energii w ciele. Można ją „przyspieszyć” albo „zwolnić”, a także pobudzić jej ruch, jeśli uległa zastojowi.
Zastój energii skutkuje bólem, dlatego akupunktura i akupresura znalazły tak duże zastosowanie w leczeniu dolegliwości bólowych. Jednak nie tylko.
Na co pomaga akupunktura i akupresura?
Z działania leczniczego obu metod można skorzystać np. w przypadku dolegliwości bólowych, zarówno o charakterze ostrym, jak i przewlekłym. Akupunktura i akupresura pomogą między innymi na:
- ból głowy
- ból kręgosłupa
- bóle menstruacyjne
- rwę kulszową
- bóle mięśniowe różnego pochodzenia
- ból ucha
- ból zęba
- migrenę
Nakłuwanie lub uciskanie punktów powoduje odblokowanie zastoju energii w meridianach, co w konsekwencji wywołuje rozluźnienie mięśni i stopniowe ustępowanie bólu.
Akupunktura i akupresura mogą również wspomóc funkcjonowanie układu pokarmowego, poprawiać trawienie, usprawniać pasaż jelitowy i niwelować dolegliwości gastryczne. Sprawdzą się także w infekcjach – potrafią złagodzić objawy przeziębienia, zredukować stany zapalne, przyspieszyć powrót do zdrowia, a na dłuższą metę ogólnie wzmocnić odporność organizmu.
W gabinecie terapeuty medycyny chińskiej zjawiają się również osoby z bardziej poważnymi schorzeniami, jak np. nadciśnienie tętnicze, niepłodność, depresja, przewlekłe zmęczenie, astma, alergie oraz wiele innych dolegliwości.