Strona główna Baza wiedzyMedycyna chińska Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia – indywidualizm

Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia – indywidualizm

autor: Dorota Mirska-Królikowska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ponieważ podstawą medycyny chińskiej jest holistyczne podejście do pacjenta, wynika z tego druga ważna zasada: każdego chorego należy diagnozować i leczyć indywidualnie. Nie istnieje tu coś takiego jak jednostka chorobowa ani obowiązujące w medycynie zachodniej tzw. standardy leczenia (opracowane przez wielu specjalistów, uznane za najlepsze i najbezpieczniejsze zasady, według których lekarz ma obowiązek prowadzić określoną terapię w danej chorobie), nie stosuje się też znajomo brzmiących definicji chorób, takich jak nadciśnienie, przeziębienie, egzema czy też zapalenie oskrzeli.

Strona główna Baza wiedzyMedycyna chińska Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia – indywidualizm
kazdy pacjent wymaga indywidualnego podejscia indywidualizm

Nie istnieje tu coś takiego jak jednostka chorobowa ani obowiązujące w medycynie zachodniej tzw. standardy leczenia (opracowane przez wielu specjalistów, uznane za najlepsze i najbezpieczniejsze zasady, według których lekarz ma obowiązek prowadzić określoną terapię w danej chorobie), nie stosuje się też znajomo brzmiących definicji chorób, takich jak nadciśnienie, przeziębienie, egzema czy też zapalenie oskrzeli.

Chorzy są też przyzwyczajeni, że kupują lekarstwo konkretnie na ból kolana, na niestrawność czy na kaszel. W medycynie chińskiej nie ma uniwersalnych leków jak np. tabletka z krzyżykiem od bólu głowy – skuteczna dla każdego.

Powiedzmy, że przyjdzie dwóch pacjentów skarżących się na zawroty głowy. Ale przecież każdy z nich mógł nabawić się tej dolegliwości na innym podłożu, do takich problemów może doprowadzić np. nadciśnienie lub anemia. W związku z tym muszą być inaczej leczeni – dostaną różne mieszanki ziołowe lub inaczej skomponowane zestawy punktów akupunkturowych.

Co więcej, zioła, które pomogą pierwszemu z nich, są tak ściśle dobrane do jego potrzeb, że mogą stać się szkodliwe dla drugiego pacjenta.

Najnowsze artykuły