Strona główna WellbeingMedytacja Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia – indywidualizm

Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia – indywidualizm

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ponieważ podstawą medycyny chińskiej jest holistyczne podejście do pacjenta, wynika z tego druga ważna zasada: każdego chorego należy diagnozować i leczyć indywidualnie. Nie istnieje tu coś takiego jak jednostka chorobowa ani obowiązujące w medycynie zachodniej tzw. standardy leczenia (opracowane przez wielu specjalistów, uznane za najlepsze i najbezpieczniejsze zasady, według których lekarz ma obowiązek prowadzić określoną terapię w danej chorobie), nie stosuje się też znajomo brzmiących definicji chorób, takich jak nadciśnienie, przeziębienie, egzema czy też zapalenie oskrzeli.

Strona główna WellbeingMedytacja Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia – indywidualizm

Chorzy są też przyzwyczajeni, że kupują lekarstwo konkretnie na ból kolana, na niestrawność czy na kaszel. W medycynie chińskiej nie ma uniwersalnych leków jak np. tabletka z krzyżykiem od bólu głowy – skuteczna dla każdego.

Powiedzmy, że przyjdzie dwóch pacjentów skarżących się na zawroty głowy. Ale przecież każdy z nich mógł nabawić się tej dolegliwości na innym podłożu, do takich problemów może doprowadzić np. nadciśnienie lub anemia. W związku z tym muszą być inaczej leczeni – dostaną różne mieszanki ziołowe lub inaczej skomponowane zestawy punktów akupunkturowych.

Co więcej, zioła, które pomogą pierwszemu z nich, są tak ściśle dobrane do jego potrzeb, że mogą stać się szkodliwe dla drugiego pacjenta.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły