Imbir sprawdza się nie tylko w kuchni. Świetnie nadaje się też do pielęgnacji skóry głowy, przyspiesza porost włosów i wzmacnia je. Z powodzeniem możesz z niego robić domowe kosmetyki.
Spis treści
Jak imbir wpływa na zdrowie i kondycję włosów
Przyprawa ta jest naturalnym antidotum na liczne problemy z włosami. Zawiera wiele antyoksydantów, m.in. beta-karoten, kapsaicynę oraz gingerole, które nadają imbirowi charakterystyczny, gryzący, ostry smak i zapach. Substancje te rozkurczają naczynia krwionośne i poprawiają krążenie krwi, aktywując mieszki włosowe. Działają detoksykująco, antyseptycznie, przeciwzapalnie.
Korzeń imbiru kryje w sobie również witaminę C, witaminę K i witaminę E, a także witaminy z grupy B. To również cenne źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas linolowy (jego niedobór może być jedną z przyczyn wypadania włosów).
Warto też wspomnieć, że zabiegi z imbirem przywracają skórze głowy odpowiednie pH. Pomaga to utrzymać ją w dobrej kondycji i sprawia, że jest bardziej odporna na infekcje wywołane przez drobnoustroje.
- Lepszy imbir świeży czy sproszkowany?
Zastanawiasz się, jaki imbir zastosować do domowej pielęgnacji włosów? Używanie tej przyprawy w postaci proszku może być bardzo wygodną opcją dla zapracowanych, jednak świeży imbir zawiera więcej niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym jest bardzo skuteczny w pielęgnacji włosów. Oprócz tego można także użyć eterycznego olejku z imbiru.
- Imbir neutralizuje działanie wolnych rodników
Uważa się, że jednym z czynników osłabiających mieszki włosowe jest stres oksydacyjny. Inaczej mówiąc, jest to brak równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami w organizmie, co w konsekwencji prowadzi do różnych uszkodzeń na poziomie komórkowym. A ilość wolnych rodników w organizmie zwiększa się m.in. pod wpływem promieni UV emitowanych przez słońce, zanieczyszczeń powietrza, dymu, a nawet… stresu. Nakładając imbir na włosy, możesz być pewna, że zneutralizuje wolne rodniki. Badanie przeprowadzone na osobach z łysieniem plackowatym wykazało, że ekstrakt z imbiru zmniejsza stres oksydacyjny i poprawia tempo wzrostu włosów [1].
- Imbir zapobiega wypadaniu włosów
W ajurwedzie ta aromatyczna przyprawa jest od dawna wysoko ceniona jako środek stymulujący porost włosów. Oprócz gingeroli imbir zawiera wiele minerałów: magnez, żelazo, cynk, fosfor, potas, które usprawniają przepływ krwi w skórze głowy, jednocześnie stymulując każdy mieszek włosowy. Dlatego uważa się, że imbir jest dobrym naturalnym antidotum na wypadające włosy, np. po ciąży czy na skutek osłabienia organizmu, jak choćby po chorobie.
Zobacz także: Ocet jabłkowy – jak wykorzystać go do pielęgnacji skóry i włosów
Maska z imbiru i cebuli na wypadające włosy
Cebula jest bogatym źródłem siarki, która pomaga w regeneracji mieszków włosowych. Wcierka z imbiru i cebuli ma niezbyt przyjemny zapach, ale naprawdę może powstrzymać wypadanie włosów.
Składniki:
- 2 łyżki startego korzenia imbiru
- 1 starta cebula
Umieść oba składniki na gazie i wyciśnij sok. Wetrzyj w skórę głowy, pozostaw na 20 minut, a następnie umyj włosy.
- Korzeń imbiru odżywia i wzmacnia włosy
Rozdwojone końcówki to efekt rozchylania się łusek włosa. Jest to spowodowane m.in. stosowaniem silnych detergentów do mycia, modelowaniem przy użyciu wysokich temperatur, gwałtownym rozczesywaniem. Gdy pasma na końcach stały się suche i łamliwe, możesz je szybko wzmocnić, jeśli masz w domu imbir.
Kuracja na rozdwojone końcówki
Składniki:
- 1 łyżeczka soku ze startego imbiru
- 1 łyżeczka dowolnego oleju (np. oliwa z oliwek, olej kokosowy, z pestek winogron, jojoba, awokado)
Wmasuj mieszankę w końcówki, trzymaj kwadrans, umyj szamponem. Jeśli zniszczone są nie tylko końce, możesz zrobić więcej odżywki i nałożyć ją na całą długość włosów.
Wersja ekspresowa? Na łyżeczkę wybranego oleju wkrapiamy olejek imbirowy (2–3 krople) i nakładamy na włosy. Taka odżywka naprawia uszkodzenia, wygładza pasma i dodaje im blasku.
maska z imbiru i czosnku na suche i wypadające włosy
Czosnek to kolejny składnik bogaty w siarkę. Pomaga stymulować wzrost włosów z uśpionych mieszków włosowych. Maseczka ta pomaga również naprawić uszkodzenia włosów, dzięki działaniu miodu, mleka i oleju kokosowego.
Składniki:
- 1 łyżeczka startego imbiru
- 2 łyżeczki miodu
- 2 łyżki mleka kokosowego
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 3 rozgniecione ząbki czosnku
Wszystko wymieszaj, aż uzyskasz gładką pastę. Podziel włosy na partie i nałóż maskę na skórę głowy i na włosy. Owiń głowę folią i ręcznikiem. Pozostaw maskę na 30 minut, po czym zmyj ją szamponem.
- Czy imbir usuwa łupież?
Dolegliwość ta spowodowana jest rozrostem grzybów z rodzaju Malassezia, które są przyczyną zaczerwienienia i nadmiernego łuszczenia skóry głowy. Gdy zmiany zaczynają być widoczne w innych miejscach, np. w okolicach rzęs, brwi, uszu, oznacza to, że rozwinęło się łojotokowe zapalenie skóry. Do opanowania schorzenia możesz także wykorzystać imbir. Pomoże zmniejszyć stan zapalny i usunie swędzenie spowodowane łupieżem, złagodzi również łojotokowe zapalenie skóry.
Gdy masz łupież, dobrym pomysłem jest zastosowanie imbiru do ostatniego płukania po umyciu włosów.Do litra ciepłej wody dodaj po łyżce octu jabłkowego i soku wyciśniętego z imbiru. Po spłukaniu pasma będą lśniące i lekkie, a skóra głowy odświeżona.
Imbir z cytryną na łupież
Składniki:
- 2 łyżki soku ze startego imbiru
- 3 łyżki oleju sezamowego
- 1/2 łyżeczki soku z cytryny
Wymieszaj wszystkie składniki i wetrzyj płyn w skórę głowy. Pozostaw na 30 minut, umyj włosy szamponem.
- Imbir na siwe włosy
Wraz z wiekiem nasze mieszki włosowe produkują mniej melaniny, która barwi włosy na całej długości. Na sprawny proces powstawania melaniny mają wpływ witaminy A, B, a także zawarte w imbirze minerały: żelazo i wapń. Ponadto siwienie spowalniają przeciwutleniacze, których jest w imbirze mnóstwo. Może dlatego mówi się, że imbir może zapobiegać siwieniu, jednak nie ma badań naukowych, które by to potwierdzały.
O czym warto pamiętać, nakładając imbir na włosy
- Gdy używasz go do pielęgnacji włosów i wcierasz sok w skórę głowy, możesz odczuwać mrowienie i przyjemne ciepło.
- Jak często stosować wcierkę? Optymalnie 2 razy w tygodniu. Częstsze zabiegi mogą spowodować przesuszenie skalpu.
- Rezultatów można oczekiwać zazwyczaj po 2–3 miesiącach domowej pielęgnacji. Możesz wtedy zaobserwować pojawienie się „baby hair”, czyli nowych włosów, początkowo delikatnych i cienkich.
Czy stosowanie imbiru na skórę głowy jest bezpieczne?
Generalnie imbir jest uważany za bezpieczny dla większości ludzi. Oczywiście, w przypadku uczulenia na imbir nie stosujemy go do pielęgnacji włosów. Osoby podatne na podrażnienia przed nałożeniem imbiru na włosy i skórę głowy powinny wykonać test skórny. Należy potrzeć imbirem wewnętrzną stronę łokcia i poczekać 24 godziny. Gdy nie pojawią się żadne niepożądane reakcje, takie jak swędzenie, stan zapalny, zaczerwienienie, można zastosować imbir na włosy.
Żródła:
- Abbas, A.N. (2020). Ginger Extract Reduces Oxidative Stress and Improves the Clinical Outcomes in Patients with Alopecia Areata. Tikrit Journal of Pharmaceutical Scienses, 15(1). https://www.researchgate.net/publication/343774515_Ginger_Extract_Reduces_Oxidative_Stress_and_Improves_the_Clinical_Outcomes_in_Patients_with_Alopecia_Areata
- Mielle. (2017). 4 Amazing Benefits of Ginger for Hair. Pobrane z https://mielleorganics.com/blogs/mi-university/4-amazing-benefits-of-ginger-for-hair
- Juicy Chemistry. (2021). Benefits of Ginger for Hair And How To Use It. Pobrane z https://juicychemistry.com/blogs/skincare-blog/benefits-of-ginger-for-hair-and-how-to-use-it