Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Przytulia czepna – jak suszyć i kiedy zbierać?

Przytulia czepna – jak suszyć i kiedy zbierać?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przytulia czepna (Galium aparine) jest pospolicie występującą rośliną, która stanowi jednocześnie  uciążliwy chwast, jak i cenny surowiec leczniczy. Od wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej jako wartościowy środek na oczyszczenie i detoksykację organizmu, pozwala pozbyć się nadmiaru nagromadzonej w tkankach wody, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, dzięki czemu dodaje nam energii i witalności.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Przytulia czepna – jak suszyć i kiedy zbierać?

Kiedy zbierać ziele przytulii czepnej?

Przytulia czepna występuje pospolicie w Polsce. Rośnie na łąkach, polach uprawnych, w parkach i ogródkach przydomowych. Kwitnie praktycznie przez całe lato, zdobiąc się drobnymi, białymi kwiatkami. Jednak to nie kwiaty stanowią o wartości prozdrowotnej rośliny. Surowcem leczniczym jest to całe ziele przytulii czepnej. Zbierać można ją w ciągu letnich miesięcy, od maja do sierpnia. Uwaga! Przy zbiorze przytulii należy zaopatrzyć się w rękawice ochronne oraz ubrać w bluzę z długimi rękawami i długie spodnie, aby ochronić się przez potencjalnymi uszkodzeniami skóry. Łodyga i liście przytulii czepnej pokryte są mnóstwem haczykowatych szczecinek, które mogą boleśnie nas zranić i spowodować trudno gojące się, drobne ranki i uszkodzenia skóry dłoni, przedramion i nóg.

Jak suszyć ziele przytulii czepnej?

Po zbiorze roślinę trzeba wysuszyć w odpowiednich warunkach. Oddzielamy poszczególne rośliny od siebie i rozkładamy zebrane ziele cienką warstwą na czystym płótnie lub siatce. Idealną temperaturą do suszenia będzie 20 – 40°C. Odpowiednie jest zatem dość ciepłe, suche i przewiewne pomieszczenie. Jeśli natomiast zdecydujemy się na suszenie przytulii w suszarce, uważajmy, aby nie przekroczyć temperatury powyżej 40°C. W wyższej temperaturze cenne składniki surowca mogłyby ulec zniszczeniu i jego wartość lecznicza uległaby znacznemu obniżeniu.

Normalnym zjawiskiem zachodzącym w procesie suszenia jest czernienie surowca. Nie przejmujmy się, więc jeśli zobaczymy, że wcześniej intensywnie zielone ziele nabiera brunatnej barwy. Wynika to z przekształcania się podczas suszenia jednych związków chemicznych w inne, o ciemniejszym kolorze.

Z suszonego ziela przytulii czepnej można korzystać przez cały rok, wspomagając w ten sposób organizm i czerpiąc siły z dobroczynnej rośliny. Jednak latem, gdy mamy dostęp do świeżego ziela przytulii, warto wykorzystać jej właściwości lecznicze „na świeżo”. Działanie świeżych roślin jest bowiem silniejsze i może jeszcze lepiej przyczynić się do poprawy naszego zdrowia.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły