Czas urlopu dla wielu z nas to jedyna szansa na zwolnienie tempa życia i zrelaksowanie się. Wylegiwanie się w łóżku, jedzenie późnych śniadań, poznawanie nowego otoczenia to coś, na co czekamy cały rok. Wakacje kojarzą się ze słońcem, beztroską i relaksem. Pragniemy wypocząć, zacieśnić więzy rodzinne i przede wszystkim miło spędzić czas.
Niestety, powyższy opis wakacji idealnych to rzadkość wśród rodzin z małymi dziećmi. A przecież to właśnie młodzi rodzice najbardziej potrzebują odpoczynku. Często wyjazd wakacyjny kończy się jeszcze większym zmęczeniem i frustracją niż przed urlopem. A więzy rodzinne, zamiast się umocnić, pozostają mocno postrzępione…
Spis treści
Skąd się biorą trudne zachowania u dzieci w trakcie wakacji?
Dzieci w trakcie wyjazdu wakacyjnego częściej przejawiają trudne zachowania, łatwiej jest je wyprowadzić z równowagi i trudniej wyciszyć. Przyczyna tkwi w niedojrzałym układzie nerwowym, który łatwiej się rozstraja w nowych warunkach. W trakcie wyjazdu zmienia się prawie wszystko – temperatura, zapachy, dźwięki, smaki, rutyna dnia itp. Każda zmiana, nawet ta pozytywna, wiąże się ze stresem dla organizmu. Nic więc dziwnego, że maluszek zachowuje się inaczej niż zwykle. Niezwykłe są przecież okoliczności!
Dzieci źle reagują również na przeciążenie bodźcami, które w wakacyjnych kurortach bombardują nas z każdej strony. Stragany z wieloma kolorowymi zabawkami, niekończąca się liczba atrakcji, place zabaw, baseny, budki z lodami i goframi, tłum turystów dookoła. Jednym słowem – sporo się dzieje, a im młodsze dziecko, tym słabiej radzi sobie z przetwarzaniem tych wszystkich bodźców. W efekcie widzimy rozstrojenie, frustrację lub wzmożoną aktywność.
Apteczka turystyczna – co do niej spakować?
Najczęstsze powody złego samopoczucia:
- zmiana otoczenia
- rozstrojenie rytmu dobowego
- silna i długotrwała ekscytacja
- zmęczenie
- przebodźcowanie
- zmiana diety
Podróże z dziećmi nie takie straszne, jakby się mogło wydawać
Jak wypoczywać z dzieckiem?
Pomimo naturalnego rozchwiania organizmu wakacje z dziećmi wcale nie muszą kojarzyć się ze zmęczeniem. I chociaż o wiele trudniej jest zorganizować taki wypoczynek, to jest to możliwe i osiągalne.
Poniższa lista zasad udanego wypoczynku z dziećmi pomoże zminimalizować stresory i obciążenia, które wynikają z wyjazdu wakacyjnego.
7 zasad udanego wypoczynku z dziećmi
1. Wybierz odpowiednie miejsce na wakacje z dziećmi
Wybór wakacyjnego miejsca to podstawowy czynnik, który wpływa na jakość wypoczynku z dzieckiem. Powszechnie sądzi się, że dla rodzin z małymi dziećmi najlepsze są duże kurorty z wieloma atrakcjami. Nic bardziej mylnego! W hotelu, gdzie dużo się dzieje, od rana do wieczora gra głośna muzyka i na każdym kroku można spotkać animatorów zabaw, zmęczą się zarówno dzieci, jak i rodzice. Ilość otaczających bodźców, dźwięków, hałasów, jakie można spotkać w kompleksach hotelowych, potrafi przytłoczyć nawet najbardziej wytrwałego podróżnika.
W wyborze odpowiedniego miejsca należy wziąć pod uwagę potrzeby całej rodziny. Najlepiej sprawdza się mały hotel z jednym placem zabaw i ewentualnymi usługami animatorów.
2. Ustal z dziećmi obowiązujące zasady
Zasady na wakacyjnym wyjeździe są zazwyczaj inne niż w domu, ale czy dziecko o tym wie? Dotyczy to szczególnie małych dzieci, w wieku przedszkolnym. Nie każdy maluch zdaje sobie sprawę z tego, że nie można biegać przy basenie czy wychodzić samemu z pokoju.
Wszelkie reguły obowiązujące na wakacjach powinny być omówione przed wyjazdem. Zaoszczędzi to wiele nerwów i niepotrzebnych kłótni. Dla maluchów można narysować zasady w formie obrazkowej i zabrać ze sobą kartkę z rysunkiem. Powieszona w widocznym miejscu będzie przypominać o obowiązujących regułach.
3. Zachowaj dotychczasowy rytm dnia
Nikt nie ma ochoty wstawać na urlopie o 5 rano, dlatego rodzice często kładą dzieci późno spać. Dzięki temu maluchy nie zrywają się bladym świtem. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duże i nagłe przesunięcie godzin spania powoduje rozstrojenie rytmu snu i czuwania. Nawet „zarwana” w ten sposób jedna noc wybija cały organizm z równowagi. W konsekwencji dzieci są przemęczone, rozkojarzone, sfrustrowane i płaczliwe.
Podobnie wygląda sytuacja z posiłkami. Jeśli maluszek jest przyzwyczajony do śniadań i obiadów o konkretnej porze, to dla jego komfortu warto zachować ten rytm. Równowaga fizjologii przyczyni się do lepszego samopoczucia dziecka.
Udar słoneczny u dzieci – jak chronić dziecko przed upałem?
4. Minimalizuj liczbę zmian
Podczas wakacji życie dziecka (i dorosłych również) obraca się o 180 stopni. Wszystko jest inne – pokój, łóżko, zabawki, posiłki, rozrywki etc. Każda zmiana powoduje stres u dziecka – nawet jeśli jest to zmiana pozytywna i maluszek cieszy się z nowych doświadczeń.
Aby ułatwić mu przystosowanie się do nowego otoczenia, warto zminimalizować liczbę zmian. Zachowanie rytuału sennego, śpiewanie ulubionej kołysanki, zabranie ze sobą ukochanej poduszeczki – te drobne rzeczy budują poczucie bezpieczeństwa. Warto o to zadbać!
5. Nie planuj zbyt wielu atrakcji
To, co często burzy spokój na rodzinnych wakacjach, to zbytni pośpiech (paradoksalnie!). Widoczne jest to szczególnie, jeśli w miejscu urlopu jest wiele atrakcji, muzeów i miejsc do zwiedzania. Codzienne całodniowe wycieczki przepełnione rozrywkami potrafią zmęczyć i wyprowadzić z równowagi. Podczas urlopu koniecznie trzeba pozostawić kilka dni bez żadnego planu. Nawet jeśli oznaczałoby to ponudzenie się w pokoju. Taki przestój jest bardzo ważny da dzieci, by ich układ nerwowy nie uległ przebodźcowaniu.
Jak podróżować z dzieckiem w samochodzie – sprawdź!
6. Zabierz ulubione zabawki dziecka
Każdy maluch ma swoje ulubione zabawki, za którymi może tęsknić w czasie wakacji. Tłumaczenie mu, że za tydzień zobaczy je z powrotem, może nie poskutkować, bo przedszkolaki nie mają jeszcze poczucia czasu i nie znają kalendarza. Warto spakować więc do dziecięcej walizki ukochanego misia, puzzle, klocki lub inne drobiazgi, którymi dziecko się bawi na co dzień. Pozytywnie wpłynie to na poczucie bezpieczeństwa oraz będzie deską ratunkową w sytuacji znudzenia i braku pomysłu na zabawę.
7. Przygotuj maluszka do wyjazdu
Przygotowanie dziecka do wakacji nie powinno ograniczać się tylko do spakowania walizki. Bardzo ważnym punktem jest rozmowa na temat tego, co go czeka. Jeżeli jest to inny kraj, to warto wyjaśnić, że ludzie będą mówić w innym języku. Można w tym celu znaleźć filmiki obcojęzyczne w internecie, by pokazać, jak brzmi ten język. Doskonałym pomysłem jest przedstawienie na globusie lub na mapie miejsca wypoczynku, omówienie pogody i całego otoczenia. To co, nam, dorosłym, wydaje się oczywiste, dla dziecka wcale takie nie jest.
Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi?
Warto podróżować z dzieckiem
Dla małego dziecka każda zmiana otoczenia to duże wyzwanie. Młody organizm łatwo się rozstraja, ale również szybko przystosowuje. Dzięki przestrzeganiu powyższych zasad pomożemy maluszkowi zaadaptować się do nowych warunków i dziecko łatwiej wejdzie w nowy rytm. Zmiany bywają stresujące, ale dzięki temu dzieci zyskują nowe umiejętności i nabywają szerokie kompetencje. Podróże stymulują rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny. Wspólnie spędzany czas w nowym otoczeniu pomaga umocnić więzi rodzinne, buduje zaufanie, rozwija ciekawość i kreatywność. Zalety podróżowania można wymieniać w nieskończoność. Podróże z dzieckiem niosą ogromne korzyści dla całej rodziny.
Bibliografia:
- Kshirsagar, S.G. (2019). Naturalny rytm dobowy. Działaj w zgodzie ze swoim organizmem. Warszawa: Wydawnictwo MT Biznes.
- Strehlau, J., Doliński, D. (2008). Psychologia akademicka. Tom II. Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
- Ilg, F.L., Bates, A.L., Baker, S.M. (2018). Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.