O zaletach bycia asertywnym mówi się coraz częściej. Każdy z nas chciałby wykształcić w sobie asertywną postawę. Niestety wokół tego pojęcia jest również wiele sprzecznych informacji. Dlaczego warto ćwiczyć asertywność? Jak to zrobić? Sprawdź.
Anna Kańciurzewska

Psycholożka dziecięca, dziennikarka
Autorka artykułów eksperckich i książek terapeutycznych dla dzieci. Specjalizuje się w pomocy dzieciom z trudnościami emocjonalnymi i zaburzeniami w rozwoju. Wspiera rodziców w codziennych wyzwaniach. Miłośniczka jogi, kuchni wegetariańskiej, ajurwedy i zdrowego stylu życia.
Anna Kańciurzewska
-
-
Depresja jesienna jest sezonowym zaburzeniem nastroju, na które cierpi coraz więcej osób. Nasz obecny styl życia, praca w zamkniętych pomieszczeniach, mało ruchu i nieodpowiednia dieta dodatkowo nasilają jej objawy. Jednak okres jesienno-zimowy wcale nie musi oznaczać smutków. Depresję sezonową można leczyć i skutecznie zapobiegać jej nawrotom.
-
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie możemy przeżyć. Szczególnie trudne jest to dla dzieci, ponieważ oprócz utraty bliskiej osoby pojawia się niezrozumienie powodu odejścia. W jaki sposób oswajać stratę i jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
-
Cenimy ludzi wysoko empatycznych. Z takimi osobami łatwiej nawiązać głębokie relacje, poczuć ich troskę i zyskać porozumienie. Nic więc dziwnego, że staramy się rozwijać u naszych dzieci postawę empatyczną już od najmłodszych lat. Warto pokazywać im świat emocji, współczucia i troski, by wyrosły na empatycznych dorosłych.
-
Perfekcjonizm jest cechą społecznie pożądaną. Kojarzy się ze starannością, dyscypliną i dobrze wykonanym zadaniem. Jednak ma też ciemną stronę. Potrafi być utrapieniem dla osoby perfekcyjnej oraz dla jej współpracowników i partnerów. Bardzo łatwo przekroczyć cienką linię między perfekcjonizmem wzbogacającym nasze życie a chorobliwą obsesją na punkcie bycia doskonałym.
-
Dzieci z patchworkowych rodzin – jak pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości?
autor: Anna KańciurzewskaNazwa rodziny patchworkowej pochodzi od patchworku, czyli tkaniny uszytej z różnych kawałków materiału. Takie rodziny stają się coraz bardziej powszechne – wiele par zaczyna nowe, wspólne życie, wprowadzając do rodziny swoje dzieci z poprzednich związków. Może to stanowić wyzwanie dla wszystkich. W jaki sposób rodzina rekonstruowana wpływa na dzieci? Jak pomóc im odnaleźć się w takiej sytuacji?
-
Asertywność to cecha niezbędna do świadomego i szczęśliwego życia. Możemy rozwijać ją już od najmłodszych lat. Wspieranie postawy asertywnej w dzieciństwie jest dużym darem, jaki możemy ofiarować swojemu dziecku.
-
Bycie osobą empatyczną jest w dzisiejszym świecie bardzo pożądane. Lubimy osoby empatyczne i pełne wyrozumiałości dla drugiego człowieka. Wysoka empatia pomaga budować bliskie relacje. Jest również pozytywnie odbierana w środowisku zawodowym. Jak rozwijać w sobie empatię i czy może ona nam zaszkodzić?
-
Asertywność to nie egoizm. To sposób na to, by żyć lepiej i szczęśliwiej. Jak się tego nauczyć?
autor: Anna KańciurzewskaAsertywność jest ważną umiejętnością, którą każdy powinien w sobie rozwijać. Osoby asertywne są na ogół szczęśliwsze i łatwiej realizują swoje cele. Warto więc w codziennym życiu trenować postawę asertywną. Skorzystamy na tym nie tylko my, ale i nasi bliscy.
-
Czasy pandemii przyzwyczaiły nas do pracy zdalnej. Przekonaliśmy się, że wiele zawodów nie wymaga naszej fizycznej obecności w biurze. Obowiązki zawodowe często można wykonywać na odległość. A gdyby tak pójść o krok dalej i połączyć pracę z wakacjami? Workation staje się coraz bardziej popularnym zjawiskiem również Polsce.