Zanim odpowiemy na pytanie, jak kwitnie żyworódka, musimy wyjaśnić, że pod tą nazwą kryje się kilka popularnych w Polsce gatunków. Wszystkie są sukulentami i należą do rodziny gruboszowatych. Pochodzą z Afryki, ale występują także w Azji, Australii czy Ameryce Południowej. Choć wszystkie żyworódki mają piękne, grube, zawsze zielone liście, to w praktyce trudno je ze sobą pomylić. Jeśli więc zastanawiasz się, czy żyworódka kwitnie, to odpowiedź brzmi: tak, jednak kwiaty każdej z odmian wyglądają zupełnie inaczej.
Spis treści
Jak kwitną różne odmiany żyworódki?
- Kalanchoe blossfeldiana – najczęściej spotykana odmiana żyworódki na naszych parapetach, doceniana głównie ze względu na piękne kwiaty tworzące efektowne baldachy. Mają drobne płatki, które mogą przybierać różne kolory – najczęściej różowy, czerwony lub żółty.
- Kalanchoe pinnata (żyworódka pierzasta) – ma owalne liście o ząbkowanych brzegach. Jednak to nie ich urodzie, lecz właściwościom leczniczym, żyworódka zawdzięcza popularność. Zawarty w liściach sok wykorzystuje się w leczeniu egzem, trądziku, obrzęków czy trudno gojących ran. A jak kwitnie żyworódka pierzasta? Jej kwiaty wyrastają na długich pręcikach i tworzą białozielone kielichy o purpurowych brzegach.
- Kalanchoe daigremontiana (kalanchoe Daigremonta) – jej liście są najbardziej efektowne: ciemnozielone o trójkątnym kształcie. Charakterystyczne są także małe rozmnóżki, które znajdują się między ząbkami (pinnata wypuszcza je dopiero, gdy liść odpadnie). Za to kwiatostany daigremonty są bardzo podobne do tych, które wypuszcza pinnata. Przypominają luźno zwisające kielichy.
- Kalanchoe thyrsiflora – jej grube szarozielone liście mają okrągłe, zaczerwienione brzegi i układają się w rozetę. Czy ta żyworódka kwitnie? Dla wielu osób będzie to zaskoczeniem – roślina kwitnie, jednak głównie w naturze. Kwiatostany wyrastają na długim pędzie, a pojedyncze kwiaty mają małe kielichy zakończone kilkoma żółtymi płatkami.
Kiedy kwitnie żyworódka?
Odpowiedź na pytanie, kiedy kwitnie żyworódka, zależy od konkretnej odmiany. Kwiaty thyrsiflory pojawiają się w naturze co 3–4 lata, w okresie od lutego do czerwca (w polskich warunkach latem). Kwiaty daigremonty i pinnaty w uprawie domowej występują bardzo rzadko, a jeśli już, to w okresie zimowym. W tym samym czasie, i to bardzo obficie, kwitnie również blossfeldiana.
Żyworódka – jak ją uprawiać, by zakwitła?
Mimo różnic odmiany żyworódki wymagają podobnych warunków uprawy. Lubią lekkie i przepuszczalne podłoże, umiarkowane światło, nie potrzebują częstego podlewania. Zimą mogą stać na nasłonecznionym parapecie, jednak latem lepiej postawić je na oknach od strony wschodniej lub zachodniej, gdzie dociera nieco mniej światła.