Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZiołaŻyworódka Jak zrobić maść z żyworódki?

Jak zrobić maść z żyworódki?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Żyworódka pierzasta (łac. Kalanchoe pinnata) to roślina lecznicza, która znalazła zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości, przede wszystkim w problemach skórnych. Co ważne, bez większych kłopotów możemy uprawiać żyworódkę sami, w warunkach domowych, a co więcej, możemy z jej liści wykonać samodzielnie preparaty o działaniu leczniczym.

Żyworódka pierzasta – co to za roślina?

Żyworódka pierzasta, podobnie jak aloes, jest sukulentem, więc jej mięsiste liście obfitują w wodę i miąższ, zawierający istne bogactwo związków, zapewniających roślinie wszechstronne działanie lecznicze. Żyworódka zawiera wiele cennych mikro- i makroelementów, wśród których wymienić można między innymi potas, magnez, krzem, mangan, cynk, miedź, glin, żelazo, bor oraz selen, zawiera również witaminę c, flawonoidy, katechiny oraz kwasy fenolowe.

W Polsce żyworódka pierzasta uprawiana jest jako roślina doniczkowa, lecz w warunkach naturalnych rośnie w krajach o klimacie tropikalnym. Jej ojczyzną jest Madagaskar, lecz naturalnie występuje również w Australii, Oceanii, Nowej Zelandii i Ameryce Środkowej.

Z liści żyworódki pierzastej można wykonać samodzielnie takie produkty jak sok, czy nalewka, ale ze względu na silne właściwości regenerujące tej rośliny, warto przygotować sobie domowej roboty maść z żyworódki.

Maść z żyworódki – właściwości i zastosowanie

Działanie maści z żyworódki, obejmuje mnóstwo rozmaitych problemy natury zewnętrznej. Jej właściwości lecznicze zapewniają jej wskazania do stosowania w takich przypadłościach jak:

  • trudno gojące się rany
  • trądzik młodzieńczy
  • trądzik różowaty
  • oparzenia
  • odleżyny
  • stłuczenia i inne urazy
  • grzybica
  • łuszczyca
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • hemoroidy
  • zmiany ropne
  • stany zapalne skóry oraz wszelkie inne problemy skórne, takie jak np. egzema, liszaje, rumień itp.
  • ukąszenia owadów

Tak szerokie zastosowanie maści z żyworódki wynika z właściwości leczniczych rośliny. Działa ona przeciwzapalnie, bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo. Pobudza gojenie się i regenerację uszkodzonych tkanek, przyspiesza gojenie się zranień, uszkodzeń skóry i błon śluzowych, zmniejsza obrzęki. Przydaje się w leczeniu skaleczeń i urazów, na oparzenia, hamuje łojotok, likwiduje przebarwienia na skórze (w tym piegi), powstrzymuje rozwój bakterii. Maść z żyworódki ma silną zdolność kojenia podrażnień, łagodzenia świądu i odnowy naskórka.

Maść z żyworódki może być także wykorzystywana w celach kosmetycznych, do codziennej pielęgnacji np. cery z trądzikiem zarówno młodzieńczym, jak i różowatym, do smarowania przebarwień i plam na skórze, do cery ze skłonnością do przetłuszczania się, z wypryskami i zmianami ropnymi. Maść z żyworódki nawilża skórę, rozjaśnia i odżywia oraz koi i regeneruje naskórek, działa oczyszczająco, ściągająco i przeciwzapalnie. Można ją także stosować do pielęgnacji przesuszonej skóry dłoni i stóp oraz jako balsam do spierzchniętych ust.

Żyworódka — czy można ją jeść?

Maść z żyworódki – jak zrobić?

Poniższy przepis na wykonanie maści z liści kalanchoe pinnata jest prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności. Do przygotowania maści z żyworódki pierzastej potrzebujemy następujące składniki:

  • świeże liści żyworódki pierzastej – kilka sztuk, dużych i mięsistych, bogatych w cenny sok
  • podłoże tłuszczowe – do przygotowania którego możemy wykorzystać takie składniki, jakie akurat mamy do dyspozycji w domu. Najlepiej jeśli będzie to np. masło shea, olej kokosowy, czy masło kakaowe. Jeśli jednak nie posiadamy ani masła shea, ani żadnego z powyższych produktów, możemy wykorzystać nawet zwykły smalec, wazelinę lub lanolinę. Maść z żyworódki z masłem shea albo z olejem kokosowym będzie miała po prostu lepszą konsystencję, będzie się bardzo dobrze wchłaniała, a składniki te dodatkowo, oprócz samej rośliny, wykazują działanie nawilżające, zmiękczające i pielęgnujące skórę.

Jak zrobić maść z żyworódki?

Do jej wykonania używaj naczyń i przyrządów ceramicznych lub szklanych. Nie należy stosować garnka metalowego lub emaliowanego.

Liście żyworódki delikatnie opłucz zimną wodą i osusz papierowym ręcznikiem. Dokładnie je posiekaj (nożem ceramicznym), aby efektywnie i szybko puściły sok. W garnuszku rozpuść podłoże tłuszczowe (kilka łyżek). Możesz użyć jednego rodzaju podłoża (np. tylko wazeliny) albo zmieszać kilka ze sobą (np. masło shea z olejem kokosowym, masłem kakaowym lub lanoliną). Dokładnie wymieszaj składniki (używaj drewnianej łyżki lub szklanego mieszadełka) i podgrzewaj je na bardzo małym ogniu przez około pół godziny. Następnie zblenduj mieszaninę na gładką masę. Maść z żyworódki gotowa. Możesz na ciepło przelać ją do szklanego słoiczka (najlepiej z ciemnego szkła), po wystygnięciu maść zastygnie i będzie gęsta i gotowa do smarowania. Słoiczek wcześniej należy umyć, wyparzyć i wytrzeć do sucha.

Jeśli pomimo zblendowania zostaną w maści jakieś większe kawałki liści rośliny, dobrze jest na ciepło przecedzić miksturę przez grube sitko, aby maść zachowała gładką konsystencję i lepiej się przechowywała.

Maść z żyworódki – z wykorzystaniem nalewki lub soku

Do przygotowania maści z żyworódki możemy użyć również ekstrakt alkoholowy, czyli nalewkę z kalanchoe. Postępujemy wówczas tak samo, jak opisano w przepisie powyżej, lecz zamiast liści do podłoża tłuszczowego dodajemy nalewki (alkoholowy ekstrakt) lub sok z żyworódki, domowej roboty lub gotowego. Na 100 gramów podłoża tłuszczowego dodajemy około 1 łyżkę stołową soku.

Maść z żyworódki – jak przechowywać?

Maść z żyworódki najlepiej przechowywać w szklanym, ciemnym naczyniu, w lodówce. W takich warunkach może ona zachować swoją trwałość nawet przez około kilka miesięcy. Data przydatności do użytku jest tu uzależniona od daty ważności podłoża tłuszczowego, z którego korzystaliśmy. Najlepiej wykonać niewielką ilość maści, aby zużyć ją dość szybko na bieżące potrzeby i nie dopuścić do jej przeterminowania się.

Jeśli chcesz przedłużyć termin ważności produktu, wzbogać maść z żyworódki o kilka kropli witaminy E, która działa przeciwutleniająco i stanowi naturalny środek konserwujący.

Maść z żyworódki – gdzie kupić?

Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać maść z żyworódki, albo potrzebujesz jej natychmiast, możesz bez problemu zaopatrzyć się w produkt gotowy. Maść z żyworódki (od różnych producentów) dostępna jest w większości aptek. Można ją także nabyć w sklepie zielarskim. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić skład i datę ważności. Dobrze, jeśli data jest długa, a skład jak najbardziej naturalny.

Gotowa maść z żyworódki może być czasami wzbogacona o wyciągi z innych roślin leczniczych, które dobrze się komponują z żyworódką i działają z nią synergistycznie. Znaleźć tu więc można np. aloes, ruszczyk, żywokost, czy rokitnik.

Przy własnoręcznym sporządzaniu maści z żyworódki warto dodać do niej składniki, które wzmocnią jej działanie lecznicze i właściwości pielęgnacyjne. Może to być np. olejek z wiesiołka, olej z rokitnika, olej lniany, olej konopny, wyciąg z aloesu, babki lancetowatej lub pokrzywy.

Źródła:

  1. https://bonavita.pl/zyworodka-pierzasta-wlasciwosci-zastosowanie-i-przepisy
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32924590/
  3. https://farmer-online.com/all-about-kalanchoe-tincture-indications-for-use-and-recipes-based-on-vodka-or-alcohol/
  4. https://www.recepta.pl/artykuly/masc-z-zyworodki-zastosowanie-na-tradzik-i-luszczyce#:~:text=Wystarczy%20na%20wolnym%20ogniu%20rozgrza%C4%87,Ma%C5%9B%C4%87%20z%20%C5%BCywor%C3%B3dki%20gotowa.
  5. http://www.zrobswojkosmetyk.pl/2016/03/kosmetyki-prostu-z-parapetu-czyli-jak.html
  6. https://rozanski.li/2309/zywordka-pierzasta-bryophyllum-pinnatum-lamarck-oken-w-medycynie-ludowej/

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły