Strona główna ZdrowiePsychologiaTerapia parZwiązki Wysoko wrażliwe osoby w związku

Wysoko wrażliwe osoby w związku

autor: Anna Kańciurzewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Miłość i bliskie relacje dla każdego z nas są niezwykle ważne. Osoby wysoko wrażliwe potrafią kochać mocno i intensywnie, oddając siebie w całości. Potrafią również, jak nikt inny, unikać miłości i wycofywać się z bliskich związków. Bez względu na to, czy jesteś osobą wysoko wrażliwą, czy większa wrażliwość dotyczy twojego partnera, warto wiedzieć, jak poruszać się w tej przestrzeni.

Strona główna ZdrowiePsychologiaTerapia parZwiązki Wysoko wrażliwe osoby w związku

Kim jest osoba wysoko wrażliwa? 

Wysoko wrażliwa osoba, czyli WWO (z ang. Highly Sensitive Person) czuje zdecydowanie więcej i intensywniej niż osoby z mniejszą wrażliwością. Jej zmysły są wyostrzone i podatne na obciążenie. Ma to duże znaczenie w tworzeniu bliskich relacji i związków romantycznych.

Osoby wysoko wrażliwe charakteryzują się:

  1. głębią przeżywaniaOsoba WWO dużo intensywniej przeżywa zakochanie i stabilny związek. Intensywniejsze są również kłótnie i rozstania, dlatego relacje miłosne mogą być dla takiej osoby dużym wyzwaniem.
  2. przestymulowaniemOsoba o dużej wrażliwości jest bardziej podatna na przeciążenie bodźcami zewnętrznymi, dlatego często potrzebuje wyciszenia i wycofania się do swojej bezpiecznej strefy. Trudne są dla niej szczególnie początki relacji, kiedy ilość nowych bodźców jest duża.
  3. reaktywnością emocjonalnąOsoba WWO jak kocha, to kocha na zabój. Jej emocje i uczucia są często bardzo intensywne, wręcz obezwładniające. Szczególnie jeśli mówimy o miłości. Zbyt silna reaktywność emocjonalna może powodować wiele niszczących kłótni i nieprzemyślanych decyzji, co znacznie utrudnia budowanie stabilnego związku.
  4. wyczuwaniem subtelnościWysoko wrażliwa osoba, dzięki swojej zdolności dostrzegania subtelnych szczegółów, może docenić każdą najmniejszą rzecz, którą drugi człowiek dla niej robi. Jednocześnie, przez nieustanne analizowanie, może stać się podejrzliwa i nadgorliwa, co, bez zrozumienia, może prowadzić do kłótni [1].

Wysoko wrażliwy mózg a zakochanie

Romantyczny związek, a szczególnie jego pierwsza faza – zakochanie – wiąże się ze zmianami neurochemicznymi w mózgu. Doświadcza tego każdy, w mniejszym lub w większym stopniu. Miłość jest uczuciem bardzo subiektywnym. Każdy odczuwa ją w inny sposób i w różnym nasileniu.

Badania dowiodły, że na stan zakochania szczególnie silnie reagują obszary w mózgu, które zawierają wysokie stężenie neuroprzekaźników, hormonów i innych substancji, takich jak serotonina, dopamina, wazopresyna, fenyloetyloamina. Powodują one stany uniesienia, poczucie szczęścia, podniecenie, nadmierną energię i radość. Przypomina to stan po zażyciu opioidów. Niestety, ma też swoje ciemne strony – osoba zakochana często traci apetyt, nie może spać i ma spore trudności z koncentracją.

U osoby wysoko wrażliwej wszystkie objawy występują ze zwiększoną siłą. Mózg wysoko wrażliwy przeżywa zakochanie bardzo intensywnie, na granicy komfortu. Wiele osób wrażliwych odczuwa to jako coś nieprzyjemnego, wręcz nie do zniesienia. Motyle w brzuchu, obsesyjne myślenie o obiekcie uczuć, nieustanne analizowanie drobnych szczegółów – to wszystko powoduje przeciążenie układu nerwowego. Osoba wrażliwa potrzebuje więc dystansu, przestrzeni i powolnego wchodzenia w relacje.

Jak kochają osoby wysoko wrażliwe?

Każdy inaczej przeżywa zakochanie i bycie w bliskiej relacji. Wpływ na to ma poziom wrażliwości, indywidualne cechy charakteru oraz wcześniejsze doświadczenia. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: jak kochają osoby wysoko wrażliwe? Można jednak wyodrębnić pewne zachowania, które występują u takich osób szczególnie często.

Cechy zakochanych osób wrażliwych:

  • całkowite zanurzenie się w miłości
  • duże zaangażowanie w budowanie relacji
  • skłonność do analizowania szczegółów
  • przyjmowanie roli opiekuna (ze względu na dużą empatię)
  • trudności w stawianiu granic
  • unikanie konfliktów i konfrontacji

Na co osoby wrażliwe muszą uważać?

Bycie wrażliwcem pozwala na głębsze przeżywanie miłości, co jest bez wątpienia dużą zaletą. Niestety, ze względu na intensywniejsze doznania może powodować także różne nieprzyjemne doświadczenia i pomyłki. Na co WWO są często narażone w miłości?

  • Mylenie miłości z pobudzeniem

Badania naukowe pokazują, że pobudzenie emocjonalne ma duży wpływ na zakochanie. Prawdopodobieństwo uznania drugiej osoby za atrakcyjną rośnie, jeżeli jesteśmy w dowolny sposób pobudzeni (na przykład w trakcie wspinaczki, przejścia przez most liniowy, oglądania horroru) [2]. Osoby, które są silnie pobudzone, mogą zauroczyć się kimś, kim w stanie spokoju nigdy by się tak bardzo nie zainteresowały. Osoby WWO muszą na to szczególnie uważać, gdyż ze względu na swoją wrażliwość częściej mają pobudzony układ nerwowy. Łatwiej jest im pomylić miłość ze zwykłym pobudzeniem emocjonalnym i często, gdy emocje opadną, orientują się, że nic do drugiej osoby nie czują. Rodzi to wiele konfliktów i trudnych sytuacji.

  • Skupienie się tylko na miłości

Osoba zakochana w pierwszej fazie miłości często odcina się od swoich przyjaciół, zaniedbuje obowiązki w pracy i zamyka się na inne doświadczenia. Całą swoją uwagę poświęca swojemu obiektowi uczuć. Jest to naturalny etap zakochania, który później mija.Osoby wysoko wrażliwe często nie mają już siły ani ochoty odbudowywać zaniedbanych relacji. Ich układ nerwowy został tak przeciążony, że nie starcza im zasobów na inne aktywności. Jednak pomimo poczucia zmęczenia warto zadbać o inne relacje, by miłość była jednym ze składników życia, a nie całym życiem. To podstawa zdrowego i dojrzałego związku.

  • ZBYT DUŻO myślenia

Osoby wysoko wrażliwe często nadmiernie analizują każdy najdrobniejszy szczegół (to jedna z głównych cech WWO). Mogą więc zadręczać się myślami na temat tego, czy partner je kocha, co teraz robi, co miał na myśli etc. Powoduje to wiele konfliktów i kłótni. Druga osoba może mieć poczucie osaczenia i kontrolowania. Warto pracować nad tym, aby nie roztrząsać każdego najdrobniejszego szczegółu.

  • Zbyt duże wycofanie

Zdecydowana większość osób wysoko wrażliwych to introwertycy, czyli osoby, które potrzebują czasu spędzonego w samotności. Przeciwieństwem są ekstrawertycy, którzy lubią spędzać cały swój wolny czas z innymi ludźmi. Nie ma w tym nic złego, jednak skrajny introwertyzm może utrudniać budowanie bliskich relacji. Związek potrzebuje obecności i wspólnych doświadczeń.

  • UNIKANIE KONFRONTACJI

W każdym związku zdarzają się kłótnie i sprzeczki. To naturalne, że ludzie mają różne zdania i chcą je ze sobą konfrontować. Wrażliwe osoby mają skłonność do unikania każdego, nawet najdrobniejszego konfliktu. Kiedy emocje są zbyt silne, WWO nie czują się komfortowo i trudno im potem przejść nad tym do porządku dziennego. Często wolą ustąpić drugiej osobie, niż przeżywać trudne emocje. Nie jest to dobra strategia, gdyż stawianie granic i wymiana zdań są kluczowe w zdrowej komunikacji.

Związek dwóch wysoko wrażliwych osób

Każda osoba wysoko wrażliwa ma swoje indywidualne potrzeby, o których warto rozmawiać. W związku dwóch osób wysoko wrażliwych podstawą budowania silnej i trwałej relacji jest komunikacja. Dzięki temu można uniknąć wielu nieporozumień. Otwarta rozmowa powinna być więc podstawą w codziennym funkcjonowaniu dwojga wrażliwców.

Osoby wysoko wrażliwe cenią sobie również samotną przestrzeń, w której mogą wypocząć i izolować się od bodźców. Wrażliwcy o wiele lepiej czują się więc w kilkupokojowym mieszkaniu niż w kawalerce.

Dużym zagrożeniem dla związku dwóch wrażliwców jest nadmierna izolacja od świata zewnętrznego. Osoby silnie introwertyczne, które czują się przeciążone bodźcami, często zamykają się w swoim domu i spędzają tam każdą wolną chwilę. Oczywiście, jeżeli przynosi to szczęście, to nie ma w tym nic złego. Często jednak w dłuższej perspektywie prowadzi do poczucia osamotnienia, apatii i uzależnienia emocjonalnego od partnera.

Romantyczna relacja dwóch osób wysoko wrażliwych może być bardzo głęboka i wspierająca. Wrażliwe osoby potrafią siebie słuchać nawzajem, obdarowywać się czułością i uwagą, a także wspierać się w trudnych sytuacjach. Takie osoby w związku tworzą zazwyczaj swój własny świat i bezpieczną przystań.

Sprawdź także: https://naturalnieozdrowiu.pl/jak-uwaznosc-i-wspolczucie-moga-wspierac-relacje-rozmowa-z-psycholozka-dr-julia-e-wahl-autorka-ksiazki-kochac-sie-madrze/

Wysoko wrażliwy partner

wysoko wrażliwe osoby

Związek z osobą, która ma dużo większą wrażliwość niż my, może dla wielu osób być wyzwaniem. Takie osoby często narzekają na to, że ich partner zbyt dużo analizuje, jest drobiazgowy, czepia się szczegółów i unika konfrontacji. To powszechne zachowania WWO, dlatego partner musi wykazać się dużą dojrzałością i otwartością.

Oprócz wymienionych zachowań, które mogą być trudne, wrażliwe osoby mają wiele zasobów, takich jak empatia, dbałość o relację, zaangażowanie, oddanie i troska. Te wartości warto dostrzegać i doceniać.

Podstawą w relacji dwóch osób o odmiennych temperamentach jest komunikacja i akceptacja. Jeśli dwie osoby się kochają i chcą stworzyć głęboki związek, muszą znać wzajemne potrzeby i akceptować swoje odmienności. Taka relacja może być bardzo bogata i wspierająca.

Co warto wiedzieć, będąc w związku z osobą wysoko wrażliwą?

Dla lepszego zrozumienia swojego partnera, jeżeli jest osobą wysoko wrażliwą, warto przyswoić sobie poniższe zasady, które dotyczą większości osób wrażliwych.

  • Osoby wysoko wrażliwe potrzebują własnej przestrzeni

Ze względu na podatność na przestymulowanie osoba wysoko wrażliwa potrzebuje przestrzeni, by odciąć się od nadmiaru bodźców. Czas spędzony w samotności pozwala jej wrócić do równowagi. 

  • Wrażliwe osoby łatwo zranić i urazić

Osoby z wysoką wrażliwością źle znoszą krytykę. Potrafią długo analizować każde słowo, które padło w ich kierunku. Ważne jest więc to, by w komunikacji zwracać uwagę na słowa.

  • Wysoko wrażliwe osoby są niezwykle empatyczne

To zaleta, która pomaga budować głębokie związki. Jednak duża empatia, szczególnie w połączeniu z brakiem stawiania granic, może być bardzo przytłaczająca. Osoba wysoko wrażliwa wręcz odczuwa emocje innych we własnym ciele. Może zbytnio angażować się w problemy zewnętrzne, zaniedbując tym samym siebie.

  • Wrażliwe osoby szybko przytłacza nadmiar bodźców

Planując czas z osobą wrażliwą, warto wziąć pod uwagę to, by nie było nadmiaru bodźców. Gdy są one zbyt silne, może być to dla WWO przytłaczające. Wrażliwe osoby są niezwykle podatne na przebodźcowanie. Czas w domowym zaciszu jest więc na wagę złota.

  • Osoby wysoko wrażliwe potrafią kochać mocno i głęboko

To ogromna zaleta wrażliwości. Dla osób WWO miłość ma duże znaczenie i są one w stanie zrobić wszystko, by się tą miłością zaopiekować. To zazwyczaj oddani partnerzy, kochający, wspierający i troszczący się o wspólną przestrzeń.

Zraniony wrażliwiec

Osoba wysoko wrażliwa, pomimo ogromnej potrzeby miłości, może izolować się i unikać bliskich związków. Zdarza się to często, jeśli została wcześniej zraniona. Ze względu na dużą pamiętliwość trudniej jest jej ukoić rany i otworzyć się na związek.

Nowe relacje często wiążą się z permanentnym przeciążeniem układu nerwowego, dlatego niektórzy wrażliwcy unikają poznawania nowych osób. Wolą też tkwić w toksycznych i szkodliwych związkach, niż otworzyć się na nowe. To pułapka, z której warto wyjść. W takiej sytuacji pomocna może się okazać psychoterapia.

Miłość to naturalny stan dla każdego człowieka. Choć wymaga od nas wiele zaangażowania, troski i uwagi, wnosi nieopisaną jakość do naszego życia. Jesteśmy stworzeniami stadnymi i każdy, bez względu na swoją osobowość, dąży do bliskości z drugim człowiekiem.
Miłość osób wysoko wrażliwych jest wyjątkowa. Potrafią kochać mocniej i czulej, tworząc szczęśliwą i stabilną relację.

Źródła:

  1. Aron, E.N. (2021). Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza? Łódź: JK Wydawnictwo.
  2. Dutton, D. G., Aron, A. P. (1974). Some evidence for heightened sexual attraction under conditions of high anxiety. Journal of Personality and Social Psychology, 30(4), 510–517. https://www.researchgate.net/publication/18709788_Some_Evidence_for_Heightened_Sexual_Attraction_under_Conditions_of_High_Anxiety
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły