Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Nieleczona choroba zaburza pracę układu krążenia i jest przyczyną chorób serca, zawałów, udarów. W Polsce cierpi z jego powodu 10 milionów osób, ale aż połowa nie jest tego świadoma. Kiedy Ty ostatnio mierzyłaś ciśnienie? Przypominamy jak zrobić to prawidłowo.
Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego - dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest cichym zabójcą, bo może rozwijać się przez wiele lat nie dając wyraźnych objawów. Blaszka miażdżycowa narasta w tętnicach po cichu, zbyt wysokie ciśnienie niszczy drobne naczynia też niezauważalnie i często pierwszym objawem tego, że układ krążenia jest w opłakanym stanie jest zawał serca. Dlatego namawiamy Cię do tego, żeby co roku regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym (morfologia, lipidogram, poziom cukru) a także regularnie, we właściwy sposób mierzyć sobie ciśnienie.

Żeby uzyskać prawidłowy wynik, musisz dokonywać pomiarów:

  • Najlepiej rano. A przed wizytą u lekarza: przez 2-3 dni z rzędu, przed śniadaniem i kolacją.
  • W spokoju. Na pół godziny przed pomiarem nie powinno się ćwiczyć, pić kawy, palić papierosów. Warto też wcześniej skorzystać z toalety (pełny pęcherz podnosi ciśnienie).
  • Zawsze na tym samym ręku.
  • Z mankietem ciśnieniomierza założonym na przedramię na tyle luźno, by można było wsunąć pod spód 2 palce.
  • Z ręką opartą np. na stole, tak, by rękaw aparatu znalazł się na wysokości serca.

Uwaga! warto notować wyniki i pokazać je potem specjaliście.

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Objawy nadciśnienia tętniczego

Oto objawy, które mogą być wywołane przez nadciśnienie tętnicze (lub problemy z sercem) – a które łatwo zbagatelizować:

  1. Gwałtowne, silne bóle głowy, a także powtarzające się krwawienie z nosa i/lub wylewy krwi do oka.
  2. Nagłe osłabienie, opadnięcie z sił. Być może jest związane z przesileniem wiosennym lub z męczącym tygodniem, ale jeśli pomimo tego, że odpoczęłaś i wyspałaś się, nadal czujesz się słabo, ciężko ci wejść po schodach, pomyśl, że powód może być poważniejszy. Warto w takiej sytuacji zrobić EKG, ewentualnie inne badania.
  3. Puchnące nogi. Jeśli obrzęki wokół kostek pojawiają się regularnie, koniecznie powiedz o tym lekarzowi.
  4. Nagłe pogorszenie się wzroku. Może być procesem naturalnym związanym z wiekiem. Ale wzrok pogarsza się bardzo szybko, także u osób cierpiących na retinopatię nadciśnieniową. Dochodzi do niej, gdy wysokie ciśnienie niszczy drobne naczynia krwionośne.
  5. U mężczyzn – zaburzenia wzwodu. Podobnie jak w przypadku wzroku, nadciśnienie niszczy drobne naczynia doprowadzające krew do prącia, co może powodować problemy podczas współżycia. Jest to często pierwszy sygnał rozwijającego się nadciśnienia.
27.02.2019
Według irydologów, niemal wszystkie schorzenia, jakie trapią organizm można zobaczyć w tęczówce, gałce ocznej czy źrenicy! Ale także lekarz okulista, czyli specjalista medycyny zdecydowanie konwencjonalnej, podczas rutynowego badania może zauważyć pewne niepokojące objawy, które są ściśle związane z procesami chorobowymi dotyczącymi całego organizmu. Sprawdź, jakie schorzenia można wykryć u okulisty, albo samodzielnie… patrząc sobie uważnie […]
18.05.2019
Magnez to składnik mineralny, który odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu udarom mózgu i zawałom serca.
06.02.2019
Gdyby to było takie proste, to nie byłoby ponad miliona Polaków, którzy chorują, ale jeszcze o tym nie wiedzą. Cukrzyca typu 2, nazywana czasem cichym zabójcą, może rozwijać się przez całe lata niezauważona. Niestety w tym czasie czyni w organizmie prawdziwe spustoszenie. Podpowiadamy, jakie objawy powinny wzbudzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza diabetologa.
08.05.2019
Każdemu noworodkowi w pierwszych godzinach życia podawana jest witamina K. To rutynowa procedura szpitalna w ramach opieki okołoporodowej. Wyjaśniamy, dlaczego witamina K dla noworodka jest zalecana przez lekarzy, przed czym chroni oraz dlaczego na niedobór witaminy K narażone są szczególnie dzieci karmione piersią. Konsultacja: lek. med. Joanna Żytyńska-Daniluk, specjalista neonatolog, zastępca kierownika Kliniki Położnictwa, Chorób kobiecych […]
11.12.2018
Czy wiesz, że rozmaryn, szałwia, żeń-szeń, krwawnik wykorzystywane są w lecznictwie zarówno w medycynie chińskiej, jak i europejskiej? Odkryj ich niezwykłe właściwości.
14.05.2018
Zaczęło się: wodnisty katar leci z nosa, malec kicha raz za razem, oczy go swędzą i zamiast cieszyć się wiosną, chodzi markotny. Czy musisz podawać mu leki przeciwalergiczne? Może uda się mu pomóc stosując naturalne metody? Radzi pediatra i homeopata Monika Gołębiewska.