Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Nieleczona choroba zaburza pracę układu krążenia i jest przyczyną chorób serca, zawałów, udarów. W Polsce cierpi z jego powodu 10 milionów osób, ale aż połowa nie jest tego świadoma. Kiedy Ty ostatnio mierzyłaś ciśnienie? Przypominamy jak zrobić to prawidłowo.
Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego - dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest cichym zabójcą, bo może rozwijać się przez wiele lat nie dając wyraźnych objawów. Blaszka miażdżycowa narasta w tętnicach po cichu, zbyt wysokie ciśnienie niszczy drobne naczynia też niezauważalnie i często pierwszym objawem tego, że układ krążenia jest w opłakanym stanie jest zawał serca. Dlatego namawiamy Cię do tego, żeby co roku regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym (morfologia, lipidogram, poziom cukru) a także regularnie, we właściwy sposób mierzyć sobie ciśnienie.

Żeby uzyskać prawidłowy wynik, musisz dokonywać pomiarów:

  • Najlepiej rano. A przed wizytą u lekarza: przez 2-3 dni z rzędu, przed śniadaniem i kolacją.
  • W spokoju. Na pół godziny przed pomiarem nie powinno się ćwiczyć, pić kawy, palić papierosów. Warto też wcześniej skorzystać z toalety (pełny pęcherz podnosi ciśnienie).
  • Zawsze na tym samym ręku.
  • Z mankietem ciśnieniomierza założonym na przedramię na tyle luźno, by można było wsunąć pod spód 2 palce.
  • Z ręką opartą np. na stole, tak, by rękaw aparatu znalazł się na wysokości serca.

Uwaga! warto notować wyniki i pokazać je potem specjaliście.

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Objawy nadciśnienia tętniczego

Oto objawy, które mogą być wywołane przez nadciśnienie tętnicze (lub problemy z sercem) – a które łatwo zbagatelizować:

  1. Gwałtowne, silne bóle głowy, a także powtarzające się krwawienie z nosa i/lub wylewy krwi do oka.
  2. Nagłe osłabienie, opadnięcie z sił. Być może jest związane z przesileniem wiosennym lub z męczącym tygodniem, ale jeśli pomimo tego, że odpoczęłaś i wyspałaś się, nadal czujesz się słabo, ciężko ci wejść po schodach, pomyśl, że powód może być poważniejszy. Warto w takiej sytuacji zrobić EKG, ewentualnie inne badania.
  3. Puchnące nogi. Jeśli obrzęki wokół kostek pojawiają się regularnie, koniecznie powiedz o tym lekarzowi.
  4. Nagłe pogorszenie się wzroku. Może być procesem naturalnym związanym z wiekiem. Ale wzrok pogarsza się bardzo szybko, także u osób cierpiących na retinopatię nadciśnieniową. Dochodzi do niej, gdy wysokie ciśnienie niszczy drobne naczynia krwionośne.
  5. U mężczyzn – zaburzenia wzwodu. Podobnie jak w przypadku wzroku, nadciśnienie niszczy drobne naczynia doprowadzające krew do prącia, co może powodować problemy podczas współżycia. Jest to często pierwszy sygnał rozwijającego się nadciśnienia.
18.05.2019
Magnez to składnik mineralny, który odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu udarom mózgu i zawałom serca.
25.05.2019
Lekarze twierdzą, że im mniej uderzeń serca na minutę, tym lepiej! Sprawdź zatem, co zrobić, gdy twój puls jest zbyt szybki.
02.06.2019
W Polsce na schorzenia tarczycy cierpi ponad 22 proc. społeczeństwa, z czego większość stanowią kobiety. Większość z nich ma niedoczynność tarczycy. Dowiedz się, jakie są objawy niedoczynności tarczycy, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza.
05.03.2018
Rozwód lub rozstanie, utrata pracy, ciężka choroba… Czasem dramatyczne wydarzenia spadają na nas z taką siłą i gwałtownością, że organizm nie jest w stanie poradzić sobie ze stresem. Homeopatia pomoże powrócić do równowagi i poradzić sobie z traumą. Konsultacja: dr Katarzyna Faruga.
23.05.2019
Lubisz kawę, ale nie możesz jej pić? A może wypróbujesz napary z orkiszu, cykorii, topinamburu lub żołędzi? To idealne zamienniki dla tradycyjnej małej czarnej. Co prawda mają nieco słabszy smak, ale są naprawdę zdrowe. Zresztą przekonaj się sama, jaką moc kryje w sobie kawa zbożowa bezkofeinowa.
13.07.2018
Kapsułki ze sproszkowaną Ashwagandhą, zwaną żeń-szeniem indyjskim, to ostatnio jeden z najmodniejszych suplementów diety. Na wielu portalach, w tym kulturystycznych, można przeczytać o niezwykłych właściwościach tej rośliny: o tym, że zawiera mnóstwo antyoksydantów, wzmacnia organizm, a nawet podnosi poziom testosteronu. Czy naprawdę warto przyjmować kapsułki z Ashwagandhą? Pytamy o to naszego eksperta, dr. n. farm. Jerzego Jambora.