Strona główna Zdrowie 17 maja Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

17 maja Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Nieleczona choroba zaburza pracę układu krążenia i jest przyczyną chorób serca, zawałów, udarów. W Polsce cierpi z jego powodu 10 milionów osób, ale aż połowa nie jest tego świadoma. Kiedy Ty ostatnio mierzyłaś ciśnienie? Przypominamy, jak zrobić to prawidłowo.

Strona główna Zdrowie 17 maja Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest cichym zabójcą, bo może rozwijać się przez wiele lat nie dając wyraźnych objawów. Blaszka miażdżycowa narasta w tętnicach po cichu, zbyt wysokie ciśnienie niszczy drobne naczynia też niezauważalnie i często pierwszym objawem tego, że układ krążenia jest w opłakanym stanie jest zawał serca.

Dlatego namawiamy Cię do tego, żeby co roku regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym (morfologia, lipidogram, poziom cukru), a także regularnie, we właściwy sposób mierzyć sobie ciśnienie.

Jak prawidłowo zmierzyć sobie ciśnienie?

Żeby uzyskać prawidłowy wynik, musisz dokonywać pomiarów:

  • najlepiej rano, a przed wizytą u lekarza przez 2-3 dni z rzędu – przed śniadaniem i kolacją
  • w spokoju – na pół godziny przed pomiarem nie powinno się ćwiczyć, pić kawy, palić papierosów. Warto też wcześniej skorzystać z toalety (pełny pęcherz podnosi ciśnienie)
  • zawsze na tym samym ręku
  • z mankietem ciśnieniomierza założonym na przedramię na tyle luźno, by można było wsunąć pod spód 2 palce
  • z ręką opartą np. na stole, tak, by rękaw aparatu znalazł się na wysokości serca

Uwaga! Warto notować wyniki i pokazać je potem specjaliście.

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Jak prawidłowo mierzyć sobie ciśnienie krwi? Seniorka mierzy ciśnienie ciśnieniomierzem w domu, opierając rękę na stole w salonie.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Oto objawy, które mogą być wywołane przez nadciśnienie tętnicze (lub problemy z sercem), a które łatwo zbagatelizować:

  1. Gwałtowne, silne bóle głowy, a także powtarzające się krwawienie z nosa i/lub wylewy krwi do oka.
  2. Nagłe osłabienie, opadnięcie z sił. Być może jest związane z przesileniem wiosennym lub z męczącym tygodniem, ale jeśli pomimo tego, że odpoczęłaś i wyspałaś się, nadal czujesz się słabo, ciężko ci wejść po schodach, pomyśl, że powód może być poważniejszy. Warto w takiej sytuacji zrobić EKG, ewentualnie inne badania.
  3. Puchnące nogi. Jeśli obrzęki wokół kostek pojawiają się regularnie, koniecznie powiedz o tym lekarzowi.
  4. Nagłe pogorszenie się wzroku. Może być procesem naturalnym związanym z wiekiem. Ale wzrok pogarsza się bardzo szybko, także u osób cierpiących na retinopatię nadciśnieniową. Dochodzi do niej, gdy wysokie ciśnienie niszczy drobne naczynia krwionośne.
  5. U mężczyzn – zaburzenia wzwodu. Podobnie jak w przypadku wzroku, nadciśnienie niszczy drobne naczynia doprowadzające krew do prącia, co może powodować problemy podczas współżycia. Jest to często pierwszy sygnał rozwijającego się nadciśnienia.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły