Strona główna ZdrowiePsychologia Social distancing – jak odkryć korzyści z izolacji?

Social distancing – jak odkryć korzyści z izolacji?

autor: Karolina Jurga Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Social distancing – w mediach pojawia się coraz więcej pytań o jego konsekwencje. Dystansowanie społeczne jest niezbędne, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Czy wywołuje stres, napięcie, niepokój, potęguje samotność? Czy może daje okazję na rozwój osobisty, rozkwitanie, szczęście rodzinne, naturalność? Przeczytaj, co mówią o dystansie społecznym świeżo opublikowane analizy badań i jak wykorzystać czas kwarantanny, by wzrastać?

Strona główna ZdrowiePsychologia Social distancing – jak odkryć korzyści z izolacji?

Czym jest social distancing?

W czasie pandemii jednym z elementów przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa jest wprowadzenie ograniczenia w interakcjach między ludźmi tak zwane dystansowanie społeczne (social distancing).

Dodatkowo wprowadzony jest dystans społeczny (social distance), czyli fizyczna odległość między ludźmi powoduje, że koronawirus ma mniejsze szanse przedostania się z osoby na osobę.

Izolacja społeczna – czemu jest tak trudna?

Człowiek jest istotą społeczną. Zapewne nieraz doświadczyłaś nieposkromionej chęci spotkania w gronie przyjaciół lub uczestniczenia w większych zgromadzeniach, takich jak koncert muzyczny czy pokaz performance. Służy to nie tylko delektowaniu się muzyką lub sztuką, ale także zaspokojeniu potrzeby przynależności, przebywania w towarzystwie innych ludzi. Nawet nie musimy ich znać, ważne, że jesteśmy wśród nich.

Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo dzieje się to na poziomie podświadomym. Z powodu pandemii koronawirusa dla wielu z nas sytuacja ta przynosi całkowitą izolację, nawet jeśli przebywamy w gronie rodzinnym.

Osoby zaś wychodzące z domu w celu zrealizowania niezbędnych potrzeb muszą zachować dystans społeczny minimum 2 metrów, by chronić innych i siebie przed koronawirusem. Dodatkowo zasłonięta twarz czyni nas jeszcze bardziej anonimowymi. Trudno jest dostrzec czy osoba, którą mijasz uśmiecha się do ciebie, czy może jest smutna, a czasem nawet czy znamy tą osobę, czy nie.

Social distancing - jak odnaleźć się w izolacji społecznej?

Social distancing – konsekwencje psychologiczne

Jest niewiele badań nad psychologicznymi konsekwencjami zagrożeniami, jakie płyną z wprowadzonego dystansu społecznego podczas epidemii.

Jednak 14 marca 2020 roku na łamach pisma Lancet ukazała się analiza badań, które są dostępne od 2011 roku. Wynika z nich, że wiele osób poddanych kwarantannie doświadczyło krótko- i długoterminowych problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym stresu, bezsenności, wyczerpania emocjonalnego i nadużywania substancji.

Ale współautor wspomnianego wyżej przeglądu badań, psychiatra w King’s College London, Neil Greenberg uspokaja: „Chociaż izolacja społeczna może być nieprzyjemna, nie musi powodować poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym”.

Warto wiedzieć jak niwelować jej negatywne oddziaływanie.

Dystans społeczny uniemożliwia kontakt fizyczny, podanie ręki, czy przytulenie się. Zatem tracimy bardzo ważny element naszej egzystencji – dotyk. Kiedy przytulamy się do innych, w naszym organizmie wydziela się oksytocyna – hormon odpowiedzialny za poczucie bliskości, relacji i więzi. Możemy uzupełniać poziom oksytocyny innymi sposobami, poniżej piszemy jak to zrobić.

Dystansowanie społeczne – jak czerpać z niego siłę?

Wytchnienie dla introwertyków

Okazuje się, że wiele osób odnalazło się w obecnej sytuacji bardzo dobrze. Rozkwitają zwłaszcza ci, dla których kontakt z innymi ludźmi jest źródłem stresu np. introwertycy czy osoby podczas leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej. Dla nich praca zdalna, ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi jest wytchnieniem. Stają się jeszcze bardziej efektywne i zadowolone z życia, ponieważ nie muszą tracić energii na podtrzymywanie relacji w przestrzeni biurowej i społecznej.

Zacieśnianie więzi rodzinnych

Wiele rodzin dostało szanse pogłębiania więzi poprzez bycie ze sobą, wspólną zabawę, naukę. Nie jest to łatwe, bo często wymaga kompromisów, lepszej organizacji czasu, cierpliwości. Tym bardziej, kiedy rodzina żyje w małym mieszkaniu.

Ale bliscy sobie ludzie, którzy do tej pory nie mieli dla siebie czasu, ciągle poza domem, ciągle w pośpiechu, nagle zyskali szansę na odkrycie tego, jaką przyjemność może dać zwykłe bycie ze sobą, wspólne posiłki, granie w planszówki.

Odkrywanie darów natury

Znam osoby, które zaczęły piec chleb, ucierać masło ze śmietany, dogadzać kulinarnie sobie i całej rodzinie. Nadmiar czasu przerodził się w realizację tego, co do tej pory nie było możliwe – odnajdywanie skarbów natury.

Maseczka z miodu i mleka, okłady z ogórków, peeling z kawy – to jedyne SPA, jakie możemy sobie zaserwować w obecnym czasie. Wiele osób odnalazło w tym radość. Oddychająca skóra wolna od makijażu, swobodne dresy, w końcu dozwolona broda u panów (bo do tej pory w pracy obowiązywał dress code) wyzwalają naturalność, swobodę przysłoniętą zabieganiem.

Dystansowanie społeczne - jakie może mieć konsekwencje i jakie korzyści?

Realizowanie odkładanych na później planów

Inni ludzie spakowali walizki i wyjechali razem z dziećmi na wieś, by być blisko natury. Dotychczas ograniczała ich praca, lęk przed nowym, przywiązanie do miasta. Kiedy te argumenty przestały istnieć, w końcu rozwinęli skrzydła, by odnaleźć szczęście.

Nie każdy ma taką możliwość, to jasne, jednak każdy ma może spojrzeć na aktualną sytuację, z różnych stron. Spójrz głęboko w siebie. Posłuchaj swoich pragnień.

Być może kwarantanna i wprowadzone ograniczenia staną się dla ciebie szansą na odnalezienie nowych wartości, lepszych? A może będzie, to dla ciebie czas na pogłębienie ważnych dla ciebie relacji? Dostrzeżesz w najbliższych osobach coś zaskakującego, co do tej pory skutecznie uniemożliwiał brak czasu? Odnajdziesz nowe pasje? Postawisz na rozwój osobisty? Albo jest to czas, byś stała się jeszcze lepszym człowiekiem?

Jak radzić sobie z napięciem i niepokojem w czasie pandemii?

Social distancing – jak dostrzec korzyści?

1. Nadaj sens tej sytuacji

Nadaj znaczenie temu, co się dzieje, temu co robisz. Dzięki dystansowi chronisz najbliższych, chronisz starszych rodziców, chronisz innych ludzi. Zatem działasz na rzecz dobra wielu ludzi. Dzielisz się niejako miłością społeczną. Dzięki niej paradoksalnie możesz wzmacniać więzi społeczne.

Zatem utrzymywanie dystansu społecznego wzmacnia poczucie własnej wartości, bo robisz to dla dobra drugiego człowieka, by go chronić. W takiej sytuacji masz szerszy kontekst, który może pomóc przetrwać ten trudny czas.

Social distancing - korzyści i zagrożenia.

2. Wybierz odpowiednią maseczkę ochronną

W związku z tym, że prognozy noszenia masek ochronnych wydają się być długoterminowe ciekawym pomysłem są maski „z okienkiem”. Na wysokości ust wszywana jest folia przeźroczysta, dzięki której widać usta. Z punktu widzenia psychologicznego jest to ważne bo ociepla kontakt nawet jeśli jest to dla ciebie osoba obca.

Inną możliwością jest, zakładanie maseczki antywirusowej z motywem uśmiechu na materiale. Wtedy bez względu na nastrój będziesz dzielił się z innymi uśmiechem. Osoba, która spojrzy na taką maskę zapewne sama doświadczy przyjemnej emocji. Może być to spowodowane nietypowością wzoru ale także bodźcem dla mózgu pod tytułem „odwzajemnij uśmiech”. Mózg nie analizuje czy jest to szczery uśmiech czy tylko grafika na materiale odbiera sygnał i na niego reaguje.

3. Znajdź swój stabilizator

W czasie kryzysu, kiedy wiele rzeczy zmienia się. Kiedy obraz przyszłości staje pod znakiem zapytania, nasz mózg potrzebuje czegoś stałego. Dlatego na przykład przebywanie na łonie natury uspokaja.

Przyroda, jej przemienianie się w kolejne fazy są nam znane. Wiemy, że po zimie zaczną rozkwitać pąki. To uspokaja. Obserwuj zatem rośliny i zwierzęta, by doświadczać stałości w tym zmiennym czasie.

Siła spokoju w czasach zarazy

4. Pamiętaj o osobach starszych i potrzebujących

W czasie izolacji społecznej szczególne znaczenie zaczyna mieć bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. Poczujesz wtedy, że jesteś potrzebna społecznie. Rodzi to więź z drugim człowiekiem, nawet jeśli dzieli was odległość.

Zastanów się, czy w miejscu twojego zamieszkania możesz komuś pomóc, np. w zakupach (pozostawiając je w bezpiecznej odległości) albo w innej rzeczy, która jest niezbędna na dany czas. Aktualnie jest wiele akcji wolontariackich, do których możesz się przyłączyć, by nieść ludziom pomoc.

Innym obszarem twojego działania mogą być regularne rozmowy telefoniczne z osobą samotną dla której rozmowa z kimś doda otuchy. Kiedy dajemy coś komuś rodzi się w nas radość, życzliwość, czujemy się dobrze. Niesienie pomocy innym jest jednocześnie pomaganiem samemu sobie.

Dystansowanie społeczne - jak znaleźć siłę w trakcie izolacji społecznej?

5. Zadbaj o podniesienie poziomu oksytocyny

Jeśli teraz nie możesz przytulić się do kogoś pamiętaj, że przyjmowanie komplementów również podnosi poziom oksytocyny w organizmie. Kiedy słyszymy komplementy od drugiej osoby, czujemy się ważni, docenieni, wartościowi.

Życzliwość, śmiech, rozsiewane dobro, skupienie na tym, co mówi druga osoba również poprawia nam za pomocą oksytocyny nastrój, nawet jeśli jest to rozmowa przez telefon. Dzieje się tak z powodu poczucia akceptacji, wsparcia i zadowolenia.

Joga śmiechu – na czym polega terapia śmiechem?

6. Zadbaj o jakość snu

W związku ze stresem i niepewnością mogą pojawić się trudności z zaśnięciem lub nocne przebudzania. To typowa reakcja lękowa. Nawet jeśli nie czujesz niepokojuw związku z social distancing  twoja podświadomość może przetwarzać negatywne informacje, które dopływały do ciebie w ciągu dnia.

Zadbaj o to, by przed snem nie oglądać telewizji i nie przeglądać portali społecznościowych. Lepiej weź do ręki książkę lub ciekawą gazetę (ale nie dziennik) pozytywnie nastrajającą. Włącz spokojną muzykę. Wyobraź sobie piękne miejsca z przyrodą – słońce otulające cie ciepłem swoich promieni, szumiące morze, zielone korony drzew rozpościerające się na tle błękitnego nieba.

Celem jest wyciszenie, uspokojenie, przestawienie strumienia myśli na rzeczy przyjemne i kojące.

Aktualne informacje o COVID-19 znajdziesz tutaj:

  1. https://www.gov.pl/web/koronawirus
  2. https://pacjent.gov.pl/
  3. https://www.gov.pl/web/zdrowie
  4. https://twitter.com/MZ_GOV_PL
  5. https://github.com/CSSEGISandData/COVID-19
  6. https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
  7. https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19
  8. https://www.fda.gov/emergency-preparedness-and-response/counterterrorism-and-emerging-threats/coronavirus-disease-2019-covid-19
  9. https://www.pap.pl/szczepionka-covid-19
  10. https://pl.wikipedia.org/wiki/COVID-19
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły