Strona główna Ciąża i poródPo porodzie Rana po cesarce – jak ją pielęgnować?

Rana po cesarce – jak ją pielęgnować?

autor: Katarzyna Koper Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Pierwsze dni po cesarskim cięciu zwykle są ciężkie. Młoda mama ma obawy, że gdy wykona gwałtowny ruch, zakaszle lub kichnie, szwy puszczą. Albo, że w wyniku złej pielęgnacji rany dojdzie do zakażenia lub pojawi się szpecąca blizna. O tym jak pielęgnować ranę po cesarce – mówi chirurg plastyczny lek. Anna Olszewska-Niewieczerzał.

Strona główna Ciąża i poródPo porodzie Rana po cesarce – jak ją pielęgnować?

Rana po cesarce – jak dbać o świeże cięcie?

Do momentu wypisu ze szpitalu opatrywaniem rany po cesarskim cięciu zajmują się pielęgniarki. Ale po upływie 3-4 dni młoda mama zostaje wypisana do domu i sama musi przejąć nad nią opiekę. Na tym etapie rana po cesarce jest zwykle jeszcze lekko obrzmiała i zaczerwieniona. To oznaka stanu zapalnego, który jest naturalną reakcją organizmu na uraz, czyli naruszenie ciągłości tkanek, a jednocześnie pierwszym etapem gojenia rany po cesarce. Jak się z nią obchodzić?

Właściwa pielęgnacja rany po CC jest bardzo ważna, nie tylko ze względu na ryzyko powikłań, ale także z przyczyn estetycznych. Warto mieć świadomość, że już od pierwszych godzin po operacji rana zaczyna przeobrażać się w bliznę. Ten proces będzie trwał około 6 miesięcy. Jej ostateczny wygląd w dużej mierze właśnie zależy od właściwej pielęgnacji.

– Absolutną podstawą w opiece nad raną po cesarce, jak po każdej innej operacji jest dbanie o jej higienę, czyli jej regularne mycie pod prysznicem wodą z mydłem– podkreśla lek. Anna Olszewska-Niewieczerzał. Regularnych kąpieli nie zastąpią specjalistyczne preparaty medyczne. To tak jakbyśmy zrezygnowali z mycia rąk i używali wyłącznie preparatów odkażających – dodaje chirurg.

Po kąpieli ranę po CC należy delikatnie osuszyć. Zamiast pocierać ręcznikiem lepiej przyłożyć do niej papierowy ręcznik, który wchłonie wodę i dopiero teraz zdezynfekować. – Nie ma potrzeby zakładania szczelnego opatrunku – twierdzi chirurg-plastyk. Wręcz przeciwnie, to niewskazane, bo wietrzenie rany po cesarce sprzyja jej gojeniu. Dlatego zamiast zaklejać ją plastrem, który nota bene często powoduje odparzenia lub reakcje alergiczne na klej, wystarczy do powierzchni rany przyłożyć jałową gazę. Wysokie, najlepiej bawełniane majtki przytrzymają ją w miejscu.

Jeśli rana po cesarce dobrze się goi, jej brzegi są suche, nie sączy się żadna wydzielina, można zacząć ją delikatnie masować oliwką, tą samą której używamy do pielęgnacji niemowlęcia albo oliwą z oliwek. Natłuszczenie i delikatny masaż spowodują bezbolesne oczyszczenie brzegów rany ze strupków lub resztek zaschniętej wydzieliny. Uelastycznią też skórę wokół rany.

Brzuch po porodzie – jak zrzucić brzuch po ciąży?

Jak pielęgnować ranę po CC po zdjęciu szwów?

Po około 14 dniach od cesarskiego cięcia należy zgłosić się do poradni chirurgicznej na zdjęcie szwów. Tydzień później (czyli ok. 3 tygodnie po operacji) można rozpocząć masowanie blizny.

Na początku masaż świeżej blizny powinien być delikatny. – Uciskamy powierzchnię blizny palcem raz koło razu z taką siłą, aby skóra pod wpływem ucisku zbielała – instruuje lek. Anna Olszewska-Niewieczerzał. Pomiędzy 3. tygodniem a 3. miesiącem od operacji w bliźnie pojawiają się włókienka kolagenu, których zadaniem jest zespolenie brzegów rany – tłumaczy ekspert.

Włókna kolagenu układają się równolegle jak szczebelki w drabinie, podczas gdy naturalnie w skórze mają układ rozproszony. Uporządkowany układ włókien kolagenu, które następnie obkurczają się powoduje, że blizna grubieje. – Aby do tego nie dopuścić musimy robić co w naszej mocy, by ten uporządkowany układ rozproszyć – wyjaśnia chirurg-plastyk lek. Anna Olszewska-Niewieczerzał. Właśnie temu służy masaż. Powinien być coraz bardziej intensywny.

Oprócz uciskania, z czasem bliznę można także szczypać i wykręcać chwytając w dwa palce. Warto to robić w każdej wolnej chwili: pod prysznicem, w czasie karmienia dziecka czy oglądając telewizję (nawet przez ubranie). Im więcej czasu zainwestujemy w jej masowanie przez najbliższe pół roku, tym będzie ładniejsza.

Pod prysznicem warto też bliznę regularnie peelingować najlepiej przy użyciu peelingu pochodzenia naturalnego. Można zrobić go własnoręcznie mieszając fusy od kawy lub gruboziarnista sól z odrobiną oliwy z oliwek lub miodem.

Silikon w żelu lub plastrze na ranę po cesarce

– Około 10 dni po zdjęciu szwów warto włączyć do pielęgnacji blizny preparaty na bazie medycznego silikonu postaci żelu lub plastrów – radzi lek. Anna Olszewska-Niewieczerzał. Takie preparaty są dostępne w aptekach bez recepty. Cienka warstwa silikonu, która pokrywa tworzącą się bliznę zapewnia jej optymalne środowisko do jej gojenia zapobiegając nadmiernemu parowaniu wody z naskórka.

Silikonowy żel czy plaster na bliznę – co wybrać?

Zaletą plastra jest proste zastosowanie, nakleja się go na czystą, suchą skórę i nosi cały dzień. Przed wieczorną kąpielą plaster zdejmujemy i ponownie zakładamy na osuszoną skórą. Ten sam plaster używamy przez 3-5 dni – wyjaśnia chirurg -plastyk.

Natomiast zaletą żelu jest to, że zarówno przy jego nakładaniu, jak i w ciągu dnia możemy masować bliznę. Żel nie ulega ścieraniu, nie brudzi też ubrań. Nakłada się go na bliznę dwa razy dziennie po kąpieli i osuszeniu skóry. Po naniesieniu żelu na powierzchnię blizny warto go w nią wmasować, wykonując koliste ruchy wzdłuż blizny w obydwu kierunkach, kilka razy w tę i z powrotem. Na koniec chwytamy bliznę po obydwu jej brzegach i delikatnie unosimy aby oddzielić skórę od tkanek i mięśni.

Ten prosty, bezbolesny zabieg ma naprawdę ogromne znaczenie dla ostatecznego wyglądu blizny.

Rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie

Czy zostanie ślad po cesarskim cięciu?

Nie ma możliwości by tak głęboka ingerencja chirurgiczna, jaką jest cesarskie cięcie nie pozostawiła po sobie śladu. W najlepszym wypadku będzie to cienka ledwie widoczna, trochę jaśniejsza od naturalnej barwy skóry kreska na linii majtek. Bywa jednak, że blizna po cesarce przybiega kształt grubej, czerwonej lub czerwonosinej, szerokiej i twardej pręgi o nierównej strukturze.

Nie dość, że blizna po CC nie dodaje urody, to jeszcze w pewnych okolicznościach np. przy zmianie pogody powoduje dyskomfort:

  • świąd
  • mrowienie
  • ból
  • uczucie ciągnięcia

Przyczyną tych nieprzyjemnych dolegliwości są zrosty pooperacyjne, czyli zwłóknienia będące następstwem nieprawidłowego przebiegu procesu bliznowacenia. Mogą pojawić się nie tylko na skórze, ale we wszystkich warstwach, których dotyczyła ingerencja chirurgiczna, więc także w tkance podskórnej mięśniach i powięzi. Zdarza się, że blizna na powierzchnia skóry wygląda dobrze, ale zrosty w mięśniach i powięzi powodują dolegliwości.

Prawidłowa, codzienna pielęgnacja tworzącej się blizny od pierwszych godzin po cięciu ogranicza ryzyko powstania zrostów i pomaga uzyskać optymalny efekt kosmetyczny.

Stara blizna po CC – co można z nią zrobić?

Po 6 miesiącach od cesarskiego cięcia blizna jest już dojrzała. Niektórzy uważają, że procesy związane z jej przebudową zachodzą znacznie dłużej, nawet do dwóch lat po operacji, jednak z pewnością nie są już tak intensywne jak w pierwszych 6 miesiącach.

Jeśli po tym okresie blizna wygląda nieestetycznie, albo jest przyczyną dolegliwości warto rozważyć jej skorygowanie. Co konkretnie można zrobić?

1. Zabiegi laserowe

Mało inwazyjne zabiegi laserowe oferowane w gabinetach medycyny estetycznej mogą poprawić wygląd blizny:

  • spłycić ją
  • uelastycznić
  • wygładzić jej powierzchnię
  • rozjaśnić

Wykonuje się je po miejscowym znieczuleniu skóry żelem. Zwykle potrzebny jest nie jeden ale 3-5 zabiegów wykonywanych w kilkutygodniowych odstępach czasu. Im starsza jest blizna po CC tym efekt zabiegów laserowych mniej spektakularny.

Niektórzy specjaliści medycyny estetycznej proponują również zabiegi mezoterapii na bliznę po cesarskim cięciu. Jej ostrzyknięcie specjalnym koktajlem ma pobudzić regenerację skóry.

2. Zabieg chirurgii plastycznej

Jeśli efekty zabiegów medycyny estetycznej okażą się niezadowalające, kobieta może zdecydować się na jej chirurgiczną korektę. – To zabieg polegający na usunięciu starej blizny wraz z niewielkim marginesem tkanek – tłumaczy lek. Anna Olszewska-Niewieczerzał.

Powstaje nowa rana, która przekształca się w bliznę, o którą mamy szansę zadbać lepiej niż o tę wcześniejszą i uzyskać lepszy efekt kosmetyczny.

Uwaga na bliznowiec po CC

Przeszkodą może okazać się genetycznie uwarunkowana skłonność do powstawania bliznowca, czyli zaburzenie procesu dojrzewania blizny. Jego efektem jest zgrubiała, wypukła, twarda, nieestetyczna blizna. Usunięcie bliznowca po cesarce wiąże się z ryzykiem, że nowa blizna także będzie nieprawidłowa. Jedyne co można zrobić to zastosować inny rodzaj szwu i zadbać o jej perfekcyjną pielęgnację.

Ból pleców po porodzie – jak chronić kręgosłup młodej mamy?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły