Podagrycznik – dobroczynny chwast

Utrapienie działkowiczów, czy cenna dla zdrowia roślina lecznicza? Jedno i drugie, choć z przewagą drugiego!
Podagrycznik - jakie ma właściwości?

Czy wiesz, skąd wzięła się nazwa tego ziela? Od wieków w medycynie ludowej stosowane było ono jako lek na podagrę, czyli dnę moczanową (inna nazwa to artretyzm). Ta choroba, dość częsta zwłaszcza wśród mężczyzn po pięćdziesiątce, objawia się ostrym zapaleniem stawów, przebiegającym z silnym bólem, który często zaczyna się od dużego palca u stopy. Spowodowana jest odkładaniem się w stawach kryształków kwasu moczowego, podagrycznik zawiera zaś związki czynne zaliczane do poliacetylenów, które obniżają jego poziom we krwi i zmniejszają dolegliwości bólowe stawów.

Ponadto ziele to ze względu na dużą zawartość potasu, ma właściwości diuretyczne (moczopędne) – sprzyja odtruwaniu organizmu i wspomaga oczyszczanie go ze zbędnych produktów przemiany materii. Jak je stosować? Wiosną najlepiej dodawać do różnego rodzaju sałatek na surowo (ma łagodny, lekko gorzkawy smak), najlepiej w towarzystwie szpinaku czy rukoli. Latem i jesienią można dodawać gotowane lub duszone liście do placuszków czy makaronu, a zimą pić napary z suszonego ziela (łyżeczkę na szklankę wrzątku), bądź robić z nich okłady na bolące stawy.

Przepis na letnią lemoniadę: do litra soku jabłkowego włóż mały pęczek liści lub kwiatów podagrycznika, pozostaw na ok. 2 godziny. Dodaj wodę mineralną i sok z cytryny do smaku (1).

 

Więcej informacji:

  1. Karin Greiner „Superfood z ogrodów, łąk i lasów”
27.06.2019
Znasz go na pewno, jeśli chociaż czasem bywasz na wsi lub w okolicy lasu. Wszędzie go pełno! Ale mało kto wie, jaka to pożyteczna dla zdrowia roślina. Najważniejsza właściwość? Bluszczyk kurdybanek oczyszcza organizm z metali ciężkich.
05.07.2019
Ból stawów to problem, na który narzeka wiele osób. Problem ten często nasila się podczas gwałtownych zmian pogody. Warto zatem wiedzieć, jakie naturalne metody skutecznie pozwolą złagodzić dolegliwości stawowe oraz ustrzec się ich na przyszłość.
07.06.2019
Leki zawierające ekstrakty z Arniki górskiej (Arnica montana) pomagają przy zranieniach, złamaniach, stłuczeniach, przyspieszają wchłanianie się krwiaków, łagodzą obrzęki.
20.06.2019
Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają częściej chorować i jest to jeden z całkowicie naturalnych etapów procesu rozwojowego. Warto jednak zapełnić swoją domową apteczkę odpowiednimi specyfikami, aby pomóc malcowi w różnych sytuacjach, zanim jeszcze odwiedzimy lekarza.
10.08.2019
W lipcu i sierpniu jest idealna okazja do tego, by przygotować domowe leki, które pomogą zwalczyć zimowe infekcje.
02.06.2019
Masz kłopoty z ciśnieniem, wysokim cholesterolem, cierpisz na depresję? Połknij tabletkę, a rozwiążesz problemy. Wbrew pozorom jednak zażywanie leków nie jest proste, zwłaszcza, gdy bierzemy kilka jednocześnie. Nie dość, że mogą wchodzić w interakcje ze sobą, to na ich działanie wpływa także to, co jemy i czym popijamy leki, a nawet nasze geny. Warto o […]