Opuncja figa indyjska
W Polsce opuncja znana jest głównie jako roślina doniczkowa. Opuncja figa indyjska, zwana też figą kaktusową, to pochodząca z Meksyku roślina z rodziny kaktusowatych. Wyrasta do wysokości 5 m. Złożona jest z częściowo zdrewniałego pnia i konarów oraz ze spłaszczonych, owalnych, ciernistych, zielonych pędów.
Opuncja posiada bardzo okazałe kwiaty – duże, czerwone, żółte lub białe o średnicy do 10 cm. Owoc to smaczna i słodka, gruszkowata jagoda pokryta kolcami. Owoce opuncji mogą ważyć nawet 250 g. Są cennym surowcem do wyrobu dżemów i innych przetworów, można je też spożywać na surowo. Ostatnio stały się nawet surowcem farmaceutycznym.
Badania nad opuncją i zatruciem alkoholowym
W przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badaniach wykazano, że pod wpływem ekstraktu z owoców opuncji symptomy zatrucia alkoholowego, takie jak nudności, suchość w jamie ustnej i brak łaknienia ulegały statystycznie znamiennej redukcji.
Natomiast symptomy, takie jak ból głowy, bolesność, osłabienie, drżenie rąk, biegunka, zawroty głowy i inne zmniejszały się wyraźnie u 50 % badanych ochotników.
Z kolei badania biochemiczne wykazały, że ekstrakt z owoców opuncji zmniejsza w surowicy krwi poziom białka C-reaktywnego (CRP). Jest to białko powstające w organizmie w trakcie urazu, zakażenia lub uszkodzenia tkanek pod wpływem reakcji zapalnej.
Istnieje pogląd, że zatrucie alkoholem etylowym wyzwala reakcje zapalne w organizmie. Efektem tego są takie symptomy jakie pojawiają się następnego dnia po wypiciu dużej dawki alkoholu. Ekstrakt z opuncji zmniejsza stan zapalny organizmu po zatruciu alkoholem, obniżając tym samym poziom białka C-reaktywnego w surowicy krwi.
Zatrucie alkoholem etylowym ma swoje istotne skutki zdrowotne i ekonomiczne, aż 75 % osób po wypiciu alkoholu odczuwa następnego dnia objawy zatrucia, stąd poszukiwanie środków łagodzących skutki zatrucia ma swoje uzasadnienie.
Bardzo interesujące są też badania nad substancjami biologicznie aktywnymi zawartymi w zielonych pędach opuncji. Okazało się, że wykazują one wyraźny wpływ na metabolizm glukozy. W przyszłości mogą mieć istotne znaczenie w leczeniu insulinoniezależnej cukrzycy. Opuncja to roślina z przyszłością.