Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Olejek z oregano dla dzieci – na co pomaga?

Olejek z oregano dla dzieci – na co pomaga?

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Olejek eteryczny z oregano ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej: wspiera organizm w walce z przeziębieniem, pasożytami, grzybicą czy trądzikiem. Sprawdź, czy wykorzystywanie olejku w leczeniu dzieci jest bezpieczne, w jaki sposób go używać i jak dawkować olejek.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Olejek z oregano dla dzieci – na co pomaga?

Olejek z dzikiego oregano dla dzieci – zastosowanie i właściwości

Oregano stosuje się nie tylko jako przyprawę w kuchni śródziemnomorskiej. Olejek z oregano (lebiodka pospolita) ma liczne właściwości prozdrowotne. Dlatego chętnie stosowany jest w medycynie naturalnej.

 • Zawiera związki fenolowe, takie jak karwakrol i tymol. To właśnie one odpowiadają za tak skuteczne zwalczanie bakterii, grzybów, pasożytów oraz wirusów. Ponadto jest bogaty w witaminy z grupy B, witaminę C oraz minerały: potas, magnez, cynk, wapń i żelazo.
 • Ma właściwości przeciwbakteryjne, zwalcza m.in. szczepy Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enterica i Staphylococcus aureus.
 • Olejek z oregano radzi sobie także z grzybami Candida albicans, które w sprzyjających warunkach szybko kolonizują organizm i dają wiele charakterystycznych objawów, jak np. biały nalot na języku, nawracające infekcje intymne.
 • Oprócz tego olejek z oregano wspomaga wydzielanie śluzu przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych. W formie inhalacji działa pomocniczo przy kaszlu, astmie, zapaleniu oskrzeli. Ułatwia odkrztuszanie i usuwanie zalegającej wydzieliny, a także udrażnia nos i łagodzi katar.
 • Wspiera funkcje odpornościowe, pomagając organizmowi w atakowaniu obcych drobnoustrojów.
 • Stosowany zewnętrznie leczy trądzik, łupież, brodawki, choroby dziąseł, zakażenia jamy ustnej, rany.
 • Olejek z oregano jest również sprzedawany jako środek pomocniczy w walce z infekcjami dróg moczowych.

Czy olejek z oregano można podawać dzieciom?

Większość ziół zawdzięcza swoją moc substancjom zawartym w ich liściach, nasionach, korzeniach, kwiatach. Są to olejki eteryczne, flawonoidy, fenole, alkaloidy, garbniki, pektyny, karotenoidy i wiele innych.

Ich działanie może być bardzo silne, podobne do działania leków. Organizm dziecka zawsze reaguje na nie silniej. Dlatego u maluchów olejek z oregano stosujemy tylko po konsultacji z lekarzem. Powszechnie uważa się, że olejek z oregano nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży lub karmiące oraz u niemowląt. Nie zaleca się stosowania olejku z oregano u dzieci do 5. roku życia.

Należy pamiętać, że w dużych dawkach olejek oregano dla dzieci bywa toksyczny, może podrażnić żołądek, sprowokować wysypkę po nałożeniu na skórę. Olejek z oregano, tak jak inne olejki eteryczne, może powodować u maluchów reakcje alergiczne. Olejku z oregano należy unikać, gdy dziecko ma alergię na takie zioła, jak: bazylia, lawenda, majeranek, szałwia, tymianek.

Olejek z oregano dla dzieci na pasożyty

Olejek z oregano jest stosowany w ziołolecznictwie do leczenia pasożytów, m.in. Giardia lamblia, popularnych lamblii jelitowych i towarzyszących im objawów, takich jak: wzdęcia, skurcze, zaparcia, biegunka, zmęczenie.

Jak stosować olejek oregano – dawkowanie dla dzieci

 • Olejek z oregano można stosować do inhalacji, dodawać do kąpieli, jako suplement diety wkraplać do herbaty, można nim także smarować chorobowo zmienioną skórę.
 • Jakie są zasady stosowania olejku? Nie powinno się stosować go w postaci nierozcieńczonej, gdyż ma silne działanie i może być drażniący (nawet przed wlaniem do kąpieli trzeba zmieszać 1 kroplę olejku z łyżką oliwy z oliwek, olejem kokosowym czy innym olejem).
 • Olejkiem oregano wymieszanym z olejem bazowym (np. oliwą) można wymasować dziecku stopy przy przeziębieniu (1 kropla na łyżkę oleju).
 • Olejek oregano: ile kropel olejku można podać dziecku? Zazwyczaj dawka sugerowana w stosowaniu olejku u dzieci to 1 kropelka – czy to jako dodatek do szklanki ciepłej herbaty, wody z miodem, czy też do wykorzystania w celach zewnętrznych.
 • Olejek eteryczny z oregano działa jak antybiotyk i najlepiej go stosować wraz z probiotykami.
 • Czy olejek z oregano nadaje się do leczenia kataru? Tylko w postaci inhalacji. Absolutnie nie należy wlewać go dziecku do nosa, gdyż może uszkodzić błonę śluzową. Należy też zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie dostał się do oczu.
 • Kuracja olejkiem z oregano nie powinna trwać dłużej niż tydzień.

Źródła:

 1. McMillen, M. (2021). Oregano. Pobrane z https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/oregano-uses-and-risks
 2. Parenting. (2017). 11 Surprising Health Benefits of Oregano Oil for Babies. Pobrane z https://parentinghealthybabies.com/surprising-health-benefits-oregano-oil-babies/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły