Strona główna Zdrowie Olejek z oregano – przeciwwskazania

Olejek z oregano – przeciwwskazania

autor: Anna Jarosz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Olejek z oregano ma wiele cennych właściwości leczniczych. Jednak ze względu na silne działanie nie powinien być stosowany przez kobiety oczekujące dziecka, karmiące piersią i dzieci. Unikać go powinny także osoby chorujące na anemię oraz schorzenia przewodu pokarmowego.

Strona główna Zdrowie Olejek z oregano – przeciwwskazania
 

ALT: olejek z oregano przeciwwskazania

Lecznicze właściwości oregano (inna nazwa: lebiodka pospolita) były doceniane przez starożytnych Greków. Z dawnych dokumentów dowiadujemy się, że oregano było wykorzystywane do zwalczania biegunek, bólów reumatycznych i chorób skóry.

Rzymianie przykładali liście oregano na skórę po ukąszeniu skorpionów lub pająków. Zalety oregano doceniają także współcześni. W wielu poważnych badaniach podkreśla się, że oregano ma działanie przeciwbakteryjne, rozkurczowe, przeciwutleniające i przeciwgrzybicze.

Najcenniejszymi składnikami aktywnymi oregano są związki fenolowe, takie jak karwakrol i tymol. Badania wykazują, że składniki te zabijają szkodliwe bakterie, ponieważ osłabiają integralność ich błon i ścian komórkowych. Jest to cecha wykorzystywana przy leczeniu dysbiozy bakteryjnej, czyli zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w jelitach. Może ona występować przy wzdęciach brzucha, zespole jelita wrażliwego i innych chorobach układu pokarmowego.

Stosowanie olejku z oregano może być sposobem na zlikwidowanie szkodliwych dla organizmu ludzkiego bakterii. Przy prawidłowym stosowaniu olejku z oregano nie niszczy się dobroczynnych bakterii znajdujących się w jelitach.

Czy olejek z oregano podnosi ciśnienie?

Wręcz przeciwnie. W wielu badaniach dowiedziono, że oregano jest pomocne w obniżeniu ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru we krwi. Świeże oregano i olejek z oregano są od dawna wykorzystywane w medycynie naturalnej do leczenia nadciśnienia tętniczego. Olejek z oregano usprawnia procesy trawienia, pobudzając układ pokarmowy do produkcji żółci i kwasów żołądkowych.

Obecność karwakrolu sprawia, że regularne stosowanie oregano może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. Tymol zaś niszczy niektóre typy bakterii, takie jak gronkowce czy bakterie z rodzaju Listeria. Stąd też wynika obecność tymolu w niektórych płynach do płukania jamy ustnej.

Właściwości olejku z oregano sprawiają, że po jego zastosowaniu dochodzi do redukcji napięcia psychicznego i fizycznego oraz obniżenia poziomu stresu. Można to uznać za profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych.

Czy olejek z oregano może zaszkodzić?

Olejek z oregano może zaszkodzić, jeśli jest niewłaściwie stosowany lub nadużywany. Olejek z oregano nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, w okresie laktacji. Nie mogą go stosować także dzieci.

Spożywanie dużej ilość oregano może powodować obniżenie zdolności organizmu do przyswajania żelaza. Jest to szczególnie ważne podczas ciąży. Dlatego kobiety spodziewające się dziecka powinny bardzo ograniczyć jedzenie oregano. To samo dotyczy kobiet karmiących piersią oraz dzieci, u których oregano może powodować nadmierne pobudzenie.

Wśród skutków ubocznych stosowania olejku z oregano wyróżnia się reakcje alergiczne oraz podrażnienia układu pokarmowego.

Olej z dzikiego oregano – przeciwwskazania

Olejek otrzymywany jest w wyniku naturalnej destylacji parą wodną. Podczas tego procesu nie używa się żadnych środków chemicznych. Surowiec poddawany destylacji pochodzi z ręcznie zbieranego ziela z dzikich upraw na wybrzeżu Morza Śródziemnego, które nie są zanieczyszczone pestycydami ani herbicydami.

Właściwości olejku pozyskiwanego z dziko rosnącej rośliny są takie same, jak olejku przygotowanego samodzielnie.

Przeciwwskazaniem do stosowania olejku jest alergia na składniki fenolowe i inne związki aktywne zawarte w oregano. Olejek z oregano nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego.

Olejek z oregano – dawkowanie

Jeśli korzystamy z olejku oregano kupionego w aptece lub sklepie zielarskim, zawsze stosujmy się do zaleceń podanych na opakowaniu produktu. Jest to istotne, ponieważ poszczególne suplementy mogą zawierać różne stężenia substancji aktywnych. Różnice dotyczą zwłaszcza zawartości fenoli – tymolu i karwakrolu.

Czas stosowania olejku oregano nie powinien przekraczać 7 dni. Po upływie tygodnia należy zrobić kilkanaście dni przerwy, jeśli chcemy ponownie zastosować olejek z oregano.

Jak stosować olejek z oregano?

Oregano stosuje się na kilka sposobów, ale zawsze jako suplement rozcieńczony w innym oleju lub oliwie z oliwek, aby nie dopuścić do podrażnienia skóry lub błon śluzowych. Można go używać do inhalacji, dodawać do kąpieli, spożywać oraz stosować miejscowo na chorobowo zmienioną skórę. Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne może być wykorzystywany, w postaci rozcieńczonej, do płukania ust.

Olejek z oregano – zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne

  • Wewnętrznie: zastosowanie olejku jest możliwe tylko po jego rozcieńczeniu. Należy połączyć 1 kroplę olejku z łyżką oliwy z oliwek lub innym olejem nierafinowanym. Taką mieszankę można zażywać 2 razy dziennie. Dawkowanie olejku powinno być zgodne z zaleceniami producenta lub ogólną zasadą, która mówi o tym, że nie należy przyjmować więcej niż 2 krople dziennie.
  • Zewnętrznie: aby zastosować olejek, konieczne jest jego rozcieńczenie. Można połączyć olejek z oregano z oliwą lub wykorzystać nierafinowany olej kokosowy. W jakich proporcjach? Jedna kropla na łyżkę oliwy lub oleju nierafinowanego.

W walce z problemami skórnymi warto stosować olejek zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Należy być ostrożnym w przypadku stosowania na twarz, gdyż skóra tu jest szczególnie wrażliwa. Najlepiej nakładać na nią mieszankę jedynie punktowo. Dobrze jest wcześniej zrobić próbę na małym odcinku skóry i w razie potrzeby zastosować mniejsze stężenie olejku z oregano.

Rozcieńczony olejek z oregano może być wykorzystywany do łagodzenia dolegliwości po ukąszeniach owadów. Można stosować olejek oregano do łagodzenia objawów opryszczki lub w celu przyspieszenia gojenia się czyraków.

Inhalacje

Należy pamiętać, aby w przypadku przeziębienia czy innych problemów z układem oddechowymnie wkraplać olejku do nosa, nawet w rozcieńczeniu.

Aby wykonać inhalację, trzeba zagotować 1/2 litra wody, dodać 1-2 krople olejku i wdychać parę nosem przez około 10 minut. Na głowę narzucamy np. ręcznik, aby ograniczyć uciekanie pary. Porcję olejku można dodać także do inhalatora.

Kąpiele

Aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, można kilka kropli olejku dodać do kąpieli. Aby wykorzystać moc olejków eterycznych, kąpiel można stosować 2 razy w tygodniu.

Moczenie nóg

Jest zalecane w przypadku grzybicy stóp i paznokci. Do przygotowania kąpieli można wykorzystać suszone ziele, które także zawiera substancje aktywne.

Trzy łyżki suszu należy zalać 1/2 litra wrzątku, odstawić do naciągnięcia, następnie wlać do miski z wodą i moczyć stopy przez 20 minut.

Jeśli grzybica obejmuje paznokcie, olejek, rozcieńczony z olejem kokosowym, wykorzystuje się do smarowania zmienionych przez grzybicę paznokci.

https://naturalnieozdrowiu.pl/jak-zrobic-olejek-z-oregano/

Olejek z oregano – właściwości lecznicze

Działanie olejku z oregano sprawdza się w bardzo wielu dolegliwościach. W medycynie naturalnej właściwości terapeutyczne oregano były wykorzystywane od zawsze. Współczesna fitoterapia także sięga po tę roślinę. Aby nie pojawiły się skutki uboczne kuracji, nie należy przekraczać dopuszczalnych dawek stężenia olejku.

Wśród właściwości leczniczych olejku z oregano wymienia się działanie:

  • antybakteryjne – zwalcza wiele bakterii, w tym gronkowca złocistego, pałeczkę okrężnicy E. Coli, salmonellę, pałeczkę zapalenia płuc, listerię i pałeczkę ropy błękitnej
  • grzybobójcze – zwalcza grzyby Aspergillus i Candida, hamuje rozwój grzybicy stóp i paznokci
  • przeciwpasożytnicze – zabija ogoniastka jelitowego oraz świdrowca amerykańskiego
  • hamujące rozwój pierwotniaków patogennych (Giardia, Eimeria)
  • przeciwwirusowe (Herpes, Coxsackie)
  • żółciopędne – w fitoterapii wykorzystuje się go w leczeniu kamicy żółciowej i dyskinezy dróg żółciowych
  • wspomagające pracę wątroby
  • przeciwzapalne
  • przeciwnowotworowe
  • moczopędne – zalecany przy stanach zapalnych układu moczowego i prostaty
  • wspomagające układ trawienny – ułatwia przyswajanie składników odżywczych, hamuje wzdęcia, biegunkę, nieżyt żołądka oraz jelit, rozkurcza mięśnie gładkie układu pokarmowego, zwiększa produkcję kwasu żołądkowego
  • rozkurczowe – pomocny przy bolesnych i nieregularnych miesiączkach
  • wzmacniające odporność organizmu
  • wzmacniające strukturę kości – polecany przy leczeniu osteoporozy
  • wspomagające układ oddechowy – zwalcza infekcje przy zapaleniu oskrzeli, gardła, zatok, kaszlu, astmie, działa wykrztuśnie, jest polecany przy przeziębieniach
  • łagodzące bóle mięśni i stawów – np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów
  • pobudzające wydzielanie śliny
  • poprawiające pracę nerek
  • uspokajające – stosowany jest przy nerwicach i bezsenności
https://naturalnieozdrowiu.pl/olejek-z-oregano-przeciw-zarazkom-i-pasozytom/

Źródła:

  1. Arnal-Schnebelen, B., Goetz, P., Paris, M. (2005). Lecznicze dary natury: 200 uzdrawiających ziół. Warszawa: Reader’s Digest Przegląd.
  2. Klimuszko, A. C. (2022). Wróćmy do ziół leczniczych. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Rytm.
  3. Mścisz, A., Czosnowska, E. (2008). Oregano – fascynująca przyprawa, ale czy tylko? Możliwe zastosowania, substancje aktywne, właściwości terapeutyczne. Postępy Fitoterapii, 4, 233-239. https://www.czytelniamedyczna.pl/2623,oregano-fascynujca-przyprawa-ale-czy-tylko-mozliwe-zastosowania-substancje-akty.html

 

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły