Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Olejek Ravintsara – najlepszy lek na przeziębienie

Olejek Ravintsara – najlepszy lek na przeziębienie

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy dopada nas przeziębienie, chętnie sięgamy po lecznicze olejki eteryczne. Doskonale wiemy, że eukaliptusowy, sosnowy czy lawendowy udrażniają drogi oddechowe, pomagają oddychać, dezynfekują powietrze w domu. Pora jednak odkryć coś nowego – jeden z najsilniej działających przeciwwirusowo ekstraktów, czyli olejek pozyskiwany z rosnącego na Madagaskarze drzewa, Cynamonowca Kamforowego, o malgaskiej nazwie Ravintsara. To prawdziwy zabójca zarazków.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Olejek Ravintsara – najlepszy lek na przeziębienie

Pierwszy raz usłyszałam o olejku Ravintsara od położnej Adrianny Czaban, kiedy przeprowadzałam z nią wywiad do książki „CUDowne 9 miesięcy”. Gdy wyjechała do Francji, zadziwiło ją, że w wielu aptekach, gabinetach medycyny chińskiej i innych miejscach, gdzie przebywali chorzy ludzie, roztacza się ten sam, ziołowy zapach olejku Ravintsara.

Adrianna Czaban odkryła olejek Ravintsara we Francji

Była przekonana, że to kamfora lub olejek eukaliptusowy do czasu, gdy podczas sesji egzaminacyjnej dopadła ją jakaś infekcja. Kichała, kaszlała, miała gorączkę. Poszła do apteki po tradycyjne, dobrze jej znane leki, ale farmaceuta zamiast aspiryny i kropli do nosa polecił jej inhalacje z kilku olejków eterycznych, w tym także z olejku Ravintsara. Ponieważ Ada już od jakiegoś czasu interesowała się aromaterapią, więc postanowiła go wypróbować.

Szybko rozpoznała zapach, to właśnie tę woń wyczuwała w miejscach gdzie troszczono się o zdrowie pacjentów i… swoje własne. Bowiem – jak przekonała się potem wielokrotnie – olejek Rravintsara warto stosować profilaktycznie. Składniki czynne zawarte w tym olejku, rozpylane w powietrzu są niezwykle skuteczne w zapobieganiu infekcjom. W domu wlała kilka kropli do dyfuzora, skropiła nim też pościel, a na uczelni wdychała zapach wprost z buteleczki. Efekty ją zaskoczyły. Infekcja minęła jak ręką odjął.

Od tamtego czasu olejek Ravintsara zyskał stałe miejsce w jej domowej apteczce. Wielokrotnie polecała go swoim pacjentkom, ponieważ jak się okazało, mogą go bezpiecznie stosować także kobiety w ciąży.

Opowieść Ady ogromnie mnie zainteresowała – w Polsce ów olejek jest niemal nieznany! Nic dziwnego – podczas gdy o eukaliptusach czy sośnie słyszał każdy, niewiele osób wie o rosnącym wyłącznie na Madagaskarze Cynamonowcu kamforowym (Cinnamomum camphora). Jego malgaska nazwa – Ravintsara oznacza „drzewo o dobrych liściach”.

Aromaterapia w ciąży

Czym jest olejek Ravintsara?

Jak pisze nasz ekspert dr n. farm. Jerzy Jambor: Ravintsara jest to endemiczna roślina z Madagaskaru (czyli rośnie tylko i wyłącznie na tej wyspie), należąca do rodziny Lauraceae. Z uwagi na zawarty w niej olejek eteryczny staje się w ostatnich latach modna.

Uwaga! Na rynku są różne olejki eteryczne nazywane „Ravensaea”, „Raventsara”, „Ravensara” lub „Ravintsara”. Warto więc sprawdzić z jakiego surowca dany ekstrakt został otrzymany, czy na pewno jest to Cinnamomum camphora (chemiotyp* 1,8-cineole) czy też Ravensara anisata (o innych właściwościach leczniczych, przeciwwskazany w ciąży).

Malgasze doceniają od wieków lecznicze właściwości ravintsary. Stosują preparaty pozyskane z ogromnych, „skórzastych” liści drzewa jako lek na wiele dolegliwości, a także jako przyprawę do różnych potraw. Olejek Ravintsara, który można kupić w Polsce w niektórych sklepach internetowych, pozyskuje się drogą destylacji parą wodną.

Olejek Ravintsara może być wykorzystywany podczas leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia krtani, grypy. Ma nie tylko właściwości bakteriobójcze, ale także wzmacniające pracę układu odpornościowego. Wykorzystywany jest więc także podczas leczenia opryszczki i półpaśca, a także przy bezsenności i stanach lękowych.

Olejek Ravintsara - czym jest, skąd pochodzi i jak go stosować? Liście drzewa Ravintsara z Madagaskaru.

Jak stosować olejek Ravintsara?

Najprostszą metodą jest rozpylanie olejku Ravintsara w powietrzu za pomocą dyfuzora. Pamiętajmy, żeby nie korzystać z kominków aromaterapeutycznych – wysoka temperatura niszczy cenne, lecznicze składniki zawarte w ekstrakcie.

Można także (tak jak Ada) wlać kilka kropli na pościel (ułatwi zasypianie i pomoże oddychać podczas infekcji), lub przygotować wonną kąpiel z dodatkiem olejku.

Przepisy na mieszanki aromaterapeutyczne z ravintsarą

A oto przepisy na wykorzystanie olejku Ravintsara (Olejek Ravintsara: Cinnamomum camphora sb 1,8-cinéole), na różne dolegliwości:

1. Olejki eteryczne na stany lękowe i stres

  1. Ravintsara
  2. Petit grain (Citrus aurantium ssp aurantium)
  3. Lawenda (Lavandula angustifolia)

Po dwie krople z każdego na 10 ml oleju bazowego (np. oleju migdałowego, kokosowego itd.), masować wzdłuż kręgosłupa.

2. Mieszanka olejków na problemy z zaśnięciem

  1. Żółta mandarynka (Citrus reticulata Blanco)
  2. Ravintsara

10 kropli z każdego na 10mL oleju bazowego, masować stopy i splot słoneczny wieczorem przed snem.

Olejek z drzewa herbacianego – kiedy stosować?

3. Aromaterapia przy grypie

  1. Cytryna (Citrus limonum)
  2. Eukaliptus (Eucalyptus radiata)
  3. Ravintsara

Przygotować flakonik z mieszanką wszystkich olejków, następnie rano i wieczorem wlać kilka kropli do dyfuzora i wdychać leczniczy aromat.

4. Ravintsara na opryszczkę

  1. Ravintsara
  2. Niaouli (Melaleuca quinquenervia cineolifera)
  3. Tymianek (Thymus vulgaris CT thujanol)

1 ml każdego (około 20 kropli) olejku wlać do flakonika. 6-8 razy dziennie nakładać miejscowo, przez 48 godzin lub dłużej w razie potrzeby.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły