Strona główna Zdrowie Masz mięśniaki macicy? Odstaw nabiał! Czego unikać przy mięśniakach?

Masz mięśniaki macicy? Odstaw nabiał! Czego unikać przy mięśniakach?

autor: Anna Augustyn-Protas Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Tak radzi swoim pacjentkom dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, ginekolog z 30-letnim stażem. Jaki mają związek mięśniaki macicy z dietą? Niewykluczone, że duży.

Strona główna Zdrowie Masz mięśniaki macicy? Odstaw nabiał! Czego unikać przy mięśniakach?

Czym są mięśniaki macicy?

Anna Augustyn-Protas: Panie Doktorze, przychodzi do Pana pacjentka. Powiedzmy, że ma na imię Katarzyna, lat 38. Skarży się na obfite krwawienie miesiączkowe, ból brzucha podczas współżycia…..

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Tak zaczyna się lista objawów mięśniaków macicy, czyli najczęściej występujących niezłośliwych guzów, powstałych wskutek namnożenia się komórek mięśnia macicy. Pewnie jeszcze krwawienie nasila się z roku na rok, pojawiają się zaburzenia ze strony brzucha – wzdęcia, pobolewania, czasem zaparcia lub biegunki. Może być problem z utrzymaniem masy ciała…

Mięśniaki macicy ma nawet co trzecia kobieta w wieku rozrodczym. Na szczęście nie wszystkie przypadki wymagają leczenia, to zależy od objawów. Bywają jednak uciążliwe, i niebezpieczne, np. obfite krwawienie. No i mięśniaki macicy mogą być przeszkodą w zajściu lub donoszeniu ciąży.

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk opowiada o mięśniakach macicy w rozmowie z Anną Augustyn-Protas

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, ginekolog-położnik, autor książek „Czego ginekolog ci nie powie” i „Uspokój swoje hormony” opowiada o tym, jak leczyć mięśniaki macicy. Obejrzyj wywiad na naszym kanale YouTube.

Skąd się biorą mięśniaki macicy?

– Skąd się biorą mięśniaki macicy? W Internecie czytam, że wciąż nie wiadomo. A wiadomo, czy można się nimi zarazić?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk:  Zarazić nie, ale odziedziczyć i owszem. Mięśniaki macicy występują rodzinnie, czy się to komuś podoba czy nie. Jeśli matka je miała, to na 80 proc. pojawią się u córki. Chyba, że dziewczyna jest wegetarianką.

Niedoczynność tarczycy a mięśniaki macicy

Spotykam w gabinecie kobiety, które instynktownie przechodzą na dietę wege, czasem nawet nie wiedząc dlaczego, ale dzięki temu lepiej się czują, nie mają problemów z jelitami. I z mięśniakami macicy. Są to dziewczyny, które potrafią słuchać swojego ciała i znajdują dietę, na której po prostu czują się najlepiej. Wykluczają to, co im szkodzi.

– Jaki to ma związek z mięśniakami macicy?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Pośredni, ale ma. Ich stan wpływa bowiem na kondycję tarczycy. To moja obserwacja po latach praktyki i badań: 99 proc. kobiet z mięśniakami ma jednocześnie zmiany w tarczycy. Ale uwaga: sporo z nich o tym nie wie, bo zmiany te można stwierdzić dopiero po wykonaniu USG tarczycy.

Badanie jedynie poziomu hormonów z krwi nie pokazuje wszystkiego: czy tarczyca nie jest za mała, czy nie ma w niej zmian, takich jak guzy, torbiele, rak czy stany zapalne. A to ważna wiedza, szczególnie jeśli w rodzinie były lub są choroby tarczycy, np. niedoczynność tarczycy.

Mięśniaki macicy a USG tarczycy

– Czyli co, zawsze wykonywać dodatkowo USG tarczycy?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Tak. I najlepiej u kogoś, kto specjalizuje się w badaniu tego narządu. Radiolog powinien szczegółowo opisać zmiany echogeniczności i określić objętość płatów tarczycy.

Badanie tarczycy – co musisz wiedzieć?

Czego unikać przy mięśniakach?

– Co dalej? Pacjentka ma mięśniaki macicy, ma też, jak widać, inne kłopoty. Siada Pan przed panią Katarzyną i co jej mówi?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Żeby mi zaufała i zmieniła dietę. Na trzy tygodnie, próbnie. I niech odstawi nabiał i jajka, całkowicie. Jajka i nabiał zawierają alergeny. W przypadku nabiału nie chodzi tylko o laktozę, jej nietolerancję ma raptem kilka procent dorosłych, ale o kazeinę, którą źle znosi nawet 40 proc. z nas. Nie wywołuje alergii, ale podrażnienia.

Kazeina to główne białko mleka o dużych cząsteczkach i jeszcze większym szkodliwym wpływie na jelita. Na szczęście zaczyna się o tym mówić, pojawia się coraz więcej publikacji, i to na całym świecie. Badania na ten temat prowadzone są przez specjalistów różnych dziedzin: genetyków, biologów, mikrobiologów, endokrynologów, psychiatrów nawet.

Ale przede wszystkim sam widzę związek, jako ginekolog-położnik z 30-letnim stażem. Po odstawieniu nabiału pacjentki zgłaszają dużą poprawę samopoczucia. Ale trzeba wykluczyć cały, tylko masło jest dopuszczalne.

Torbiele w piersiach. Lepiej się nimi przejmij!

Kawa a mięśniaki macicy

– Czyli co, poranna kawa bez mleka?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Nawet odrobiny. Już niewielkie ilości wywołują zaburzenia mikroflory jelitowej, tak to najprawdopodobniej wygląda. A  jelita aż w 80 proc. odpowiadają za odporność człowieka.

– Można zamiennie stosować mleko i sery kozie, owcze?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Nie, bo ich budowa i skład są podobne do mleka krowiego. Ale spokojnie, odstawmy je tylko na 3 tygodnie. Tyle wystarczy, by śluzówka jelit się zregenerowała, a my poczuli się lepiej. Do tego dieta wegetariańska, bogata w kiszonki, których bakterie wspomagają pracę flory bakteryjnej. Zapominamy też o cukrze, w tym – uwaga – o owocach, szczególnie tych słodkich, i o produktach przetworzonych. Miesiąc wystarczy, żeby przeżyć olśnienie, jak wielki wpływ na samopoczucie ma dieta.

Dieta przy mięśniakach macicy

– Przeszłam na dietę naturalną, odstawiłam mleko. Po kilku miesiącach wracam do Pana na wizytę, Pan robi USG pod kątem mięśniaków macicy, i….

– Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Będzie Pani zaskoczona. Miałem kiedyś pacjentkę z mięśniakiem 4 cm. Zmieniła dietę, pojechała do Włoch, jadła głównie pomidory z oliwą. Pół roku później mięśniak miał 3 cm. Nie obiecuję oczywiście nikomu, że po roku znikną mu wszystkie zmiany. Ale że stan naszej flory jelitowej ma wpływ na więcej, niż myślimy.

Dziś była pacjentka z mięśniakami, lat 36, którą wysłałem na badania tarczycy. Wykazały guzek 4 mm, po biopsji okazał się rakiem. Wściekła się na mnie, no ale takie są nieracjonalne zachowania dziewczyn z zaburzeniami tarczycy (uśmiech). Ale żyje. Oczywiście teraz odżywia się bardzo uważnie. Wie, że warto.

Czego ginekolog ci nie powie?

……..……………………………………………………….

Nasz ekspert:

Tadeusz Oleszczuk jest doktorem nauk medycznych, specjalistą ginekologiem. Przyjmuje w Warszawie i w Łomży. Jest znany z dociekliwości i potrzeby rozumienia mechanizmów, które wywołują zmiany chorobowe. W wolnych chwilach pisze o tym na swoim blogu tadeuszoleszczuk.pl

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły