Magnez zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia

Magnez to składnik mineralny, który odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu udarom mózgu i zawałom serca.
Pestki dyni bogate w cynk i magnez.

Ten, kto pije sporo kawy lub alkoholu oraz je przetworzoną żywność powinien polubić także produkty, które zawierają magnez albo przyjmować suplementy z tym składnikiem! To wniosek z wielu badań, które potwierdzają zwiększone ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego (1), udaru mózgu (2), arytmii (3) a także depresji i zespołu przewlekłego zmęczenia (4) u tych, którzy mają zbyt niski poziom magnezu w organizmie. Ten składnik mineralny (jeśli mamy wystarczającą jego ilość) redukuje także ryzyko zespołu metabolicznego oraz zmniejsza nasilenie przewlekłego stanu zapalnego, co dodatkowo wpływa na redukcję ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Warto zapamiętać! Prawidłowe stężenie Mg we krwi wynosi 0,65–1,25 mmol/l.  Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka to ok.  320-400 mg magnezu, a to znaczy, że każdego dnia musielibyśmy zjeść co najmniej 100 g pestek dyni, otrąb czy zarodków pszennych lub 200 g kaszy gryczanej albo migdałów (przyswajanie magnezu z pożywienia wynosi ok. 50 proc.). Jeśli ktoś nie przepada za tymi produktami, powinien rozważyć suplementację, najlepiej preparatem zawierającym organiczne formy tego pierwiastka, tzw. chelaty (5). Taka kuracja nieco obniża ciśnienie krwi a także zaskakująco skutecznie pomaga uregulować rytm serca a, dzięki temu, daje szansę na dłuższe życie! Uwaga! Jeśli masz problemy z nerkami, zapytaj lekarza, czy możesz przyjmować suplementy magnezu.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16820345
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10471422
  3. https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/200901_Farmacja_006.pdf
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16542786
  5. https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/viewFile/38318/26939
08.07.2019
Jeśli spróbowałaś już wszystkiego, a twoja migrena uparcie powraca, być może warto sięgnąć po magnez. Wielu osobom przynosi on znaczną ulgę, a ból migrenowy jest zdecydowanie mniejszy.
25.05.2019
Lekarze twierdzą, że im mniej uderzeń serca na minutę, tym lepiej! Sprawdź zatem, co zrobić, gdy twój puls jest zbyt szybki.
12.08.2019
Lato w tym roku nas rozpieszcza! Wyczekane słoneczne dni wprawiają w lepszy nastrój. Nie zapominajcie jednak, że należy zrobić wszystko, by uniknąć poparzeń słonecznych oraz udarów. Jak chronić się przed negatywnymi skutkami przebywania na słońcu? Jakie kosmetyki wybrać i na co zwracać uwagę? Okazuje się, że nie wszystkie zapewniają nam bezpieczną ochronę. Wzięłam ten temat […]
05.10.2017
Wstydliwa sprawa. Uporczywe wysiadywanie w toalecie bez efektów. Napięcie w podbrzuszu, wzdęcia, ból. Długotrwałe zaparcia to poważna choroba, a nie zwyczajna dolegliwość. Zobacz, jak skutecznie i bezpiecznie może ci pomóc medycyna chińska.
17.07.2019
Sezon wakacyjny to dla przyszłych mam okres wielu dylematów. Z jednej strony czują się świetnie i chciałyby także w ciąży aktywnie spędzać czas i korzystać z wakacyjnych przyjemności, z drugiej jednak obawiają się o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i malucha. O rozwianie najczęściej pojawiających się wątpliwości związanych z wakacyjnymi aktywnościami kobiet w ciąży poprosiliśmy lek. […]
05.07.2019
4 lipca Max Gudaniec, pierwsze dziecko w Polsce leczone medyczną marihuaną, skończył 10 lat. W imieniu portalu Naturalnie o Zdrowiu, chciałabym złożyć Maxowi najserdeczniejsze życzenia urodzinowe: Max, bądź zdrowy, uśmiechnięty i szczęśliwy! Niech Cię Twoja wola walki nigdy nie opuszcza. Dzięki Tobie i Twoim wspaniałym rodzicom leczenie preparatami z konopi jest dzisiaj w Polsce legalne […]