Strona główna Ciąża i poródDolegliwości w ciąży Objawy ciąży – co może wskazywać na to, że będziesz mamą?

Objawy ciąży – co może wskazywać na to, że będziesz mamą?

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Brak miesiączki, nudności, rozdrażnienie… Czasami trudno jest zinterpretować sygnały, które wysyła ciało. Sprawdź, jakie są objawy ciąży i w jaki sposób sprawdzić, czy spodziewasz się dziecka. Konsultacja: dr n. med. Rafał Kuźlik, specjalista położnictwa i ginekologii.

Strona główna Ciąża i poródDolegliwości w ciąży Objawy ciąży – co może wskazywać na to, że będziesz mamą?

W momencie zapłodnienia komórki jajowej i powstania nowego życia w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany. Dotyczą one funkcjonowania poszczególnych układów i narządów. Poprzez wzrost progesteronu organizm przystosowuje się do nowej sytuacji i stwarza optymalne warunki dla rozwijającego się dziecka.

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży możemy zaobserwować około 4–6 tygodnia ciąży. Objawy ciąży można pomylić z przeziębieniem, zatruciem pokarmowym, a nawet zwykłym przemęczeniem.

Bywa, że niektóre kobiety odczuwają zmiany samopoczucia nawet kilka dni po zapłodnieniu. Zdarza się również i tak, że ciąża zaczyna się bezobjawowo.

Trzeba pamiętać, że każda kobieta spodziewająca się dziecka doświadcza dolegliwości związanych z fizjologią ciąży w indywidualny sposób. Możesz więc zauważyć wystąpienie jednego lub kilku z tych wczesnych objawów ciąży.

TSH w ciąży i u kobiet planujących ciążę – jakie są normy?

Objawy ciąży

 • brak miesiączki
 • huśtawki nastrojów, zmęczenie i osłabienie
 • poranne mdłości i wymioty
 • zgaga
 • zaparcia
 • częstsze oddawanie moczu
 • podwyższona temperatura ciała
 • bolesność i tkliwość piersi
 • zawroty głowy
 • większa wrażliwość na zapachy

1. Brak miesiączki

Brak menstruacji to pierwszy objaw ciąży dla regularnie miesiączkujących kobiet. Może być jednak mylący, ponieważ czasem w wyniku zagnieżdżania się zarodka w macicy pojawia się krwawienie implantacyjne. Można je wziąć za oznakę miesiączki, choć jest krótsze i mniej obfite niż zwykła menstruacja.

Ponadto opóźnienie miesiączki może być spowodowane także innymi przyczynami (np. męcząca i długa podróż, przemęczenie, stres), dlatego najlepiej wyjaśnić wątpliwości, kupując test ciążowy. Największą wiarygodność będzie miał test zrobiony po dniu, w którym miało wystąpić krwawienie.

Warto jednak pamiętać, że test ciążowy może niekiedy dać wynik negatywny, mimo że kobieta jest w ciąży.

2. Huśtawki nastrojów

Początek ciąży może również oznaczać pogorszenie samopoczucia: zmęczenie, osłabienie. Jest to związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie, za które odpowiada podwyższony poziom progesteronu. Dzięki temu hormonowi dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w macicy oraz utrzymania ciąży.

Progesteron wpływa także na:

Warto przeczekać ten trudny okres, poświęcając więcej czasu na odpoczynek. Zmęczenie i senność miną po pierwszym trymestrze ciąży, by powrócić w trzecim.

3. Poranne mdłości i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Zaparcia, wymioty, zgaga w ciąży, jadłowstręt, wrażliwość na zapachy. Nie są one rzadkie. Te objawy ciąży występują od około 6–8 tygodnia i zazwyczaj trwają do około 12–14 tygodnia ciąży.

Mdłości w ciąży mogą dawać w kość, jednak zazwyczaj świadczą o tym, że ciąża rozwija się zdrowo. Istnieje wiele sposobów, by je złagodzić. Jednym z nich jest stosowanie imbiru – jego właściwości łagodzące nudności zostały udowodnione naukowo. Wielu kobietom pomaga przegryzanie drobnych przekąsek (np. krakersów, paluszków, suszonych owoców) przed wstaniem z łóżka.

4. Częstsze oddawanie moczu

Spowodowane jest to zwiększoną diurezą (produkcją moczu). Dodatkowo powiększająca się macica naciska na narządy wewnętrzne, a więc i na pęcherz moczowy. Powoduje to częstsze wizyty w toalecie.

5. Nieco podwyższona temperatura ciała

Ok. 37 st. C. Może utrzymywać się przez około 2–3 tygodnie po owulacji. Nie jest to objaw charakterystyczny dla ciąży.

6. Bolesność i tkliwość piersi

Piersi stają się bardziej czułe na dotyk, bywają bolesne, pełniejsze. Naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne, a skóra wokół sutków przybiera ciemniejszą barwę. Gruczoły piersiowe rozwijają się w pełni dopiero u kobiety ciężarnej. Sprzyja temu podwyższony poziom prolaktyny – przygotowuje piersi do laktacji.

7. Zawroty głowy

Mogą być spowodowane obniżeniem ciśnienia i w konsekwencji mniejszym ukrwieniem mózgu. Dzięki zmianom w krążeniu krwi płynie ona sprawniej do dziecka.

8. Większa wrażliwość na zapachy

Jest to związane z faktem, że śluzówki w ciąży są bardziej ukrwione, wrażliwe. Kobietom zaczyna często przeszkadzać woń kawy, dymu papierosowego, kosmetyków.

Badania prenatalne – co warto o nich wiedzieć?

Objawy ciąży – metody rozpoznania

Zaobserwowane u siebie powyższe objawy ciąży nie dają pewności, czy doszło do zapłodnienia, dopóki nie potwierdzi tego lekarz ginekolog.

 • Podwyższony poziom hCG. Laboratoryjny test ciążowy z krwi jest badaniem o większej wiarygodności niż wykonywany w domu płytkowy test ciążowy z moczu. Można go wykonać po ok. 10 dniach po współżyciu. Jest to badanie wykazujące poziom gonadotropiny kosmówkowej, czyli tzw. hormonu ciąży (hCG), który gwałtownie wzrasta w pierwszych tygodniach od momentu zapłodnienia. Właśnie pod wpływem hCG ciałko żółte produkuje progesteron, który umożliwia zagnieżdżenie zarodka w jamie macicy.
 • Zmiany w narządach rodnych. Podczas badania fizykalnego lekarz może stwierdzić, że szyjka macicy jest bardziej rozpulchniona, przybiera mocniejszą, różową barwę. Po 6 tygodniach od pierwszego dnia ostatniej miesiączki macica jest trochę powiększona.
 • Badanie ultrasonograficzne w gabinecie ginekologicznym. Jest pewną metodą potwierdzenia, czy doszło do zapłodnienia. Rozpoznanie ciąży prawidłowo usadowionej następuje, gdy w 6. tygodniu ciąży lekarz widzi w macicy zarodek z tętnem.

Źródła:

 1. https://www.verywellfamily.com/what-are-implantation-cramps-5093283
 2. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/033/original/20-26.pdf?1472132372
 3. https://podyplomie.pl/ginekologia/26273,diagnostyka-ciazy
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły