Strona główna Zdrowie Alert udarowy – kampania społeczna, która może uratować życie

Alert udarowy – kampania społeczna, która może uratować życie

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Otrzymałaś dzisiaj SMSa lub maila zatytułowanego ALERT UDAROWY? A może natrafiłaś na niego na fb lub na jakiejś stronie internetowej? Przeczytaj uważnie, zapamiętaj (a najlepiej skopiuj i zapisz w ulubionych) i przekaż tę informację do wszystkich swoich znajomych. Im więcej osób nauczy się rozpoznawać objawy udaru mózgu i będzie wiedziało jak zareagować, tym większą szansę na przeżycie i powrót do zdrowia ma każdy z nas.

Strona główna Zdrowie Alert udarowy – kampania społeczna, która może uratować życie

Kampania społeczna Stop udarom

W internecie, na blogach i portalach społecznościowych krąży mnóstwo pseudo-medycznych porad, jak prawidłowo postępować w przypadku zagrożenia życia. Niestety ani kłucie igłą w palec przy podejrzeniu udaru, ani kaszlenie przy pierwszych objawach zawału serca nie uratują życia… Nie można traktować ich poważnie, a ich rozpowszechnianie może okazać się szkodliwe, ponieważ opóźnia zastosowanie sprawdzonych, medycznych procedur.

Na szczęście jednak pojawiła się rzetelna, doskonała akcja edukacyjna, która przekazuje sprawdzoną wiedzę, a dzięki swojemu zasięgowi ma szansę dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Kampania społeczna ALERT UDAROWY – bo o niej tu mowa – prowadzona jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej STOP UDAROM, i startuje 29 października w dniu obchodów Światowego Dnia Udaru Mózgu.

ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU obchodzony 29 października każdego roku, ustanowiony został przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization). Ma na celu budowanie świadomości choroby, która jest trzecią, co do częstości, przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności osób dorosłych.

Tego dnia na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych obszarów medycyny nagłaśniają problem udaru mózgu podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów i konferencji.

Organizatorzy kampanii Alert udarowy wpadli na znakomity pomysł, by informacje o tym, jak postępować w przypadku udaru mózgu, rozsyłać poprzez portale społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram, SMSy i maile. A im więcej z nas weźmie sobie do serca przesłanie akcji i przekaże wiedzę dalej – tym lepiej.

Udar mózgu - jak rozpoznać objawy, jak pomóc i jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby - infografika Alert Udarowy.

Jakie są objawy udaru mózgu?

Udar mózgu zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, a działać trzeba tak jak np. w sytuacji pożaru czy wyjątkowego zagrożenia pogodowego – natychmiast! – mówi dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu. – Jeśli chory trafi, w odpowiednim momencie do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby. Akcją „ALERT UDAROWY” chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że warto znać najczęstsze objawy udaru mózgu i wiedzieć, co robić, kiedy się je zauważy.

– Mamy nadzieję, że dzięki „ALERTOWI UDAROWEMU” wiele osób dowie się i zapamięta akronim słowa udar, w którym ujęte są hasłowo podstawowe objawy udaru mózgu

  • U – usta wykrzywione
  • D – dłoń opadnięta
  • A – artykulacja utrudniona
  • R – rozmazane widzenie

I w przypadku ich zauważenia szybko zadzwoni na numer 999 lub 112.

– Tu warto wskazać, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie – dodaje Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy.

Więcej informacji na temat akcji znajdziesz m.in. na www.stopudarom.pl ( na tej stronie można znaleźć więcej informacji o samej chorobie i tym co się z nią wiąże) i profilu FB Stop Udarom, #alertudarowy.

Jacek Rozenek: udar zmienił moje życie

Jacek Rozenek o przebytym udarze mózgu

Kampanię ALERT UDAROWY wspiera aktor Jacek Rozenek, który w maju ubiegłego roku doznał udaru mózgu. Oto jak opisuje dzisiaj swoje przeżycia:

„Udar mózgu nie boli. Osoby, które przeszły udar często bagatelizują pierwsze objawy choroby. W dniu, kiedy doznałem udaru, w pewnym momencie poczułem, że mam problem z mówieniem. Niestety zignorowałem to. Byłem przekonany, że to chwilowe przemęczenie – prowadziłem wówczas cykl szkoleń.

Miałem olbrzymie szczęście, że ktoś zupełnie obcy, zwrócił uwagę, że może ze mną dziać się coś złego i szybko wezwał karetkę. Mógł przecież pomyśleć, że zasnąłem w zaparkowanym aucie. Teraz, po trudnej rehabilitacji, mogłem wrócić do pracy.

Wiem jednak, że nie wszyscy mają takie szczęście. Jestem przekonany, że wielu ludzi można byłoby uratować, gdyby więcej osób znało podstawowe objawy udaru i wiedziało, że jak zobaczą u kogoś choć jeden z nich, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie. Udar mózgu dotyka osoby w różnym wieku – nie jest prawdą, że tylko starsze.

W ośrodku rehabilitacyjnym spotkałem bardzo dużo młodych osób po udarze. Zdecydowałem się przyłączyć do akcji „ALERT UDAROWY” i wystąpić w krótkim spocie, który mam nadzieję zwróci uwagę Polaków i zachęci ich do zgłębienia wiedzy czym jest ta groźna choroba.”

Pierwsza pomoc i resuscytacja w dobie COVID-19

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły