Strona główna WellbeingBądź eko Jak oszczędzać wodę?

Jak oszczędzać wodę?

autor: Małgorzata Bartkiewicz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Europejczycy, w tym my Polacy, zużywamy ogromne ilości wody. Średnio na jedną minutę z otwartego kranu wypływa nam 9 litrów wody, są też takie z których leci 12-14 litrów. Tymczasem zasoby wody pitnej na naszej planecie są coraz mniejsze. Oszczędzanie wody jest więc koniecznością. Sprawdź, jak oszczędzać wodę w domu.

Strona główna WellbeingBądź eko Jak oszczędzać wodę?

Polska ma bardzo małe zasoby wody, porównywalne z Egiptem! Szacuje się, że przypada około 187 mld m³ wody w przeliczeniu na mieszkańca. Co daje nam 1800 m³ rocznie. Jedynie 2,5 % światowych zasobów wody, to woda słodka, a mniej niż 0,01 % to woda pitna. W związku z tym około 1,1 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do wody spełniającej normy czystości. Zatem jak oszczędzać wodę?

Sposoby na oszczędzanie wody w domu

1. Perlatory

Pierwszą formą oszczędzania wody są perlatory, nakładki w formie sitka montowane na wypływie wody z kranu lub prysznica, który ma napowietrzać wodę, po to by mniej jej zużyć. Perlatory mogą oszczędzać od 15- 60 % wody.

Kupując nowy kran czy prysznic, w większości przypadków, mamy już wmontowany w niego perlator, tyle że jest on na około 12 litrów na minutę. Możemy te parametry poprawić wymieniając pokryty kamieniem perlator na nowy o mniejszym wypływie na 7,8 litrów.

Kompostownik domowy – jak go zrobić krok po kroku?

2. Eko blokady

Są też bardziej innowacyjne rozwiązania, np. eko blokady, którymi ustawiamy siłę strumienia na ekologicznym poziomie. Uruchamiając kran, użytkownik podnosi uchwyt jedynie do pewnego poziomu.

3. Elektroniczne sterowanie wodą

Jest też elektroniczne sterowanie wodą, wówczas bateria nie ma uchwytów, uruchamiamy ją przysuwając dłonie do kranu, odsuwając je wyłączamy baterię. Zaletą takiego rozwiązania, jest to że woda nie wypływa cały czas, a tylko wtedy gdy jej potrzebujemy. Można też zaprogramować siłę strumienia i temperaturę. Nie tracimy wówczas wody i czasu na ustawianie optymalnych parametrów.

Jak prawidłowo segregować śmieci? Gdzie wyrzucić płytę CD, zatłuszczony papier, a gdzie paragon?

Jak oszczędzać wodę?

Niewątpliwie najistotniejszą formą oszczędzania wody, jest zmiana naszych nawyków. Woda jest nam potrzebna do mycia, prania, gotowania, sprzątania, kąpieli, spłukiwania toalet, podlewania roślin i mycia samochodów, jak zmieniać nasze zachowania by mniej jej zużywać? Jak oszczędzać wodę?

1. Zakręcaj kran przy codziennych czynnościach

Takich jak mycie zębów czy golenie.

2. Bierz prysznic zamiast kąpać się w wannie

Pełna wanna to około 180 litrów wody, zaś 5 minutowy prysznic to 50 litrów.

Ekologiczny proszek do prania – jak go zrobić?

3. Napraw wszystkie cieknące urządzenia

Są one źródłem ogromnych strat wody. Z cieknących spłuczek może wyciekać dziennie 50 litrów, a kapiących kranów 30 litrów wody.

4. Myj samochód w myjni

Z dwóch powodów, jeżeli używamy wody z węża marnujemy ogromne niekontrolowane ilości wody, a dodatkowo środki myjące użyte do mycia auta zanieczyszczają środowisko. Na myjni woda jest w obiegu zamkniętym a detergenty mają odprowadzenie do kanalizacji.

5. Naczynia myj w zmywarce

Najlepiej załadowanej do pełna, używając ekologicznych detergentów. Na minutę wylewamy 9 litrów wody, a na pełny cykl mycia zmywarka zużyje 10 litrów wody.

Jak nie marnować jedzenia?

6. Kupuj sprzęt w klasie energetycznej A++

Ale również taki, który posiada eko programy – skracają one proces mycia lub prania przez co zmniejszają zużycie prądu i wody.

7. Nie wylewaj wody

Wodę z kąpieli można wykorzystywać do mycia samochodu (jeśli już zdecydujemy się to zrobić na własnym podjeździe), a wodę z gotowania do podlewania roślin.

8. Zbieraj deszczówkę

 Wykorzystaj deszczówkę w niektórych urządzeniach domowych, podlewaj nią ogród, spłukuj toaletę, woda deszczowa jest miękka, nie występują w niej związki magnezu i wapnia, nadaje się idealnie do prania (oszczędność środków piorących).

Najłatwiej zebrać deszczówkę z dachu pokrytego blachodachówką i dachówką, można jej zebrać w ten sposób aż 90%. Najbardziej rozpowszechniony sposób zbierania deszczówki to wykonanie instalacji zbiornikowej do magazynowania i wykorzystania wody zbiornikowej.

Drugi tańszy system polega na zbieraniu wody tylko do podlewana ogrodu, głównym elementem takiego systemu jest tzw. zbieracz deszczówki z którego woda jest odprowadzana do odpowiedniego zbiornika.

Jak być eko – raport o eko życiu

9. Zainwestuj w instalację dualną

W gospodarstwach domowych rozpatruje się możliwość wykorzystania do różnych celów wody o różnej jakości. W instalacji dualnej przewidziano wykorzystanie dwóch rodzajów wody: wodociągowej pitnej oraz zużytej – tzw. wody szarej.

Woda szara jest to część wody domowej pozbawionej fekaliów oraz mocno obciążonych ścieków kuchennych np. woda z wanny, prysznica, umywalki lub pralki. Stanowi ona około 50-80% ścieków produkowanych w gospodarstwie domowym. Oszczędza się w ten sposób podwójnie na wodzie i odprowadzaniu ścieków.

10. Sprawdzaj czy wodomierze nie przeciekają

Najlepiej zrobić to wtedy gdy nikogo nie ma w domu. Spisz licznik początkowy kiedy nikt nie korzysta z łazienki, następnie spisz ponownie po kilku godzinach nie używania wody. Jeżeli licznik stoi w miejscu, oznacza to że jest dobry. Jeżeli zdarzyło by się, że zmienił stan, może to oznaczać że trzeba zmienić wodomierz.

Może nie wszystkie z tych porad uda Ci się od razu wprowadzić w życie, jednak zastosowanie nawet kilku, stanie się pierwszym krokiem do oszczędzania wody, a co za tym idzie bardziej zrównoważonego życia.

 

Oszczędzanie wody to nie tylko ekonomia, ekologiczny trend, ale przede wszystkim rozsądne gospodarowanie zasobami, które się kurczą.

Jak zrobić ekologiczne i naturalne środki czystości?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły