Strona główna ZdrowieLeczenie bólu Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci?

Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci?

autor: Marta Bednarska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przerażony maluch budzi się w nocy. Oddycha ze świstem, a jego kaszel jest suchy, chrapliwy i brzmi jak szczekanie. To objawy zapalenia krtani, które u małych dzieci przebiega gwałtowniej i ostrzej niż u dorosłych. Jak złagodzić zapalenie krtani u dzieci tłumaczy Joanna Gzik, pediatra.

Strona główna ZdrowieLeczenie bólu Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci?

– Jak rozpoznać ostre zapalenie krtani u dzieci?

– Dorośli zazwyczaj przy zapaleniu krtani skarżą się na chrypkę, bezgłos lub załamywanie się głosu, suchy kaszel, czasem ból gardła i ból przy oddychaniu. Tymczasem u dzieci choroba ta przebiega bardzo gwałtownie. Dziecko kładzie się spać zdrowe lub tylko lekko przeziębione (bywa, że atak poprzedza infekcja wirusowa gardła czy katar) i nagle budzi się w środku nocy z płaczem, ma trudności w oddychaniu, pojawia się charakterystyczny suchy męczący kaszel podobny do szczekania, a oddech staje się ciężki, chrapliwy.

Maluch z trudem nabiera powietrza, a oddychając, wydaje świst – ten charakterystyczny odgłos nazywany jest stridorem krtaniowym. Czuje, że się dusi, więc płacze, jest przerażony, a wraz z nim zazwyczaj wpadają w panikę rodzice.

– Skąd bierze się taka ostra duszność u dzieci?

– Krtań dziecka ma nieco inną budowę niż dorosłych. Jest  znacznie węższa i bardziej wiotka. Gdy przeziębiony maluch ma w nocy zatkany nos i oddycha przez buzię suchym, ciepłym powietrzem, dochodzi do wysuszenia błony śluzowej, co może spowodować jej stan zapalny. Efekt? Obrzęk i skurcz krtani objawiające się właśnie świszczącym oddechem i szczekającym kaszlem. W przypadku dzieci często chorujących na zapalenie krtani, (zwłaszcza jeśli ataków nie poprzedzają infekcje), rozważa się również podłoże alergiczne tej dolegliwości.

Zapalenie krtani u dzieci atakuje szczególnie często jesienią i zimą. Zwłaszcza, gdy przebywamy i śpimy w pomieszczeniach z nagrzanym i suchym powietrzem. Podkręcamy kaloryfery, zamykamy okna, żeby dziecko, odkrywając się w nocy, nie zmarzło.

Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci? Dziewczynka w piżamie z kubkiem kakao przytula kota.

– Czy zapalenie krtani może przydarzyć się każdemu dziecku?

– Są dzieci, które nigdy nie zachorowały na zapalenie krtani, są również takie, u których lubi się to powtarzać. Może to mieć związek z budową krtani lub skłonnościami do alergii. Natomiast jeśli maluch już raz zachorował, jest prawdopodobne, że sytuacja się powtórzy.

Rodzice, którzy wiedzą o takiej przypadłości, powinni profilaktycznie nawilżać sypialnię dziecka, powiesić na łóżeczku mokre ręczniki, przykręcić kaloryfer, uchylić bądź rozszczelnić okno. I pamiętać, żeby podawać dużo płynów, nawet w nocy.

– Jak pomóc podczas ataku?

– Jeśli zapalenie krtani dotknęło kilkulatka: dziecko natychmiast powinno zacząć oddychać chłodnym powietrzem. Otwórzmy okno w jego sypialni albo jeszcze lepiej – zawińmy malucha w kołdrę, ubierzmy ciepło, pamiętając o czapce i skarpetkach i wyjdźmy na balkon czy na dwór. Ulga przyjdzie szybko. Chłodne powietrze obkurczy krtań, a dziecku łatwiej będzie oddychać.

Dajmy dziecku pić: letnią wodę, wodę z sokiem, owocową herbatkę. Dodatkowo warto zrobić inhalację z soli fizjologicznej, aby nawilżyć drogi oddechowe. Jeśli w domu nie ma nebulizatora, można napuścić gorącej wody do wanny, tak żeby para się skraplała, i zamknąć się z dzieckiem w łazience.

Dobrze, żeby rodzice sami zachowali zimną krew – opowiedzmy maluchowi coś zabawnego, gdy będzie oddychać wilgotnym powietrzem. Ważne, żeby czuło się bezpieczne, uspokoiło się, bo przerażenie i płacz tylko nasilają objawy. Rodzice malucha z nawracającym zapaleniem krtani często mają pod ręką sterydy wziewne, których można użyć, jeśli wcześniejsze zabiegi nie przynoszą poprawy.

Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci? Mama całuje synka i podnosi go do góry.

Ale uwaga! W przypadku takiego świstu i ataku kaszlu u noworodka albo kilkumiesięcznego niemowlęcia wizyta w szpitalu jest absolutnie konieczna. Drogi oddechowe maleństwa są tak wąskie, że może się pojawić bardzo nasilona duszność.

– Czy w tej sytuacji może pomóc dziecku homeopatia?

– Owszem, zwłaszcza u dzieci, u których zapalenie krtani nawraca, warto rozważyć tę metodę. Dobór właściwego specyfiku zależy tu od wnikliwej analizy symptomów i reakcji dziecka podczas choroby.

W przypadku szczekającego kaszlu najczęściej może pomóc homeopatyczna spongia tosta. Przynosi ulgę w przypadku duszności, uczucia zaciskania gardła związanego ze stridorem krtaniowym, gdy kaszel jest świszczący, szczekający lub podobny do odgłosu piły tnącej deskę. Śluzówka jest wysuszona, a picie płynów łagodzi objawy.

Przydatny jest również homeopatyczny sambucus nigra. Szczególnie w przypadku, gdy zatkany niedrożny nos zmusza dziecko do oddychania przez usta, pojawia się chrypka z kleistą, trudną do odkrztuszenia wydzieliną, wreszcie stridor krtaniowy z dusznością i nagłym duszącym kaszlem.

Natomiast aby zmniejszyć obrzęk krtani, warto pomyśleć o homeopatycznym apis mellifica, szczególnie gdy dochodzi do stanu, w którym poprawa oddychania i ustąpienie obrzęku krtani następuje pod wpływem zimnego powietrza.

Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci? Chora dziewczynka leży w łóżku ze smutną miną.

Z kolei homeopatyczny hepar sulfur pomoże rozluźnić suchy kaszel i spowoduje, że wydzielina stanie się łatwiejsza do odkrztuszenia. Jeśli infekcja przebiega z gorączką i zapaleniem gardła, pomocna jest homeopatyczna belladonna – przydatna również podczas różnych stanów zapalnych.

Gdy objawy u dziecka to chrypka, bezgłos, uczucie pieczenia lub wręcz rany w krtani czy tchawicy, ból nasilający się przy oddychaniu zimnym powietrzem, dobrym wyborem będzie homeopatyczne causticum. Przy mniej gwałtownych objawach (chrypka) sprawdzi się homeopatyczne arum triphyllum.

Pamiętajmy również o częstym pojeniu dziecka, nawilżaniu i schładzaniu pomieszczenia, w którym przebywa. Jeśli maluch nie gorączkuje, możemy wybrać się z nim na spacer, najlepiej w deszczu, bo chłodne i wilgotne powietrze bardzo mu pomoże.

– Co robić, gdy te metody nie pomogą i dziecko nadal będzie ciężko oddychać?

– Jedziemy do szpitala, albo wzywamy pogotowie. Konieczne może być podanie sterydów domięśniowo. Dziecko otrzyma zastrzyk i zostanie poddane nebulizacji. Czasem wystarczy jednorazowa pomoc, ale zdarza się, że potrzebna jest kilkudniowa hospitalizacja. W niektórych szpitalach małych pacjentów z zapaleniem krtani umieszcza się w salach z niższą temperaturą, gdzie powietrze jest cały czas nawilżane.

Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci? Homeopatia i leki homeopatyczne na ból gardła i zapalenie krtani.

– Jeśli zapaleniu krtani towarzyszy infekcja górnych dróg oddechowych, potrzebny będzie antybiotyk?

– Podajemy go wyłącznie, gdy zapaleniu krtani towarzyszy infekcja bakteryjna. Po zbadaniu dziecka lekarz rozważy, czy jest konieczne podanie antybiotyku, czy nie. Choroby wirusowe nie wymagają antybiotykoterapii.

– Kiedy dzieci wyrastają z nagłych i dotkliwych zapaleń krtani?

– Im młodszy maluch, tym większe ryzyko pojawienia się zapalenia krtani. Wraz z rozwojem dziecka, drogi oddechowe stają się szersze, zmienia się budowa krtani i ryzyko ostrych objawów zmniejsza się i stopniowo ustępuje.

Sprawdź, jak szybko wyleczyć przeziębienie u dzieci.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły